Poruba nezvládla přestřelku na Slavii, po hattricku Kanka padla 4:7

10.10.2018, René Chyla

První konfrontace s dvojnásobným mistrem České republiky dopadla lépe pro pražský celek. Slavia Praha vedení nepustila od začátku zápasu a nakonec po bláznivé přestřelce padla 4:7. K bodu nepomohl týmu Aleše Flašara a Tomáše Sršně ani hattrick Petra Kanka, ani jistý Daniel Dolejš, jenž opět opatroval porubskou bránu. HC RT TORAX nevyhrál v základní hrací době už čtyři zápasy a klesá na osmé, poslední postupné místo do playoff.

CHANCE LIGA - 12.kolo st 10.10.18:00
7:4(2:1, 3:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 7. Vlček (Drtina, Veselý), 19. Šteiner (Šagát, Novák), 24. Šagát (Kubica, Šteiner), 36. Veselý (Novák), 40. Doležal (Vlček, Drtina), 43. Furch (Hejda, Novák), 45. Doležal (Najman, Krejčík) – 16. Kanko (Vymazal, Zdeněk), 30. Káňa J. (Illéš, Hudeček), 43. Kanko (Ovčačík), 50. Kanko (Jankovský, Zdeněk). Rozhodčí: Pilný, Šindel – Oudes, Horažďovský. Vyloučení: 6:6, navíc Vymazal (POR) 10 min. OT. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 772. Střely na branku: 32:28 (9:5, 15:6, 8:17). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2, 5:3, 7:3, 7:4.
HC Slavia Praha: Sochůrek – Duda, Novák, Drtina, Štibingr, Hrdinka, Valík, Hejda – Šteiner, Šagát, Kubica – Ondráček, Najman, Krejčík – Doležal, Vlček, Veselý – Tejral, Furch, Heldák
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Adam, Ovčačík, Urbanec, Matějíček, Dundáček, Slavík – Káňa J., Hudeček, Illéš – Vymazal, Zdeněk, Fojtík – Toman, Baláž, Ollender – Jankovský, Kanko, Tomi – Häring

Jan Veselý (SLA) (1+1)
Petr Kanko (POR) (3+0)
Jiří Doležal (SLA) (2+0)

Sešívaní se hned v úvodu chopili iniciativy a v úvodních deseti minutách byli jednoznačně lepším týmem na hřišti. Z toho pramenily také dvě početní výhody, které Porubští svému sokovi nabídli. A byť tu první bez problémů přečkali, v té druhé už Pražané dokázali udeřit. Byl to Filip Vlček, kdo si vybruslil k modré čáře a dělovkou přesně nad beton nedal Dolejšovi šanci. Byla to zároveň jeho první branka v sešívaném dresu.

Jenže ačkoliv byli hokejisté v červenobílých dresech i nadále podstatně aktivnější, podobnou situaci nabídli nováčkovi soutěže i oni a stejně jako v předchozím případě toho následně i litovali. Vyloučení Valíka ještě domácí obrana v čele se Sochůrkem zvládla, zbytečný trest pro Furcha nicméně po zmatcích v brankovišti využil dorážkou Petr Kanko.

Přesto však do kabin nakonec odcházeli šťastnější domácí. Ti si ihned po inkasované brance dokázali vytvořit souvislý tlak, ze kterého pramenilo hned několik velkých šancí. A paradoxně ta nejméně nebezpečná z nich skončila vedoucím gólem. Šagát nahodil kotouč od modré čáry a před Dolejšem jej šikovně do brankářova protipohybu tečoval David Šteiner.

V podobném duchu se nesl i začátek periody druhé. Slavia hned v úvodu svého soupeře zamkla a hned si vypracovala množství zajímavých šancí, v nichž z té největší těsně minul odkrytou klec Veselý. Mrzet ho to však nemuselo. Krátce po začátku čtvrté minuty byl totiž sice Kubica faulován, ještě v pádu ovšem dokázal vrátit kotouč za sebe na Martina Šagáta, který jej uklidil krásně k levé tyči – 3:1.

Šancí od té doby na pár minut ubylo a dlouho se bojovalo především ve středním pásmu. Prakticky jedinou zajímavou příležitost měl Ondráček, jeho pokus mezi betony nicméně Dolejš dokázal vystihnout. A tak přišly ke slovu znovu přesilové hry. Po vyloučení Kubici stačilo Porubě jen dvanáct sekund k tomu, aby po krásném křižném pasu napříč brankovištěm na 2:3 z pohledu hostů snížil Jan Káňa. Na druhé straně se k početní převaze dostali i domácí, kteří si jí taktéž na 12 vteřin dokonce zdvojnásobili po faulu Vymazala, skórovat nicméně dokázali až krátce po jejím skončení. Jan Veselý si na modré čáře vyměnil puk s Novákem a jeho následná pumelice se zastavila až v síti – 4:2.

Střelecké hody ve druhé třetině nicméně ještě neřekly své poslední slovo. Po faulu Vymazala, jenž si ke klasickému dvouminutovému trestu připsal ještě jeden osobní desetiminutový, pálil od modré Vlček. Jeho rána sice jen zaduněla o zadní mantinel, odrazila se ale příhodně mezi kruhy, odkud jej za záda dezorientovaného Dolejše poslal Jiří Doležal a zvýšil už na 5:2.

Kdo čekal ze strany domácích klidný začátek třetí třetiny, nemohl se mýlit víc. Hned v prvním střídání spálil dvě obrovské možnosti Krejčík, zejména ta první v podobě kombinace do prázdné brány doslova křičela po gólu. Na druhé straně jen o pár chvil později už ležel Sochůrek na zemi, trojice hokejistů v bílé však nedokázala usměrnit puk za jeho záda. To se povedlo až Petru Kankovi. Ostravský forvard se šikovně proháčkoval přes dva obránce a zkušeně poslal puk za Sochůrka. Hlouček fanoušků z Poruby v tu chvíli nadšeně volal po velkolepém obratu.

Jenže ještě než pořádně doslavili, Edenem znovu rezonoval jásot příznivců Pražanů. A opět u toho bylo dnes zřejmě osudných dvanáct vteřin, které uplynuly od gólu Poruby a branky Aleše Furcha, který si vybruslil zpoza Dolejšovy klece a krásnou ranou do vzdálenější šibenice vrátil Slavii tříbrankový náskok. V touze po opětovné korekci navíc nechali hosté otevřená zadní vrátka, do kterých se vřítili Najman s Jiřím Doležalem. A právě druhý jmenovaný byl tím, kdo z mezikruží propálil Dolejše posedmé. Nadšené diváctvo si troufale začalo žádat desítku.

Jenže místo té přišlo velké polevení ze strany domácích hokejistů. Ti se očividně nechali trochu unést pohodlným náskokem a polevili především v obraně, což přineslo ovoce pro změnu hokejistům z Ostravy. A nebylo to nikde jinde, než v přesilovce, kterou svým třetím gólem v utkání využil Petr Kanko a snížil na 4:7. V domácí obraně hořelo i nadále, z úniku neuspěl Adam, přečíslení dvou na jednoho pak nevyužil Baláž. Na druhé straně musel Dolejš zasahovat jen proti dorážce Furcha, sám se pak zapojil i do menší strkanice u vlastní klece. Poruba ale více nestihla a v Praze prohrála po přestřelce 4:7.

Prostějovvs.Třebíč6:3

Miloš Říha ml. (HC Slavia Praha): Těžký zápas. Poruba je velmi silná do útoku a má skvělý kontr, což jsme věděli a připravovali se na to, nicméně už v první třetině jsme jim sami nabídli dva brejky. Schopní eliminovat jsme to byli až ve druhé třetině, ve které jsme i hráli lépe do obrany a díky tomu jsme odskočili. Ve třetí části jsme začali hrát nesmyslně vabank, což jsme nechtěli. Jedinou výhodu jsme v tu chvíli měli v tom, že jsme proměnili nabídnuté šance, s posledními patnácti minutami ale spokojený nejsem. Tři body se počítají, ale z podobných situací se musíme poučit do dalších zápasů.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): K utkání se raději vyjadřovat nebudu, prohráli jsme jej proto, že jsme udělali více chyb a Slavia dala více gólů.