Poruba byla v Prostějově blízko k vítězství, nakonec si z ledu lídra odváží jen bod

10.11.2012, Adam Bagar, Lukáš Majer

15. kolo zavedlo Porubu na led vedoucího celku soutěže – Prostějova. Přestože se Jestřábi dostali do brzkého vedení, Poruba byla lepším týmem a zaslouženě dokázala ještě v první tercii srovnat krok trefou Lukáše Bučka. Také ve druhé třetině pokračoval RT TORAX překvapivě v aktivitě, což mu přineslo své ovoce brankou Jiřího Haška. Až v poslední třetině Hanáci zabrali a dokázali vyrovnat. Zpět do vedení sice poslal Sršňovy svěřence Marek Galajda, ale v přesilové hře domácí poslali pohledný zápas do prodloužení. V něm Zacharův výběr rozhodl o zisku bodu navíc další využitou přesilovkou. Porubští tak i přes dobrý výkon odjíždějí domů "pouze" s bodem.

2. liga - skupina Východ - 15.kolo so 10.11.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
4:3p(1:1, 0:1, 2:1 – 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Kumstát (Černý, Zachar), 43. Kumstát (Šebek, Černý), 57. Novosad (Korhoň), 62. Korhoň (Černý, Novosad) – 12. Buček (Hruzík, Pavlačka), 30. Hašek (Krayzel), 50. Galajda (Prokop L., Seidler). Rozhodčí: Held – Měkýš, Chocholouš. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1161. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.
LHK Jestřábi Prostějov: Vrba – Janota, Kolibár, Kumstát, Kaluža, Tomiga, Finkes, Arnošt, Dufka – Handl, Novosad, Duba, Černý, Šebek, Zachar, Kovařík, Ševčík, Popelka, Kryl, Stráněl, Korhoň.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Šindelář, Wolf, Hruzík, Prokop P., Zientek, Prokop L., Slavík – Hašek, Krayzel, Vaněk – Seidler, Pavlačka, Buček – Holuša, Vrána, Sedlář – Galajda.

1161 hokejových příznivců si našlo cestu na prostějovský stadion, který netrpělivě očekával zápas prvního celku tabulky proti páté Porubě. Zápas byl okořeněn také soubojem trenérů, vždyť hostující Tomáš Sršeň ještě na začátku sezóny působil u Jestřábů. Sršeň postavil do branky podruhé za sebou Michala Gleicha místo zkušenějšího Tihláře, domácí lodivod nasadil dle očekávání Adama Vrbu.

Od úvodních minut bylo jasné, že Prostějov, jakožto favorit zápasu, to nebude mít vůbec jednoduché. Hosté zahrozili několika nebezpečnými pokusy, které ovšem lapil s přehledem Vrba. První vážnější šance ovšem přišla na straně Hanáků. Šikovný David Zachar se prodral do šance a byl faulován. Nařízené trestné střílení ovšem talentovaný útočník neproměnil. O dvě minuty později se už síť za Gleichem rozvlnila. Michal Černý parádně našel Pavla KUMSTÁTA a zkušený obránce přesnou ranou otevřel skóre zápasu – 1:0.

Tato branka jakoby domácí tým uspala, Poruba byla všude dříve a především v obranné hře Jestřábů jsme viděli velké nedostatky. Nejdříve měl obrovskou příležitost Marek Pavlačka, ale jeho pokus parádně vystihl Vrba. V čase 11:39 se tlak RT TORAXu podepsal i na skóre. Lukáš Hruzík vypálil od modré, Vrba pouze ztlumil kotouč ve své výstoji a před brankou se nejlépe zorientoval Martin BUČEK, jenž doklepl touš do prázdné klece – 1:1.

Elán a pohyb si dobře hrající hosté přenesli i do druhé části. Vrba měl o poznání více práce než jeho protějšek a za zákrok proti střele Jiřího Haška, by mu zapleskal i samotný slavný gólman, jmenovec porubského forvarda, Dominik. Co Jiří HAŠEK nedal z mezikruží, si vynahradil o dvě minuty později, když prokázal obrovský důraz před brankou domácích a na potřetí dostal kotouč do prostějovské svatyně – 1:2. Odpovědět mohl na druhé straně Lubomír Kovařík, v samostatném úniku trefil zlínský hráč ve službách Hanáků, pouze tyč.

Do poslední periody nastoupil Prostějov se zlepšeným pohybem a projevilo se to i na šancích. Nejdříve Korhoň a po něm David Šebek mohli vyrovnat, proti byl ovšem dobře chytající Michal Gleich. Ten kapituloval podruhé v čase 42:11, když jej překonal Pavel KUMSTÁT, pro něhož to byla druhá branka v utkání – 2:2.

Ihned po brance dostali domácí příležitost přesilové hry, ale ta se obešla bez vážnější šance či příležitosti. A tak to byl znovu RT TORAX, kdo se přiblížil třem bodům. Lukáš Prokop byl nikým nehlídaný skoro až na modré čáře a jeho pokus ještě stačil tečovat přesně do sítě Marek GALAJDA – 2:3.

Už to vypadalo, že hosté si ubrání cennou výhru. Pět minut před koncem dostal Zacharův výběr možnost přesilovky. Lubomír Korhoň nahodil kotouč na Gleicha, ten jej pouze vyrazil k dobře postavenému Zdeňku NOVOSADOVI a zkušený harcovník rozjásal tribuny – 3:3.

Poprvé v letošní sezóně nebyl domácí zápas Jestřábů rozhodnut v základní hrací době. Prodloužení hrané 4 na 4 je vždy nevyzpytatelné. Potvrdilo se to i v sobotním podvečeru. Ostrava se nechala zbytečně oslabit a Prostějov trestal. Petr Zachar nasadil své nejlepší čtyři útočníky a bylo to znát. Přesilovkovou kombinaci zakončil výstavním projektilem Lubomír KORHOŇ – 4:3.

Branka Korhoně zajistila Hanákům dva body a také udržení první příčky v tabulce. Poruba naopak po zisku jednoho bodu klesla na 7. pozici, ta ale ve vyrovnané druholigové tabulce vůbec nic neznamená.

Ostatní výsledky 15. kola II. ligy – sk. Východ:

HC Nový Jičín – HC AZ Havířov 2010 2 : 5
HC Baník Karviná – HC Bobři Valašské Meziříčí 5 : 3
HC Frýdek-Místek – HC ZUBR Přerov 4 : 5 pr.
VHK Vsetín – HC Slezan Opava 6 : 5

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Objektivně je třeba říct, že od začátku utkání jsme byli o krok pozadu. Poruba hrála velmi dobře, byla rychlejší a držela se na puku. My jsme s ní měli velké problémy a trvalo nám dvě třetiny než jsme se dostali do zápasu. Po vítězství 6:1 v Přerově přišlo trochu uspokojení a až pod tíhou možné ostudy si to kluci uvědomili a naše hra se zlepšila.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba): Myslím si, že jsme viděli z obou stran krásné utkání. Remíza po šedesáti minutách je zasloužená. Jak my, tak i Prostějov hrál hezký hokej. Díky blbému faulu v prodloužení jsme se dostali do oslabení a domácí rozhodli. Ale je vidět, že pokud budeme pracovat, tak můžeme hrát s každým.