Poruba Brno nedobyla, Kometa zasadila tvrdý úder

18.10.2008, Michal Pokorný, Zdeněk Plánka, Jaroslav Svoboda

B r n o - Brněnská Kometa je při chuti a v rámci utkání 14. kola první hokejové ligy si smlsla i na porubském VOKD. Ještě ve 44. minutě bylo střetnutí zástupců dvou největších moravských měst otevřené, protože domácí vedli pouze o dvě branky. Pak však skórovali brněnští hokejisté Brabenec s Mikšanem a ačkoliv hned vzápětí po Mikšanově brance snížil urostlý útočník Poruby Tomáš Urban, domácí výběr dokázal opět odskočit zásluhou Klimtovy přesné trefy z 50. minuty zápasu.. Kometa v závěru duelu dalšími dvěma góly uzavřela skóre. Hokejisté Poruby se tak z jihu Moravy vrací bez bodu a bohužel s velice nepříjemnou prohrou.

- 14.kolo so 18.10.17:00
HC Kometa Brno
7:1(2:0, 0:0, 5:1)
Branky a nahrávky: 11. Zubíček (Černý), 13. Vondráček (Lhotský, Kántor), 44. Brabenec (Klimt, Švagrovský), 46. Mikšan (Barus), 50. Klimt (Švagrovský, Brabenec), 56. Barus, 59. Klimt (Houdek, Švagrovský) - 46. Urban. Rozhodčí: Lacina - Beneš, Štofa. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:0. Diváci: 6 034. Střely na branku: 30:23. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 7:1.
HC Kometa Brno: Hylák - Kántor, Houdek, Zubíček, Mikel, Protivný, Lhotský, Morava, David - Černý, Švagrovský, Brabenec - Sedlák, Klimt, Kýhos - Vondráček, Barus, Mikšan - Haluza, Kostourek, Zábranský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Smolka - Ovšák, Vnenk, Brincko, Tesařík, Holík, Vajda, Suchý, Palík - Szturc, Urban, Kotásek - Kolařík, Holuša, Bartoš - Rehuš, Zdeněk, Červenka - Gelačák, Janečka, Mocek.

V dalším domácím utkání vyzvala Kometa na souboj ostravskou Porubu. Ta v Brně již šest let nevyhrála a chtěla se tak pokusit podle statistik téměř o nemožné a tuto smutnou sérii zlomit. Tomu odpovídala i její taktika v první třetině a v podstatě i v celém utkání. Poruba urputně bránila v pěti lidech a Kometa se velkou část prvního dějství snažila ostravskou obranu překonat, avšak marně.

V začínající šesté minutě nevyužil velikou šanci Haluza, který po výborné přihrávce Kostourka netrefil branku. Na další velkou příležitost si museli Brněnští počkat až do jedenácté minuty a hned to znamenalo vedoucí branku. Hostující Gelačák ztratil puk na útočné modré čáře, toho využil Černý, který ho rychle zavezl do třetiny Ostravy, našel Pavla Zubíčka napříč celým pásmem a ten dělovkou z první nedal Smolkovi šanci - 1:0. Než se hosté vzpamatovali z inkasovaného gólu, už prohrávali o dvě branky. Roman Vondráček dostal v 13. minutě ideální pas na vrchol kruhů a Smolka na jeho následnou střelu k tyči nestačil - 2:0.

První vyloučení v zápase přišlo až ve čtrnácté minutě, když byl jako první vyloučen hostující Brincko a Kometa mohla svůj neustávající tlak ještě znásobit. Domácí si vytvořili několik nebezpečných šancí, ale ani Brabenec v patnácté a Vondráček v dvacáté minutě třetí gól nepřidali. První třetina skončila 2:0 ve prospěch domácích.

Úvod druhé třetiny obstaraly dvě přesilovky Poruby, když byl v obou případech vyloučen Mikel. Ale ani v početní výhodě si hosté nedokázali vypracovat vážnější příležitost. Po skončení přesilové hry Ostravanů se opět iniciativy ujali hráči Komety. Jejich snaha o vstřelení třetího gólu ale byla marná, a když už se branky dočkali, bylo to po odpískání rozhodčího.

Poruba se poprvé do většího tlaku dostala po vyloučení Moravy, který usedl na trestnou lavici za Mikelem za zdržování hry. Hostům se nabídla možnost hrát pět proti třem. Na Hylákovi si ovšem postupně vylámaly zuby Zdeněk, Holík a Tesařík. Kometa tento tlak přečkala. Dvojnásobné oslabení Komety pak ještě prodloužil Kostourek, když se provinil vysokou holí, ale i tentokrát se domácí mohli opřít o výborný výkon Hyláka. Zbytek třetiny se odehrál bez větších šancí a dal by se označit za klid před bouří.

Pevná ostravská obrana dostala první z trhlin v poslední třetině, když se nechal vyloučit Branislav Rehuš. Přesilovková formace Komety Brabenec - Švagrovský - Klimt roztočila kombinaci na jeden dotek před Smolkou, který byl nucen dělat skluzy od tyči k tyči. Několik šancí tak dobře lapil a především Kamil Brabenec se chytal za hlavu, když nestačil dorazit Houdkovu střelu od modré. Celou situaci však v dalším okamžiku napravil. Znovu stejná útočná formace vyšachovala obranu hostů a u tyčky číhající Kamil Brabenec prostřelil Lukáše Smolku kolem betonu – 3:0. Kometa poprvé v zápase využila přesilovku.

Podobně jako v první dvacetiminutovce, i v té třetí padly branky rychle po sobě. Trvalo to něco málo přes dvě minuty, když Barus zatáhl puk za branku, kde v pádu obratně našel sjíždějícího Davida Mikšana a ten poslal Kometu do pohodlného čtyřbrankového náskoku. Nebylo to ale na dlouho. Přesně tomu bylo 17 vteřin. Ještě v téže minutě totiž brněnská obrana zaspala a nechala kolem sebe projet rychlík jménem Tomáš Urban, který sice s trochou štěstí, ale přece, prostřelil Hyláka a vykřesal malou šanci pro Ostravu – 4:1.

To by se ale elitní přesilovková formace Brna nesměla dostat znovu ke slovu. Vyloučení Petra Janečky potrestal Tomáš Klimt se svými spoluhráči takovým způsobem, že to muselo lahodit oku každého hokejového fanouška. Celá formace se před touto brankou dotkla puku bez přerušení a především finální přihrávka Davida Švagrovského měla oči, byť to vypadalo, že ji brněnský dlouhán dává naslepo – 5:1.

Mladé mužstvo Poruby zřejmě po rychlém přídělu tří branek v poslední části těžko sbíralo sílu do zbytku třetiny a toho také využil kapitán Brna, Miroslav Barus. Svoji dorážkou před Smolkou stanovil skóre už na vysokých 6:1 a diváci Komety si začali připomínat středeční zápas, kdy Beroun odjel s přídělem o branku vyšším.

Dvě minuty před koncem pak byl opět vyloučen Petr Janečka a opět první formace na přesilovky zlepšila statistiky Komety v početních výhodách. Na modré napřáhl po přihrávce Švagrovského obránce Tomáš Houdek a jeho střelu mířenou poměrně vysoko nad ledem tečoval šikovně Tomáš Klimt a v 59. minutě stanovil skóre na konečných 7:1.

Kometa si tak ve čtrnáctém kole vysokou výhrou pojistila první místo v tabulce. Stejně tak Poruba zůstává bez svého nejlepšího střelce, Radka Hubáčka, na 13. místě, jako tomu bylo před tímto zápasem.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Group) : Ostrava dobře bruslila a v první a prostřední třetině nám dělala starosti. My jsme byli hodně pasivní. Nakonec jsme si ale něco řekli a v poslední třetině se to ukázalo.

Jan Vavrečka (HC VOKD Poruba) : V závěru se projevila zkušenost Brna. My jsme hráli třicet minut s Kometou, ale některé naše vyloučení byly hloupé a to rozhodlo, stejně jako nevyužité přesilovky, především ve druhé třetině.