Marek Slíž vychytal skoro čtyři desítky střel, dorostenci v odvetě s Havířovem vyhráli nájezdy

13.08.2019, Gabriela Juříková

Dorostenci v úterním odpoledni v chladnější hokejové hale odehráli další z přípravných utkání. Po pěti dnech se opět postavili Havířovu. Svěřenci trenéra Davida Moravce drželi se soupeřem krok, a když přibrali ke hře i dohrávání hráčů a zdravou drzost, dařilo se jim soupeře přehrávat. Marek Slíž se pořádně zapotil. Šlo na něj 41 střel, 38 jich bravurně pochytal. V pětiminutovém nastavení se domácím borcům dařilo soupeře přehrávat, jenže snížení stavu 1:3 nezměnili. V nájezdech ale dominovali, byť jen jediným proměněným nájezdem.

Přípravné zápasy dorostu - 6.kolo út 13.8.15:00
1:3(0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 35. Lambert (Halata) – 4. Moškoř, 48. Makovec, 57. Becher. Rozhodčí: Janda L. – Kořistka, Goláň. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 85. Střely na branku: 20:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
HC RT TORAX Poruba: Slíž – Macias Kac., Gelnar, Pasek, Černý, Bechný, Kríž, Borkovec – Ślusarczyk, Hlaváč, Chovanec – Lambert, Halata, Stodůlka – Macias Krz., Stibor, Kovalčík

Hosté šli díky své střelecké aktivitě ve čtvrté minutě do vedení gólem Jan Moškoř. Přečíslení dva na jednoho zvládli na jedničku, a i když se Slíž v brankovišti natahoval po střele k levé tyči, kotouč nedokázal zachytit. Porubští pak bravurně zvládli oslabení. Vyrovnat mohl z těsné blízkosti branky Chovanec, ale gólman byl proti. Stejně tak i při střele Lamberta zpoza brány. V přesilovce stačili domácí vystřelit jen dvakrát, z toho nejblíže ke gólu měl pokus Černého. Druhou minutu se AZ vysunul s forčekinkem až k útočné třetině a Porubští měli problém vyjet z pásma.

Druhá třetina se do poloviny hrála v režii Havířova, ale když Porubští zlepšili pohyb a dohrávali hráče s kotoučem, začalo se hrát více i na bránu AZetu. Gólman vychytal Halatu, Chovance a odvrátil i střely mimo bránu. Domácí odehráli další skvělé oslabení a ve 35. minutě díky své aktivitě vyrovnali. Halata nahrál před bránu Davidu Lambertovi, který zakončoval do odkryté poloviny brány.

Po druhé přestávce na začátku šesté minuty si hosté zahráli početní výhodu. Už se zdálo, že i toto oslabení odehrají Moravcovi svěřenci bez úhony, ale 3 vteřiny před vypršením trestu, odvrátil Slíž střelu, puk však přepadl přes beton a do odkryté brány dorážel Pavel Makovec. Další gól Havířovští mohli přidat v oslabení. Domácí tlačili a svírali soupeře u jeho branky, ale Makovec ujel po vyhraném buly a zakončil. Skvělým zákrokem zabránil Slíž skórování. Porubští měli několik početních výhod. Stříleli z jakýchkoliv pozic a míst, zkusili přelstít obranu i gólmana Havířova i zblízka, obranný val se nepodařilo překonat. V čase 15:41, kdy Poruba hrála další přesilovku, ujel s pukem na holi Ondřej Becher a navýšil havířovské vedení na 3:1. Při hře bez gólmana, ke které sáhli trenéři Moravec a Sršeň v čase 19:52, tlak a střelba na havířovskou bránu byla, ale drama nastalo při úniku hostů. Havířovský útočník ale už neměl čas zakončit, třetinu ukončila časomíra.

Přípravná utkání nekončívají v základní hrací době. Tentokrát se trenéři dohodli na prodloužení i nájezdech. Aktivnějším týmem při hře tři na tři byli domácí borci. Střely Stibora či Chovance končily v náručí gólmana. Tři nájezdy na každé straně vyhrála Poruba, když jediným úspěšným střelcem byl David Lambert.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Vždycky budeme hrát ze zabezpečené obrany. Vzadu máme perfektní brankáře, kteří nás budou držet. Budeme se snažit hrát aktivně dopředu dle svých možností, ale typy hráčů, kteří dovedou být velmi ofenzivní. Musíme se vyvarovat některých zbytečných zaváhání, ať už v obranném pásmu nebo v útočném na modré, což dokládal i nějaký ten gól. Pořád se ale učíme, jsme ve fázi, kdy se musíme srovnávat s extraligovou rychlostí, že na nic není čas. Ale máme ještě několik zápasů a věřím, že to kluci do sebe dostanou. Havířov je na optimistické vlně, loni hrál semifinále, takže hrají uvolněně, bylo na nich vidět, jak si zápas užívají. My se snažíme nějakým způsobem se do pohody dostat a myslím, že se nám to daří. Kluci se snaží a jen si musí více věřit a mít větší sebevědomí mít důvěru v sebe, ale i respekt k soupeři, respekt k rozhodčím a všem kolem utkání. Šlo vidět, že od půlky první třetiny jsme byli vyrovnaným soupeřem a v některých fázích jsme soupeře začali přehrávat. Srovnali jsme krok a z naší strany to bylo daleko lepší utkání. Škoda gólu do prázdné brány. Chtěli jsme hodně aktivně hrát přesilovku, měli jsme tam čtyři útočníky a nevyšlo to. To už je hokej. Na druhou stranu jsme měli šanci do prázdné brány i my, což jsme neproměnili a to je chyba. S rychlým nasazením, dohráváním se dá hrát s každým soupeřem a to kluci dnes zjistili. Když máme puk na hokejkách, tak víme, že přehrajeme Budějovice, Havířov a každého, s kým jsme zatím v přípravě hráli. Jen tu rychlost rozhodování musíme dostat do hlavy.

Tomáš Urbánek (HC AZ Residomo Havířov): Jsme rádi za obě vítězství, ale oba zápasy byly hodně rozdílné. Hráli jsme v širších sestavách, jak my, tak Poruba. U nás se hrálo vyrovnaně první třetinu a od druhé části jsme byli lepším týmem, takže jsme zaslouženě vyhráli 2:1. Co nás mrzelo, tak obrovské množství neproměněných šancí. Co se týče tohoto utkání, začínalo se trošku jinak. Nastoupilo více hráčů ročníku 2003, kteří by měli své týmy v sezóně táhnout, takže jsme si dali mezi sebou první ostrý zápas. My jsme sice v půlce zápasu sestavu protočili, ale už jsme tu měli hráče, od kterých chceme, aby táhli mančaft. Měli jsme dobrý vstup do zápasu a měli jsme trošku více ze hry, nastřelili jsme dvě tyčky a jednu neproměněnou gólovou šanci, vedli jsme 1:0 a v druhé třetině jsme trošku polevili ze hry. Dobrý vstup kluky ukolébal a z naší strany špatně odehraná druhá třetina, kde byl soupeř agresivnější, důraznější a vyhrával osobní souboje, čímž nás přehrával. Ve třetí třetině jsme velice dobře zvládli čtyři oslabení za sebou a navíc otočili stav utkání, takže za tu třetí třetinu jsme s kluky spokojeni.