Káňa řídil drtivou výhru hattrickem, Poruba smetla Nový Jičín 8:0 a jde do čela

27.09.2017, René Chyla

Hotový galakoncertem se dá nazvat první polovina utkání šestého kola druhé ligy mezi Porubou a Novým Jičínem, kde domácí svého soupeře rozdrtili na padrť. HC RT TORAX do 26. minuty stihl Ďáblům vstřelit hned sedm branek, a pokud by následně od svého tempa neustoupil, porážka Nového Jičína mohla být ještě ostudnější. Svěřenci Petra Macháčka na gólmanské duo Kůdela – Kubáň nenašli recept ani v jednom případě a z Ostravy tak odjíždějí s nejvyšší prohrou v novodobé historii porubského klubu. RT TORAX díky vysoké výhře naopak díky lepšímu skóre odsunuli Drtiče z čela tabulky.

2. liga – skupina Východ - 6.kolo st 27.9.18:00
Ďáblové Nový Jičín
8:0(5:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Káňa (Luka, Zdeněk), 6. Zdeněk (Káňa), 12. Haas (Dresler, Zachar), 13. Káňa (Luka, Zdeněk), 14. Káňa (Luka, Kaluža), 23. Adam (Ollender, Puškár), 26. Ballner (Adam), 60. Luka (Káňa). Rozhodčí: Škach – Rožánek, Kučera. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 309. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 8:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela (od 35. Kubáň) – Dresler, Slavík, Janota, Kaluža, Popela, Baca, Puškár, Adam – Haas, Zachar, Fojtík – Káňa, Zdeněk, Luka – Ballner, Jaroš, Ollender – Sztefek, Schwarz, Gelnar
Ďáblové Nový Jičín: Slovák I. (od 14. Kohn) – Adamík, Már, Běhal, Hruška, Heinzl, Janíczek, Metelka – Palacký, Krupa, Pecha, Málek, Motloch, Chvostek, Kratochvíl, Gebauer, Kocián, Zedník, Sonnek, Slovák II.

Tomáš Káňa (POR) (3+2)
Vladimír Luka (POR) (1+3)
Luboš Adam (POR) (1+1)

Porubský válec na úvod

Domácí začali náporem a hned ve druhé minutě přinesla převaha svůj úspěch. Vladimír Luka si najel mezi kruhy, kde chytře přenechal kotouč Tomáši Káňovi, který dělovkou k levé tyči otevřel po 65 vteřinách hry skóre zápasu – 1:0. O minutu později to mohlo být už o dva góly, Josef Fojtík ale v úniku trefil pouze perfektně přesunutého Tomáše Kohna. V šesté minutě zaspali hosté podruhé. Před brankovištěm nechali naprosto volného Jiřího Zdeňka, kterého si zprava našel Tomáš Káňa. Porubský útočník pak měl před odkrytou brankou už lehký úkol – 2:0. Tlak domácích nepolevil a ve dvanácté minutě musel Ďáblové dohánět již tříbrankové manko. David Zachar zavezl puk do pásma, obkroužil branku a z pravého kruhu poslal ideální pas na modrou Janu Dreslerovi. Ten se střelbou vůbec neotálel a ihned vyslal svůj projektil vstříc Tomáši Kohnovi, ještě před ním ale kotouč tečoval Marek Haas, jenž usměrnil černý kus pryže mezi gólmanovy betony – 3:0.

Krasojízda Lukovy formace korunovaná Káňovým hattrickem

Nový Jičín byl jako opařený a o devatenáct sekund později inkasoval znovu. To se u levé tyče objevil Tomáš Káňa, který procpal puk za Kohnova záda – 4:0. Začátek jako z hororového filmu měl další pokračování. V čase 13:23 napřáhl po Lukově nahrávce Tomáš Káňa, který z levé strany dokonal svůj hattrick – 5:0. To už bylo pro Tomáše Kohna příliš a sám přenechal v novojičínské kleci místo pro Jiřího Slováka. Vzpruha v podobě výměny gólmanů ale nepřišla, David Ballner měl totiž na holi krátce poté šestou branku, z mezikruží ale selhal. Michael Janota následně z obranného pásma vyslal parádně do úniku Vladimíra Luku, toho ale vychytal lapačkou Jiří Slovák.

Probuzení svátečních střelců

Hosté mohli vstřelit svůj první gól hned v první minutě druhé třetiny, navíc se tak stalo při vlastním oslabení. Nahození zpoza branky zachytil mezi kruhy Jan Sonnek, jeho ránu ale Hynek Kůdela bezpečně vyrazil levým betonem. HC RT TORAX tak mohl pokračovat ve své palbě, Samuel Ollender nahrával mezi kruhy Luboši Adamovi, který zamířil na milimetr přesně k pravé tyči – 6:0. Luboš Adam měl prsty i v dalším gólu, když po pravé straně vyzval k úniku Davida Ballnera, který lehce přebruslil posledního beka a zcela sám před brankou nechytal Slováka střelou k pravé tyči – 7:0. Poruba poté přečkala oslabení a krátce po něm ujel po levé straně Josef Fojtík, který z kruhu rozezvonil vzdálenější tyč Slovákovy brány.

Třetí třetina povinností

Poslední dvacetiminutovka už byla dohrána pouze z povinnosti. Výkon porubského mužstva značně ochabl a s ním ubylo také šancí. Nový Jičín se sice dlouho snažil vstřelit alespoň čestný úspěch, veškerá snaha ale končila na precizní obraně nebo si občasný zákrok připsal i Andreas Kubáň. Na domácí straně stojí za zmínku snad jen šance Luboše Adama, Jana Puškára či Tadeáše Jaroše, kterého zastavila až tyč. 21 vteřin před koncem domácí vítězství pečetili, když Tomáš Káňa našel zpoza branky mezi kruhy Vladimíra Luku, který k pravé tyči dokonal destrukci – 8:0.

Ostatní zápasy 6. kola

Val.Meziříčívs.Šumperk2:5
Hodonínvs.Opava4:2

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Rozhodující v tomto zápase bylo, že jsme do toho vletěli a rozhodli už v první třetině. Nechali jsme tak zahrát si všechny hráče, konečně jsme si také vyzkoušeli, jaké to je hrát klidný zápas, jen aby jich bylo více. Kluci pak už sice vymýšleli a někdy až zbytečně moc kombinovali, ale plnili to, co jsme po nich chtěli, a já jsme rozhodně spokojen.

Petr Macháček (Ďáblové Nový Jičín): Utkání se nám vůbec nepovedlo. Domácí ukázali, jakou silou disponují, a rozhodli už v první třetině, poté už se prakticky pouze dohrávalo. Poruba od druhé třetiny zvolnila, což nám trochu v další fázi pomohlo, ale domácí nás v tomto zápase prakticky ani tak do ničeho nespustili. Zaslouženě tak vyhráli a já jim jen mohu pogratulovat k vítězství.