Junioři v přípravě neudrželi nadějné vedení, s polskou osmnáctkou padli po nájezdech

29.03.2019, René Chyla

Porubská juniorka sice na svého soka vletěla, ještě na začátku 49. minuty vedla pohodlně 4:2, pak ale polská reprezentační osmnáctka potvrdila svou kvalitu a bleskově otočila vývoj utkání na 4:5. Domácí ovšem v závěru zabrali a díky dvěma rychlým faulům polského celku se naskytla málo vídaná situace šest na tři, kterou HC RT TORAX zužitkoval Danielem Stodůlkou a poslal zápas do nájezdů. V nich se ale prosadili dvakrát hosté, kteří nakonec brali pomyslný druhý bod.

Přípravné zápasy juniorů - příp. pá 29.3.17:00
Polsko "18"
5:6sn(3:1, 0:1, 2:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Brodek, 10. Rambousek (Vavřík), 15. Žídek (Husák), 49. Stodůlka (Žídek, Benka-Rybár), 59. Stodůlka (Topolanský, Havlík) – 13. Witan, 37. Dobosz (Bezwinski), 49. Blanik (Plachetka, Bilas), 51. Prokurat (Blanik), 54. Krzyzek (Dworazny, Plachetka) a rozhodující nájezd Blanik. Rozhodčí: Vaculík – Chamrád, Zicháček. Vyloučení: 3:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 33. Střely na branku: 29:24 (14:7, 11:6, 4:11). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:5, 5:5, 5:6.
HC RT TORAX Poruba: Calábek – Pitucha, Husák; Havlík, Zajíc; Topolanský – Žídek, Pavlík, Barčák – Brodek, Vavřík, Morávek – Anlauf, Stodůlka, Benka-Rybár – Rambousek, Poláčik
Polsko "18": Swiderski – Florczak, Naróg; Glazer, Bieniek; Koślicki, Hyla; Bilas, Dworaźny – Ubowski, Blanik, Prokurat – Dobosz, Bezwiński, Zajac – Witan, Wróblewski, Kapica – Plachetka, Augustyniak, Krzyźek

Jakub Blanik (POL) (2+1)
Daniel Stodůlka (POR) (2+0)
Szymon Dobosz (POL) (1+0)

Domácí těžili z chytrosti, Brodek se prezentoval typickým sólem

Porubská juniorka otevřela zápas s polskou osmnáctkou překvapivě aktivněji a úderněji a už ve čtvrté minutě se radovala z prvního gólu. Jiří Brodek převzal iniciativu, nabruslil si až před Filipa Swiderského a puk jednoduše zasunul za jeho beton – 1:0. Na druhé straně mohlo být ale prakticky ihned vyrovnáno, Macieje Witana ale vychytal Petr Calábek betonem. Domácí byli v zakončení efektivnější a využili i svou první přesilovku.

Rambousek se štěstím navýšil, Blanik nedal Calábovi šanci

V ní pálil Michael Vavřík, ten ale neuspěl, nicméně před brankou byl důrazný Michal Rambousek, jenž dostrkal kotouč do sítě – 2:0. V jedenácté minutě však hosté odpověděli, stalo se tak při přečíslení dva na jednoho, kde vzal vše na svou hruď Jakub Blanik, který mířil z kruhu pod břevno – 2:1. HC RT TORAX nepolevil ve své chytré hře a brzy znovu vedl o dva góly. Jan Žídek se opřel do puku na hranici levého kruhu a černý nesmysl se zastavil až v polské brance – 3:1.

Převaha domácím opadla, Polsko snížilo zásluhou Dobosze

Druhá třetina už přinesla vyrovnanější partii, ve které Poruba mírně polevila, čímž svého soka dostala rychle na koně. Ve 33. minutě se v dobré pozici zjevil Igor Augustyniak, v přesilovce ale mířil mimo. Stejně dopadl i o tři minuty Michal Zajac, ani ten ale branku netrefil. Polská převaha vygradovala ve 36. minutě, v níž Mateusz Bezwinski nahrával nakrátko Szymonu Doboszovi, který snížil trefou nad levé rameno Petra Calábka – 3:2.

Hokejová Barcelona v podání Žídkovy formace

Třetí třetina byla zpočátku kopií té první. Ostravané byli aktivnější a už v úvodu mohli rozhodnout. Michael Vavřík se sice dostal po své střele i k dorážce, kotouč ale pouze protančil brankovištěm a mezi tři tyče nezapadl. Ve 49. minutě ovšem zavelel k výhře Daniel Stodůlka, který byl na konci exkluzivní kombinace, když Alex Benka-Rybár nahrával zpoza brány na kruh Janu Žídkovi, který pak před prázdnou klecí na protější straně pásma zahlédl prvně jmenovaného a ten už neměl žádný problém – 4:2.

Velký obrat hostů a Stodůlkovo vyrovnání

Pak ale přišel zkrat. Už v další minutě se k puku dostal mezi kruhy Jakub Blanik, který vymetl šibenici Calábkovy klece – 4:3. Netrvalo dlouho a porubský náskok byl pryč. Jakub Prokurat vyslal přízemní střelu a ta našla k překvapení svůj cíl naprosto jednoduše – 4:4. Polsku ale vyrovnání nestačilo a brzy tedy hosté vedli. Z dálky pálil Mateusz Dworazny, jehož střelu ještě tečoval Jan Krzyzek – 4:5. Poruba se dlouho z polského obratu nemohla vzpamatovat, do hry je vrátil až úplný závěr, kde HC RT TORAX hrál dokonce šest na tři. V této herní situaci pak Lukáš Topolanský nahrával Danielu Stodůlkovi, který nekompromisně poslal kotouč do sítě – 5:5. V nájezdech pak byli úspěšní jen hosté, kteří díky střele Jakuba Blanika nad lapačku brali druhý bod – 5:6.