HC RT TORAX zlomil vicemistra Polska z Katovic až v poslední části, excelovala čtvrtá pětka

28.08.2018, René Chyla

Porubští hokejisté slaví. V přípravné derniéře na domácí půdě před startem ligy si Flašarovi a Sršňovi svěřenci poradili s Katovicemi 5:2. Ostravané ale v zápase ještě ve 48. minutě ztráceli, pak ale zazněl orchestr Samuela Ollendera, který brankou a dvěma nahrávkami řídil velký obrat, který v závěru potvrdil ještě brankou Michal Vymazal. Poruba si tak po dvou porážkách v řadě spravila chuť a nyní ji čeká již jen generálka na vsetínském Lapači.

CHANCE LIGA - přípravné zápasy - přát. út 28.8.18:00
GKS Katowice
5:2(1:0, 0:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 2. Matějíček (Adam, Vymazal), 48. Ollender (Jáchym, Fojtík), 55. Baláž (Ollender, Fojtík), 55. Fojtík (Baláž, Ollender), 56. Vymazal (Adam) – 22. Strzyżowski (Pasiut), 32. Rybak (Sawicki, Krężołek). Rozhodčí: Jeřábek – Gebauer, Janda T. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 136. Střely na branku: 37:22 (16:5, 10:11, 11:6). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Dvořák (od 32. Kůdela) – Dundáček, Ovčačík; Adam, Matějíček; Dresler, Čypas (od 33. Slavík) – Káňa J., Hudeček, Illéš – Vymazal, Jáchym, Kanko – Jankovský, Zdeněk, Rubner – Fojtík, Baláž, Ollender
GKS Katowice: Kieler – Devečka, Heikkinen; Čakajík, Tomasik; Krawczyk, Wanacki; Wysocki – Urbanowicz, Rohtla, Łopuski – Laakkonen, Pasiut, Strzyżowski – Malasinski, Fraszko, Sawicki – Krężołek, Rybak, Wronka

Samuel Ollender (POR) (1+2)
Luboš Adam (POR) (0+2)
Jozef Baláž (POR) (1+1)

Matějíčkova skrytá střela a tutovka Hudečka

Porubští hokejisté vletěli na polského vicemistra po hlavě a už ve druhé minutě vůbec z první střely na branku otevřeli skóre. Luboš Adam vysekl parádní nahrávku na modrou čáru Martinu Matějíčkovi, který se s ničím nepáral a prostřelil Michała Kielera nad pravý beton – 1:0. Tempo však následně opadlo, a i když měli domácí o něco více ze hry, větší gólový příděl už v první třetině nepřišel. Nic na tom nezměnily ani šance Jakuba Illéše, Marka Rubnera, Václava Jankovského či tutovka Jana Hudečka při přesilovce, jenž už pálil do prázdné, nicméně hostující gólman se těsně před pauzou v oslabení svého týmu vyznamenal exkluzivním zákrokem lapačkou.

Obrat hostů ve druhé části

To druhou třetinu už byli hosté z Katovic daleko aktivnější a za svou snahu byli odměněni už ve 22. minutě, v níž nejprve střílel Marek Strzyżowski pouze do Tadeáše Dvořáka, nicméně poté si vzal odražený puk znovu a bekhendem už neměl problém překonat ležícího porubského gólmana – 1:1. Obrat byl na spadnutí, už po pár vteřinách zapomněli Porubští na Tomasze Malasińského, který pálil z mezikruží jen těsně mimo. Hosté ve 30. minutě sice nevyužili přečíslení tři na jednoho, o pár desítek vteřin později už ale úspěšní byli. Porubští doplatili na pasivitu a z hranice levého kruhu se pod víko trefil Michał Rybak – 1:2. HC RT TORAX měl možnost srovnat dvě minuty před druhou pauzou, tečovaná střela Ctirada Ovčačíka Janem Hudečkem ale ovoce nepřinesla.

Prolomení prokletí, souhra Pepíků z Poruby a Vymazalovo smáznutí

V poslední třetině porubští borci konečně prolomili střeleckou smůlu. Tu na chvíli ještě protáhl Jan Káňa, jenž vypíchl kotouč u modré čáry při oslabení a pelášil sám na brankáře, nicméně v rozhodující chvíli ještě nahrával Jakubu Illéšovi, který v tutovce nedal. Za dvě minuty už ostravští fanoušci slavili. Samuel Ollender sice nejprve pálil jen do tyče, následně se ale kotouč došoural za Kielerova záda – 2:2. 55. minuta byla zlomová. V čase 54:03 se puku zmocnil Jozef Baláž, který zamířil pod víko – 3:2. Za třináct sekund byli hosté doraženi. Jozef Baláž ještě při témže střídání připravil šanci pro Josefa Fojtíka, který z pravé strany nezaváhal – 4:2. Další minuta a další gól v katovické síti. Tentokrát si slova chvály užil Michal Vymazal, protože zleva navýšil parádně umístěnou střelou k tyči – 5:2. Hosté se ještě v závěru odhodlali k tlaku, nicméně Damian Tomasik trefil jen tyč, což rozhodlo o tom, že si Poruba poradí s vicemistrem polské extraligy o tři góly.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Jsem rád, že jsme nakonec silného soupeře zlomili. Ač jsme byli ve druhé třetině poněkud mdlí, za ten závěr si kluci výhru zasloužili, protože zjednodušili hru a za tím obratem se hnali. Nechci být někde na hrušce, ale dle mého jsme toto utkání vyhráli zaslouženě, protože jsme měli více ze hry a kotouč více na holích. Vrásky na čele z produktivity jsem neměl jen v průběhu zápasu, ale máme je pořád, jelikož gólů dáváme opravdu málo, takže respekt tam pořád nějaký je. Doufali jsme ale, že když jsme měli na kontě jen jeden gól a plno nevyužitých šancí, tak že se to zlomit musí. Parádně ale zahrál čtvrtý útok, jelikož ten tam svou houževnatostí a bojovností ten puk nakonec párkrát dotlačil. Když to nejde krásou, tak to musí jít někdy tímto způsobem, ale i na takové branky se vyhrává.