Drabčík slaví první čisté konto, celý dorostenecký tým jistotu postupu do dalších bojů o extraligu

07.10.2018, Gabriela Juříková

Karvinští Býci, byť jsou na konci tabulky, jsou vždy nepříjemným soupeřem. To se potvrdilo i v nedělním odpoledni, kdy se postavili v Kooperativa Areně lídru skupiny N dorostencům RT TORAX. Svěřenci trenéra Moravce proměnili v první třetině útočné pásmo ve střelnici, přesto gól nepadl, karvinská obrana totiž fungovala jako správně namazaný stroj. Ve druhé i třetí třetině měli Býci několik velkých šancí z úniků, ale Drabčík byl porubskou jistotou a svůj první čistý štít udržel do konce hrací doby. Omezení kvantity nahradila kvalita a porubští hráči se od 26. minuty začali prosazovat. Museli chytrostí a lstí, protože co gólman Bogar viděl, to chytil. Nakonec mu za zády skončily čtyři kotouče. Porubští si výhrou už nyní zajistili postup do další části soutěže, ve které se s týmy dalších skupin utkají o postupové první místo pro boje o extraligu.

Regionální liga dorostu - 8.kolo ne 7.10.13:15
HC Býci Karviná
4:0(0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Boguaj (Bechný), 30. Krz. Macias (Halata), 45. Halata (Ślusarczyk), 60. Krz. Macias (Boguaj). Rozhodčí: Vaculík – Goláň, Bednář. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 45. Střely na branku: 45:11. Průběh utkání: 4:0.
HC RT TORAX Poruba: Drabčík – Kac. Macias, Kríž, Gelnar, Pasek, Bechný, Borkovec, Tošenovjan – Sienkiewicz, Stibor, Chovanec – Krz. Macias, Halata, Bukovjan – Ślusarczyk, Krčmarský, Boguaj – Pohl
HC Býci Karviná: Bogar – Kukucz, Zelina, Murzyn, Toráčová, Heczko, Kalina – Mendlík, Pekala, Popek, Staníček, Kolat, Vydiolek, Danečko

Krzysztof Tomasz Macias (POR) (2+0)
Matěj Halata (POR) (1+1)
Václav Boguaj (POR) (1+1)

Kvantita střelby nevedla k žádnému gólu, Bogar odvrátil 26 střel

První třetina gól nepřinesla, jen spoustu střel na Bogara, přesně sečteno celkem 26. Puky jej ale trefovaly nebo si je hostující gólman dokázal mezi hráči před sebou najít. I v oslabení se karvinští Býci defenzivně předvedli v dobrém světle. Střelecká produktivita porubských dorostenců byla skvělá, jenže ne gólově promítnutá. Halatovi nevyšel průnik a zakončení mezi betony, Ślusarczyk v přesilovce orazítkoval tyč a v závěru třetiny střílel Kacper Marcin Macias od modré, a přestože Bogar neviděl, instinktivně se postavil ke své pravé tyči a sklapl ještě betony.

Přímá střelba nebyla účinná, přišly lstivé akce

V prvních minutách druhé třetiny se útočně více prosazovali Býci. V bráně Poruby ale naráželi na Drabčíka, který si s jejich úniky lehce poradil. Po vypršení karvinského trestu ve čtvrté minutě se do úniku dostal Dominik Kolat a o dvě minuty poté za porubskou obranou stál Vydiolek, ke kterému se dostal puk po souboji v pásmu Karviné. Oba úniky vyřešil Drabčík zásahem lapačkou. Po druhém úniku se potvrdilo pravidlo, nedáš - dostaneš. Po kolotoči v útočném pásmu a jeho znovu nabití se do pásma dostal Václav Boguaj a střelu schoval za hráče, takže Bogar přesně neviděl, odkud se puk vynoří. V začínající třicáté minutě se RT TORAX dostal do dvoubrankového vedení díky Kacperu Tomaszovi Maciasovi. Přesně umístil nahrávku Halaty zpoza brány, když jej gólman čekal na druhé straně. Potřetí se na porubskou bránu hnali Býci ve dvou proti jednomu v 33. minutě. Akci vyřešil Drabčík ukázkovým semaforem, když Kolat mířil po nahrávce Vydiolka na vzdálenější tyč.

Promíchání útoků oživilo porubskou hru, Krzystof Macias se trefil podruhé

Do třetí třetiny vstoupili hosté opět s velkou chutí a měli pár minut útočnou převahu. Domácí připustili hru nahoru dolů a dost často se uchylovali k soukromým akcím. Ty ovšem Karvinští celkem snadno odvraceli ve dvojicích. Leckdy útočníka eliminovali i ve třech. Trenér Moravec sáhl k promíchání útočníků, což vedlo k tomu, že museli spolupracovat. Nebyli na sebe zvyklí a jedině komunikace a vyhovění si na ledě, vedlo k nebezpečným šancím. Gólově se domácí prosadili v páté minutě třetí tercie. Ślusarczyk nahrál přes brankoviště, aby kotouč prošel až k Matěji Halatovi, který v pokleku poslal puk hned z první do odkryté poloviny brány. Karvinská obrana malinko zaspala. Hrála se desátá minuta třetí třetiny, kdy Staníček byl blízko snížení porubského vedení. Drabčíka překonal, ale ten měl dobře postavené tyče. Následně získal skvělou šanci Krzysztof Macias přidat ke gólu z druhé třetiny další, ale nahrávku Halaty při projíždění prostoru za brankou, nestihl z první poslat za Bogara. Druhou skvělou nahrávku ve stejném střídání poslal kapitán Poruby Boguajovi, který se na ose hřiště do nahrávky z rohu opřel z pokleku a trefil Bogarovu lapačku. Karviné se naskytly dvě přesilovky, ale o čisté konto Vincence Drabčíka nepřipravila, přestože hráčům s býkem na hrudi byl poskytnut velký prostor k ohrožení porubské brány. Na začátku šedesáté minuty se své druhé trefy v utkání dočkal Krzystof Tomasz Macias. Jel k bráně, kde probíhal souboj o skákavý puk a v pravý čas nastavil hůl, takže se kotouč proletěl vzduchem a obloučkem zapadl nečekaně pro Bogara za jeho záda přes horní tyč.

Poruba potřebovala pro klid a pohodu do dalších dní a zápasů získat v tomto utkání body, což se povedlo. Historie se ptát nebude, jak to bylo kostrbaté a ubojované. Důležité tři body jsou už nyní jistotou postupu do další části soutěže, kde se bude v 28 zápasech bojovat o první místo, které zaručuje postup do závěrečných bojů o extraligu.

Ostatní zápasy 8. kola

Vítkovice Bvs.Orlová9:2
Třinec Bvs.Opava5:0

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Kluci věděli, jak bylo utkání důležité a věděli, že nesmí jít na led s vědomím podcenění soupeře jako se stalo v předešlém utkání. Soupeře jsme v první třetině zavalili střelami, přesto se nepovedlo skórovat. O přestávce jsme si k tomu něco řekli a od druhé třetiny se dařilo dostávat puky do brány. Za což jsem rád, protože jsme potřebovali vyhrát. Náš cíl, dostat se do další části soutěže, jsme touto výhrou splnili.

Václav Števček (HC Býci Karviná): Máme několik zraněných hráčů a ty, co máme u nás na střídavé starty, leckdy nemůžou za nás hrát, takže jsme přijeli s třinácti hráči a spoléhali se na brejkové situace. Jinak hrát proti silným soupeřům, jako je Poruba, ani nemůžeme. Škoda, že jsme některé úniky neproměnili.