Dorostenci smetli Hvězdu Praha a slaví titul Mistra Regionální ligy

31.03.2019, Aleš Koubík

Porubští dorostenci ovládli poslední zápas kvalifikace o extraligu dorostenců nad pražskou Hvězdou jednoznačně 5:1, když se trefili v první třetině Stibor a Halata. Ve druhé třetině pokračovala Poruba v náporu, který přinesl branky Sienkiewicze a Vehovského ve vlastním oslabení. Snížit se podařilo po teči hostujícímu Jurakovi. Ve třetí třetině kontrolovali Porubští vedení a sedmnáct vteřin před třetí sirénou se zapsal do střelecké listiny také Krzystof Macias. Dorostenci už po polovině Kvalifikace získali postup do extraligy a touto výhrou mohou slavit i Mistra Regionální ligy dorostu.

Regionální liga dorostu - K6 ne 31.3.13:30
HC Hvězda Praha
5:1(2:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Stibor (Ślusarczyk), 20. Halata (Kovalčík), 25. Sienkiewicz (Vehovský), 31. Vehovský, 60. Kr. Macias (Kovalčík) – 35. Jurak (Štefko). Rozhodčí: Novák – Klimek, Stonavský. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0 Diváci: 182. Střely na branku: 27:20 (13:8, 8:4, 6:8). Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
HC RT TORAX Poruba: Slíž (33. Drabčík) – Borkovec, Hlaváč, Gelnar, Kac. Macias, Križ, Pasek, Elbl, Michalčík – Ślusarczyk, Stibor, Chovanec – Sienkiewicz, Vehovský, Kr. Macias – Halata, Boguaj, Kovalčík – Hlavatý
HC Hvězda Praha: Šafránek (31. Schonbauer) – Procházka, L. Kubas, Adam, M. Kubas – Helikar, Jonáš, Pirs, Jurák, Potůček, Švadlák, Jechumtál, Jelínek, Štefko

Maxim Vehovský (POR) (1+1)
Filip Sienkiewicz (POR) (1+0)
Ilja Kovalčík (POR) (0+2)

Nástup hostů branku nepřinesl, naopak Poruba předvedla smrtící závěr třetiny

Lépe do utkání vstoupili hosté, kteří mohli jít do vedení už po půl minutě, když nebezpečně tečoval před Slížem Jelínek. Do další stoprocentní šance se dostal po odrazu kotouče mezi kruhy obránce Kubas, ale ani jeho střela zápěstím prostor mezi třemi tyčemi nenašla. Za domácí zahrozil Sienkiewicz, který nebezpečně vypálil na Šafránka, který jeho střelu pouze vyrazil, ale k dorážce se nikdo nedostal. Poruba začala přebírat iniciativu do svých rukou a výsledkem byl samostatný únik Martina Stibora, který střelou mezi betony poslal ostravský celek v čase 15:45 do vedení. Následné snahy otupilo vyloučení Gelnara, ale krátce po jeho skončení se prosadil střelou přes obránce Matěj Halata, když jeho střela zaplachtila do sítě mezi ramenem a horní tyčkou v čase 19:36.

Nezastavitelný Vehovský a šťastné snížení Hvězdy.

Druhou periodu začali domácí aktivněji a na rozdíl třech branek upravil Filip Sienkiewicz, který těžil v čase 24:51 z výborné práce Vehovského, jenž obelstil před gólovou přihrávkou hned tři protihráče. Do další akce se hnal Ślusarczyk, ale jeho pokus vychytal Šafránek. Hostům svitla naděje, když dostali druhou početní výhodu v zápase, ale opak byl pravdou. Ve vlastním oslabení ujel Maxim Vehovský, který v čase 30:05 vyhnal Šafránka na střídačku po forhendovém blafáku. O dvě minuty později k výměně gólmanů sáhla i domácí střídačka. Trenéři dali prostor v posledním zápase sezóny všem hráčům, takže se do brány postavil Vincenc Drabčík. Hostům se jej dařilo odstřelovat, ale až v závěru třetiny se jim přeci jen podařilo snížit, když tečoval střelu Štefka za záda Drabčíka Alen Jurak v čase 34:59. Poruba si mohla před odchodem do šaten vzít náskok zpátky, ale první přesilovou hru nevyužila.

Jediná branka dovršila tažení Poruby

Třetí třetina se odehrávala převážně ve středním pásmu a na gólové šance byla nejchudší. Přesto nebylo nouze o zajímavé situace. Na ledě se začalo jiskřit a časté potyčky musely eliminovat rozhodčí. Poruba měla možnost navýšit skóre v dlouhé početní výhodně pět na tři, ale gólová tečka přišla až sedmnáct vteřin před třetí sirénou, když se trefil Krzyzstof Macias. Poruba dovršila své zlaté tažení kvalifikací o extraligu dorostenců, ve které se tak v příští sezóně představí.

Oficiální ukončení sezóny a předávání poháru pro nejlepší tým Regionální ligy dorostu

Po skončení utkání nepřišlo hned na podávání rukou, protože generální manažer HC RT TORAX Poruba Pavel Hinner pogratuloval oběma týmům k postupu do vyšší soutěže a vítěznému týmu nejen v utkání, ale také v celé dorostenecké lize HC RT TORAX Poruba předal pohár pro Mistra Regionální ligy. Fotografování pak nebralo konce, ale rolbaři ARENY měli pochopení.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Jsme nesmírně rádi, že i poslední zápas sezóny byl ve výsledku v naši režii a výherní. V první třetině se kluci sice hledali, nemohli najít ten správný rytmus hry, který nás celou sezónu provázel, ale s trpělivostí přišly nakonec i góly. Chtěli jsme vyhrát a vystoupat na absolutní vrchol, což se povedlo. Za celou sezónu klukům děkujeme.

Michal Grimm (HC Hvězda Praha): Utkání nebylo vůbec jednoduché. Domácím jsme se snažili nedávat tolik prostoru k zakončení, což se dařilo do druhé poloviny první třetiny. Hrálo se hodně silově, a když už bylo v podstatě o výsledku rozhodnuto, chtěli kluci zápas trochu vyhrotit a přišly tak na řadu emoce. Celou sezónu hodnotíme velmi pozitivně a jsme rádi, že se nám podařilo vybojovat extraligu.