Derby s přídomkem "extraligové" okořenil brankou ostravský gólman Jakub Čech

31.10.2005, Lukáš Bajgar

Souboj třetí Sarezy s lídrem soutěže Havířovem se změnil v gólovou přestřelku, ve které byl domácí tým od samého počátku vždy o krok dopředu. Kamil Koláček se podílel na třech brankách Ostravy a havířovský Přemysl Sedlák byl dokonce u všech gólů svého týmu. O kuriózní zápis se postaral v závěru zápasu při power-play Havířova domácí gólman Jakub Čech, kterému byla připsána rozhodující branka na konečných 6:4.

- 18.kolo po 31.10.17:00
AZ Heimstaden Havířov
6:4(3:1, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Janeček (Koláček), 2. Polášek (Baranyk), 10. Holík (Pazdera, Koláček), 33. Holuša (Baranyk), 52. Koláček (Chyba, Janeček), 60. Čech - 14. Sedlák (Mikšan), 29. Sedlák (Mikšan, Lipina), 35. Lipina (Sedlák), 55. Lipina (Sedlák, Prokop). Rozhodčí: Trombík - Šimůnek, Vrdlovec. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:2. Diváci: 1200.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Štefanka, Holík, Brincko, Vnenk, Kramný, Tesařík - Chyba, Koláček, Janeček - Heřman, Boháč, Valušiak - Polášek, Badžo, Baranyk - Polák, Mleko, Gelačák - od 22. Holuša
AZ Heimstaden Havířov: Masný (od 2. Novotný) - Galvas, Vrtík , Vavruša, Divíšek, Prokop, Buček, Balčík - Seman, Zdráhal, Žůrek - Mikšan, Lipina, Sedlák - Rozum, Zdeněk, Brynecký - Sikora, Kolusz, Heider - Sprušil

V I. lize se dnešního večera v severomoravském derby utkala třetí domácí Sareza s lídrem soutěže Havířovem. V prvním letošním vzájemném duelu rozhodla až třetí třetina, kdy Panteři smetli ostravské hráče poměrem 5:1. Jakoby si toho byli domácí vědomi a řadě opozdilým fanouškům připravili královské překvapení. Již ve 12. sekundě po Koláčkově zatáhnutí kotouče a následné asistenci kapitánu Martinu Janečkovi lovil havířovský Masný kotouč zpoza svých zad. Vyrovnání na holi měl Brynecký, ale střela se svezla po tyči. A tak se slova ujal v čase 1:25 Libor Polášek, jenž na červené popadl kotouč, objel si hostující obranu a střelou zpoza kruhů vyhnal Radka Masného z brány. Do svatyně se postavil Marek Novotný s cílem neinkasovat. Havířov se nezalekl rychle nabyté ztráty a toužil stejně hladce srovnat. Heider v 5. minutě míří mezi betony, ale pozorný ostravský brankář je sevřel včas. Lipina, vědom si rychlosti Čechových betonů, vypálil výše, ale tam na něj čekala lapačka. Koláčkova řada dávala o sobě znát pokaždé, když vstoupila na led – v 7. minutě nejdříve Janeček oprášil Novotného betony, aby se ke kotouči dostal Štefanka a od modré střelil směr brána, překonanému gólmanu pomohla teč bruslí vlastní obrany. Sudí Trombík rozdal v prvé části trestů jako šafránu, ale i to stačilo, aby se při vlastním oslabení vyřítil na Čecha havířovský Mikšan, kterého marně stíhal Štefanka, ale bohužel pro něj se střela svezla jen po rameni brankáře. V témže vyloučení napřáhl na modré Vladimír Holík a poslal svou první prvoligovou brankou v dresu Ostravy v 10. minutě svůj celek již do tříbrankového vedení. Hrálo se ve vysokém tempu. Mnohé extraligové mače by se jen červenaly před úrovní toho dnešního. Panteři, hodni svému názvu, se drali neustále vpřed. Lipinův výlet proti Čechovi, i dorážka Mikšana, ještě s ukazatelem skóre nepohla, ale chvíli nato, v čase 13:32 se opřel do kotouče Přemysl Sedlák a ten Čechovi prosvištěl mezi betony a rozradostnil bezmála stovku fanoušků soupeře, kteří do Ostravy zavítali. Hra jen kulminovala. Akce střídá akci. Jenže branky se už v první části ani jeden z týmů nedočkal – i díky faktu, že ve 20. minutě Sedlák jak střelu, tak následný bekhendový pokus do odkryté brány neusměrnil.

Druhá část nikterak za tou úvodní nezaostávala. Ba právě naopak. Aktivněji začíná domácí Boháčova řada, aby hostující Brynecký z bezprostřední vzdálenosti nekorigoval a aby opět ostravský Mleko v úniku 2 na 1 mířil k levému růžku brány. Ve 25. minutě napřáhl od modré ostravský Buček ve službách Havířova, Čech jen sklepl a Žůrkovi se jako na zlatém podnosu objevil puk u brankoviště, ale zřejmě se šance zalekl a nic kloudného nevymyslel. Stále se hra přelévala, ne jako voda v přeplněné vaně, ale jako v rozbouřeném moři, ze strany na stranu. Koláček svou precizní křižnou přihrávkou zmátl i svého spoluhráče Janečka, kterému ke čtvrtému úspěchu Ostravy mnoho nechybělo. A tak se slova opět ujal Přemysl Sedlák, který z otočky svižnou ranou poslal hosty do dalších minut nadějí v udržení prvého místa tabulky - 3:2. Michal Holuša naskočil na led teprve ve 22. minutě, ale již ve 33. poslal Sarezu opět do dvoubrankového vedení. Branka se ale nelíbila fanouškům hostí, neboť akci předcházel odvážný průnik beka Bučka zakončený jeho bolestivým zraněním, a i když zůstal ležet na ledě, hrálo se dále. A když to vřelo v publiku, přibylo i několik tvrdších momentů na hřišti. Za jeden z nich usedl Janeček na trestnou lavici a Havířov trestal. Sedlák poslal kotouč za bránu, přičiněním domácí obrany se dostal k zcela volnému Petru Lipinovi a ten neměl se třetí trefou hostí problémy, zvláště díval-li se brankář Čech za sebe na druhou stranu v domnění, že kotouč je právě tam. Hodně vzruchu přinesla 40. minuta. Badžo velel přesilové hře domácích a taktak že nebyl Novotný překonán znovu, od kasaře Havířova se dostal puk ke Zdeňkovi a ten se sólem nenaložil dle přání trenéra Režnara. Na časomíře svítilo po čtyřiceti minutách 4:3.

Poslední třetinu byli hosté lepším týmem, především zásluhou mnoha přesilových her, které se jim naskytly. Ve 43. minutě pálí od modré Prokop, Brynecký, nalepen na Čecha, tečuje, ten s problémy ukrývá touš do lapačky. Ve 47. minutě při další početní výhodě objíždí hostující Sedlák Čechovu bránu, rozkoukává se, a když není nikde nikdo, kdo by mu pomohl, střílí a kotouč rovnoběžně s brankovou čárou putuje pryč. V polovině třetiny vysílá Kamil Koláček na Chybu kotouč, ten jej před Novotným míjí, a tak se ujímá slova sám a v čase 51:07 zvyšuje na 5:3. Chce-li tým vyhrát, neměl by faulovat. A když se nechají vyloučit hned dva, byl by to špatný lídr ligy, aby z toho netěžil. Petr Lipina okusil pevnost hned dvou tyčí, než pozvedl ruce nad hlavu a radoval se z branky na 5:4. A když odmítl vyrovnat minutu před koncem Žůrek snad z dvoumetrové vzdálenosti, přišlo na řadu power-play. A na tuto hru šestice panterů proti pětici ostravských borců nikdy nezapomene domácí gólman Jakub Čech - při jednom zákroku vyrazil kotouč na havířovské hráče, aby ti, ve snaze rychle rozehrát, poslali puk na modrou, kde se jej nikdo nezželel a ten si to pádil zvesela do brány. Branka na konečných 6:4 byla tedy připsána Čechovi.

Josef Halouzka (Sareza Ostrava) Rychlé vedení je dvousečné, když se rychle vede tak se tým uspokojí a jeho výkon jde dolů. Potom to vypadá tak jak to vypadalo prvních deset minut druhé třetiny, kdy jsme přestali hrát hokej. Chvála pánu bohu, že jsme v té době nedostali gól. Důležité bylo, že jsme dokázali vždy odskočit na dva góly.

Jiří Režnar (Havířov Panthers) Porazili jsme se sami, vždy když jsme byli v tlaku, jsme udělali hrubou chybu , kterou Sareza potrestala. Třešničkou na dortu byla powerplay, kdy jsme mohli dát dvakrát z mezi kruhů gól, ale nevyšlo nám to. Nakonec jsme si dali rozhodující gól sami. To signalizovalo vývoj celého zápasu. Sareza nebyla lepším týmem. V prvních dvou třetinách jsme měli třicet minut více ze hry určitě my, ale nebyli jsme schopni to vyjádřit gólově. Hokej se hraje na góly a my jich dnes dali pět, ale bohužel jsme prohráli 6:4.