ŽENA ŘÍDILA FINÁLE! Pro mě je to odměna za celoroční snahu, těší Ilonu Novotnou

Lukáš Bajgar, 13.08.2022
Poslední utkání O pohár RT TORAX mezi domácí Porubou a hosty z Prostějova mělo rozhodnout o celkovém vítězi turnaje. Čest jej řídit dostala hlavní dvojice sudích Tomáš Janda a ILONA NOVOTNÁ.

Ilona Novotná patří mezi české stálice rozhodčích ženského hokeje, jedním z vrcholu kariéry bylo odřízení ženského finálového utkání olympijských her v Soči mezi Kanadou a USA. Společně se se Zuzanou Svobodovou zapsala do dějin českého hokejového arbitrovství.

Sympatická sudí se v sobotu 13. srpna postavila do jámy lvové a společně s Tomášem Jandou vedla z pozice hlavní rozhodčí klíčové klání HC RT TORAX Poruba 2011 – LHK Jestřábi Prostějov (4:1). „Zápas určitě jednoduchý nebyl, ale musím říct, že oba týmy akceptovaly, že jsem rozhodčí a nedělaly rozdíl, jestli jsem ženská, nebo chlap,“ říká po zápase Ilona Novotná, „a chovaly se tak, jak by se chovat měly. Byl to těžký zápas, šlo o vítěze celého turnaje. Jsem ráda, že jsem to i s kolegou zvládla a že se nám zápas podařil.“

„Tlak je vždy, i když se jedná o přátelské utkání, tak se hráči snaží, protože bojují o účast v kádru, jestli si v sezoně zahrají, nebo ne. Bojují o místa, a i když jde o přípravu, snaží se vždy předvést nejlepší výkon,“ odpovídá zkušená rozhodčí s ostřížím zrakem, jemuž žádný nedovolený zákrok neušel, na dotaz, zda pocítila náznaky nervozity. „Vždy jsou zápasy těžké na fyzičku, jsem ráda, že u mě probíhá letní příprava a v takové formě, v jaké jsem. Občas si musím říct hele, teď do toho musím šlápnout, občas musím rychleji předvídat, kam se hra vyvine, abych byla o krok rychlejší. A tím pádem vše stíhala.“

Držet s muži krok je jedna věc, ale nastala v utkání i situace, kdy si sama musela říct to už je na hraně, snad se to nezvrtne více? „Když je zápas vyrovnaný, je nervózní a je jen o gól, jsou pak momenty, kdy každý jeden zákrok, ale i můj špatný pohyb, může rozhodnout o tom, že padne gól a bude rozhodnuto,“ popisuje Ilona Novotná, „konkrétní čas si nevybavím, ale občas tendence jsou.“

„ V extralize mužů a i té první lize to není reálné, soutěž je fyzicky přeci jen dosti disponovaná,“ reaguje na dotaz, zda má ambice pískat nejvyšší tuzemskou soutěž mužů. „Já jsem naopak velice ráda, že jsem dostala šanci si na turnaji zapískat přípravný zápas mužů. Pro mě je to odměna za celoroční snahu,“ uzavřela Ilona Novotná na závěr.