Vsetín na nás vletěl a my jen koukali, uvědomuje si jubilant Jan Puškár

René Chyla, 24.03.2017
Porubští hokejisté úvodní zápas finálové série nezvládli, když se před téměř čtyřmi a půl tisíci diváky nevzpamatovali ze slabé první třetiny, kdy Valaši nepustili RT TORAX téměř k ničemu, a v celkovém součtu padli 1:5. „Musíme se doma soustředit na proměňování šancí,“ ví Jan Puškár, který nastoupil nejen do svého prvního druholigového finále, ve čtvrtek ale zapsal v ostravském dresu také 100. ligový start.

STATISTIKY & FAKTA: JAN PUŠKÁR #12
Věk: 23 let, narozen 24. dubna 1993 Výška: 173 cm Váha: 90 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC Letci Letňany (2010-2012), BK Mladá Boleslav (2012-2013), SK Karviná (2015-2016) Úspěchy: 3. místo II.liga (2015), baráž o ELJ (2014)

Pro hostující výběr byla první třetina jako z nějakého hororového filmu. Už po dvaceti vteřinách trefil Mojžíš tyč, v šesté minutě přibrzdil RT TORAX gól Čuříka, následně během minuty trefil znovu tyčku Lukáš Finsterle a po něm do ní zamířil také Tomáš Vávra. Domácí následně ujeli dva na nikoho, poté udeřil Vojtěch Šilhavý a do velké příležitosti se dostal znovu Jakub Čuřík. Podtrženo, sečteno, u hostující střídačky stáli všichni svatí, protože Poruba mohla po prvním dějství ztrácet i pět šest branek. „Neřekl bych, že jsme byli nějak nervózní, Vsetín na nás jen vletěl a my se v podstatě pouze koukali,“ neskrývá smutek porubský bek.

Poruba ale do druhé třetiny vstoupila o poznání lépe, vytvořila si několik slibných šancí, vždy však ztroskotala na skvělém Michalu Šurém, navíc domácí přidali další trefu z hole Tomáše Vávry. Ostravané se k velkému závěrečnému náporu ani nenadechli a prohráli na horkém ledě Valachů jednoznačně 1:5. A horkém ledě doslova, vždyť na zimním stadionu překročila teplota během zápasu hranici dvaceti stupňů nad nulou. „Dvacet stupňů na zimním stadionu je poněkud zvláštní, na konci třetin to bylo už na ledu hodně znát, ale podmínky byly pro oba týmy stejné,“ zdůrazňuje Jan Puškár.

PORUBA VE FINÁLE ZTRÁCÍ, ÚVODNÍ BITVA SE STALA JEDNOZNAČNOU KOŘISTÍ VSETÍNA »

Ostravští borci tak nezaskočili v této sezoně vsetínský Lapač ani napotřetí a jen potvrdili valašskou dominanci ve svém stánku. Ten navštívilo neuvěřitelných 4 320 diváků, kteří hnali své svěřence v elektrizující atmosféře k vítězství. „Atmosféra byla parádní,“ obdivuje zelenožluté peklo. „Už před začátkem zápasu, kdy jsme měli rozbruslení, tak byla tribuna plná. V něčem takovém se mně osobně rozhodně hraje lépe, než když je na stadionu ticho,“ dodává porubský odchovanec.

Narvané tribuny k prasknutí nakonec slavily výhru nad Porubou o čtyři branky, stejně jako tomu bylo v základní části. Tehdy ale Sršňův tým schytal na Lapači osmičku. „Zápas se mi hodnotí strašně těžko, když jsme prohráli. Opravdu vůbec nevím, co bych k tomu více řekl,“ říká zklamaně Jan Puškár. Ten se svým týmem měl na regeneraci o dva dny méně než Vsetínští, jelikož ti si se svým semifinálovým soupeřem dokázali poradit ve čtyřech zápasech. Nějaké výmluvy na únavu ale nepřicházejí dle ostravského obránce v úvahu. „I když jsme odehráli o zápas více než oni, tak na tohle se vymlouvat rozhodně nemůžeme,“ říká rázně.

Jan Puškár v semifinálové sérii proti Drakům.

Problém Porubských totiž vězí v něčem naprosto odlišném, v něčem, co Ostravany trápí zhruba již od konce loňského roku. „V sobotu se musíme soustředit hlavně na proměňování šancí,“ velí před veledůležitým soubojem Jan Puškár. „Doufám také, že se vyvarujeme zbytečných faulů, chyb a hlavně něco proměníme, to je náš kámen úrazu,“ má jasno obránce, jemuž nebylo po prohraném zápase moc do řeči.

Pro Jana Puškáravšak bylo čtvrteční utkání i něčím speciální. Porubský odchovanec se dvanáctkou na zádech totiž nastoupil v dresu HC RT TORAX již do utkání s pořadovým číslem 100. „O něčem takovém jsem vůbec nevěděl,“ kroutí hlavou ostravský zadák. „Až Peslík (Jakub Peslar, pozn. red.) mě na tohle upozorňoval, že to mám za basu. Jen je škoda, že jsem takový milník neoslavil vítězstvím,“ uzavírá. Poruba sice prohrává v sérii 0:1, nicméně již v sobotu bude vše naprosto jinak. Ostravané buď sérii srovnají, nebo se ocitnou na pokraji vyřazení. Druhý zápas začíná na porubském ledě v sobotu 25. března od 17 hodin.

Jan Puškár odvedl velký kus práce také ve čtvrtfinále.