V pátek na Sarezu, prvním soupeřem slovenský Zvolen

Lukáš Bajgar, 30.07.2008
Letní příprava je již v plném proudu a fanoušci Sarezy se dočkají také úvodního přátelského zápasu na sezónu 2008/2009. Do Ostravy zavítá tým východního souseda, Hokejový klub mesta Zvolen. Na lavičku účastníka nejvyšší slovenské soutěže v letním období nastoupil Miloš Holaň, muž, jenž vedl právě místní tým v jeho debutovém působení ve druhé nejvyšší soutěži. Utkání začíná v pátek 1. srpna v 17 hodin na Zimním stadionu v Ostravě – Porubě a vstupné na něj je zcela zadarmo.

Základní info

Poslední utkání A-týmu Sarezy Ostrava mohli shlédnout fanoušci na domácí půdě naposledy 29. února tohoto roku. To v rámci čtvrtfinále play-off hostili domácí Hanáky z Olomouce a podlehli po vyrovnané bitvě 2:3 v prodloužení, i přesto, že již v páté minutě vedli rozdílem dvou branek. Výsledkem tedy bylo konečné sedmé místo ve druhé nejvyšší soutěži.

Kádr Ostravských se v letním přestupovém období oproti konci předešlé soutěže příliš nezměnil, tým posílil kvartet hráčů - Marek Ivan a trojice navrátilců Vladimír Holík, Dušan Brincko a Petr Janečka. Naopak koho už v dresu Sarezy fanoušek neuvidí, je například gólman Jakub Čech, jenž zamířil do konkurenčního Havířova, či Radovan Glas, který hokejovou kariéru profesionálního hráče pověsil na hřebík a který se společně s dalšími exsarezáky Pavlem Šebestou a Daliborem Sochorkem připravuje v druholigovém Valašském Meziříčí.

Zvolenu se předešlý ročník nepovedl zcela dle představ. Po základní části slovenské extraligy mu patřilo páté místo a čtvrtfinálová série se Skalicí byla také konečnou za neúspěšnou sezónou. V této sérii (kterou Skalica vyhrála 4:2 na zápasy) se soupeř HKm střelecky činil – třikrát vsítil sedm branek a jednou dokonce osm. Na trenérské lavici tak nastala rošáda – dva roky trénujícího Ladislava Svozila nahradil další Čech, Miloš Holaň. Tomu je prostředí porubského celku velice dobře známé. Působil v něm nejen jako hráč SHK Poruba v několika málo utkáních, ale také jako trenér extraligy juniorů a později i první ligy mužů Sarezy.

Změn se ve Zvolenu událo poměrně mnoho, po sezóně nebyla nabídnuta další spolupráce brankáři Vladimíru Hudáčkovi, útočníku Lukáši Juríkovi a také Viktoru Kubenkovi a Janu Kopeckému. Naopak do týmu přišlo několik posil zvučných jmen, jména jako Stanislav Lašček, Ján Laco či Jaroslav Markovič našinci ještě mnoho neřeknou, zato Libor Pavliš, jenž by měl nahradit Luďka Krayzela (který momentálně trénuje v Porubě), Jiří Malinský či další Čech Martin Vozdecký již zajisté ano. Do týmu ještě přibyl lotyšský reprezentant Vladislavs Vodolazskis a také třicetiletý Peter Gallo, jenž v klubu vyrůstal a jenž se do něj navrací. I přesto ale v první přípravě podlehl Zvolen před vlastním publikem Popradu těsně 2:3.

Historicky čtvrté vzájemné utkání mezi Zvolenem a Sarezou je na programu v pátek 1. srpna, to poslední dokázali Ostravští vyhrát před domácím publikem 4:0, ale předešlá dvě prohráli – 3:6 a těsně 2:3. Odveta je naplánována na středu 27. srpnu na Slovensku.

Vzájemná utkání

17.8.2006: Hokejový klub mesta Zvolen - HC Sareza Ostrava 3 : 2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
5. Babka (Čierný), 11. Cibuĺa (Gašpar), 29. Cibuĺa (Gašpar) - 46. Valušiak (Holík), 49. Glas (Ovšák, Kubala).

21.8.2007. Hokejový klub mesta Zvolen - HC Sareza Ostrava 6 : 3 (2:0, 4:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
2. Macejka (Cebák), 9. J. Čierny (Cebák, Macejka), 22. Jurík (Cebák), 23. Kubenko (Ondruška), 38. Klouda (Hvila), 40. Gašpar (Kubenko, Paciga) - 21. Boháč (Grygar, Šebesta), 48. Valušiak (Řípa), 56. Janečka (Najdek, Gelačák).

24.8.2007: HC Sareza Ostrava - Hokejový klub mesta Zvolen 4 : 0 (0:0, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky:
42. Řípa (Najdek, Holík), 45. Řípa (Palík), 49. Grygar (Ovčačík, Ovšák), 52. Dušek (Ovčačík, Novák).

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC Sareza Ostrava: -

HKm Zvolen: Laco - Dlouhý, Cebák, Valach, J.Malinský, Gallo, Ďaloga, Lietava - J.Čierny, Lipiansky, Markovič - Vozdecký, Turek, Pavliš - Tatar, Vodolažskis, M.Jurík - Marcinek

Bilance utkání HC Sareza Ostrava – Hokejový klub mesta Zvolen