Semifinálovou sérii Frýdku-Místku co nejvíce znepříjemníme, velí Tomáš Sršeň

René Chyla, 05.03.2016
Porubští hokejisté ještě v polovině zápasu rozhodujícího duelu prohrávali 1:4, poté ale přišlo nečekané zmrtvýchvstání. „Velmi důležitý byl ten druhý gól, kdy jsme snížili na rozdíl dvou branek a to byl moment, kdy se zápas zlomil,“ má jasno hlavní lodivod porubského parníku, který na poslední chvíli zachránil sezonu. Ostravané totiž sedmi údery otočili až na konečných 8:4. Drtiči tak ani napotřetí ve čtvrtfinále nedokázali najít recept na ostravskou Porubu, které podlehli tentokrát až v pátém zápase. Hodonín ani jednou nedokázal v sérii vyhrát v základní hrací době a dvě vítězství v nastavení urval prakticky vždy na poslední chvíli. V semifinále ale tentokrát čeká svěřence Tomáše Sršně nejtěžší oříšek za poslední roky. Poruba změří síly s třineckou farmou z Frýdku-Místku.

RT TORAX nevstoupil do pátého rozhodujícího klání s hodonínskými Drtiči podle představ, jelikož Hodonín dvěma slepenými góly rychle vedl 2:0. Domácí si pak vybrali oddechový čas, po kterém ihned snížili, Hodonínští ale nesložili zbraně a jejich taktika plnila svůj účel až do poloviny základní hrací doby. „Šlo vidět, že kluci byli rozklepaní, protože na nás nechal nějaké stopy poslední zápas v Hodoníně, kdy jsme ten duel měli pod kontrolou,“ prozrazuje prvotní vývoj utkání olomoucký odchovanec Tomáš Sršeň.

Ostravané navíc mohli ušetřit porubských fandů od pořádných nervů a postoupit mezi kvarteto nejlepších už ve středu na ledě Hodonína, který celý zápas dotahoval. Osm minut před koncem ale Drtiči srovnali a kýžený obrat dokonali v nájezdech. „V Hodoníně jsme si to prohráli sami, když jsme nevyužili dvojnásobnou přesilovku. Hned nato jsme hráli ve třech, což už Drtiči potrestali. Deka na hráčích tedy určitě byla, naštěstí jsme se za stavu 1:4 zkonsolidovali, šlápli jsme na plyn, hráči do toho šli naplno a myslím, že po druhém gólu jsme byli jasně lepší,“ pokračuje bývalý útočník Komety Brno, Jihlavy, Olomouce, Havířova či ostravských Vítkovic.

Hlavní kouč porubských hokejistů hráče nabádal, že za stavu 1:4 již nemají co ztratit a že je v play-off nepodstatné, zda prohrají o gól nebo dostanou „desítku“. „Myslel jsem to smrtelně vážně, chtěl jsem hráče nabudit, aby do toho šli pořád naplno, protože my jsme jim ty čtyři góly opravdu darovali. Hodonín nás ani nepřebrusloval, ty čtyři branky jsme dostali po individuálních chybách z toho, že kluci byli nervózní. Velmi důležitý byl ten druhý gól, kdy jsme dali na 2:4 a to byl ten moment, kdy se zápas zlomil,“ má jasno o zlomovém momentě v zápasu čtyřnásobný český šampion, který pozvedl pohár nad hlavu v letech 1996-99 v dresu Vsetína.

Po čtvrté brance Drtičů se navíc musel z brány poroučet Radek Tihlář, kterého nahradil Andreas Kubáň, jenž už porubskou klec uzamkl na několik západů a dělal hodonínským snajprům vrásky na čele. „Radek Tihlář za ty góly nemohl, protože obránci ho nechávali vykoupat a možná ještě další tři góly chytil. Chtěli jsme týmu dát ale nějaký impuls, vyměnili jsme i beka, což nakonec vyšlo a za to jsme moc rádi,“ hlásí Tomáš Sršeň, který se stal v roce 1994 také nejlepším střelcem švédské SHL ligy, kterou hrál za tamní Rögle BK.

Poruba po vyrovnané sérii nakonec přetlačila Drtiče 3:2 na zápasy. „Pokud počítám hru pět na pět tak si myslím, že jsme vyhráli naprosto zaslouženě, protože tam jsme dominovali. Často jsme si to kazili ale zbytečnými vyloučeními, tím jsme je samozřejmě dostávali do hry,“ konstatuje bývalý forvard, který vyzkoušel kromě Švédska také angažmá v Německu, Itálii, Norsku či Dánsku.

RT TORAX tak počtvrté v řadě tak postoupil do semifinále, které ale bylo pro Porubské vždy konečnou stanicí. Soupeřem bude pro Ostravany ambiciózní Frýdek-Místek, jenž už před započetím play-off prodával vstupenky na finále a závěrečnou kvalifikaci. „Půjdeme zápas od zápasu, samozřejmě Frýdek-Místek je obrovský favorit, protože je tam plno hráčů, kteří mají zkušenosti i z extraligy. Bohužel si myslím, že nám teď chybějí ty dva dny volna navíc, ale kluci předvedli, že umí bojovat, takže bojovat budeme určitě i proti Frýdku a budeme se snažit mu tu sérii co nejvíce znepříjemnit,“ burcuje před prvním zápasem hlavní kouč, jenž v letech 1990 až 1992 zavítal také do zámořské AHL (Cape Breton Oilers) a dva zápasy odehrál dokonce za Edmonton Oilers hrající NHL.

foto: Lukáš Bajgar