Sareza míří do Banské Bystrice na Pohár SNP, čekají ji tři zajímavá utkání se zahraničními soupeři

Sareza míří do Banské Bystrice na Pohár SNP, čekají ji tři zajímavá utkání se zahraničními soupeři

Adam Bagar, 28.08.2008
Hokejisté Sarezy Ostrava se ihned po utkání se slovenským Zvolenem přesunuli do nedaleké Banské Bystrice, kde je čeká v následujících třech dnech trojice zajímavých utkání se soupeři ze tří zemí světa v rámci turnaje "O Pohár SNP." V prvním střetnutí se Ostravané ve čtvrtek 28. srpna od 15:00 hod. představí proti největšímu konkurentovi v boji o prvenství na turnaji - domácí Banské Bystrici. Následující den bude soupeřem Sarezy rovněž od patnácté hodiny maďarský tým Dunaújvárosi Acélbibák a v závěrečný sobotní den od patnácti hodin polský vícemistr GKS Tychy. V loňské přípravě Sareza odehrála turnaj v Katowicích pod názvem "O pohár prezidenta města Katowice" a odjížděla domů do Ostravy jako vítěz. Jak tomu bude letos v Banské Bystrici? O průběhu turnaje vás budeme samozřejmě průběžně informovat.

Program turnaje

28.08.08 čtvrtek HC 05 Banská Bystrica - HC Sareza Ostrava  	    15:00
28.08.08 čtvrtek GKS Tychy - Dunaújvárosi Acélbikák       	18:15
29.08.08 pátek  Dunaújvárosi Acélbikák - HC Sareza Ostrava 	    15:00
29.08.08 pátek  HC 05 Banská Bystrica – GKS Tychy       	18:15
30.08.08 sobota  GKS Tychy - HC Sareza Ostrava           	15:00
30.08.08 sobota  HC 05 Banská Bystrica - Dunaújvárosi Acélbikák	18:15


Info z tábora týmu GKS Tychy

Celá příprava polského celku GKS Tychy je ve znamení všelijakých turnajů. Jedno ze dvou mimoturnajových utkání Tychy odehrály hned v úvodním zápase na ledě nováčka nejvyšší polské ligy, celku Jastrzebie. Následně se představily na slovenském Memoriálu Pavla Zábojníka, kde sice v úvodu nestačily na Nitru, které podlehly 1:4, ale v zápasech se Zvolenem a Martinem si dokázaly připsat překvapivá jednobranková vítězství. Z memoriálu tak hráči Tych odjížděli rozhodně s dobrým pocitem a pohodou, kterou chtěli zúročit v utkání s Oswiéciemi, které se změnilo v divokou podívanou, která nakonec skončila výsledkem 7:7. Další turnaj, na kterém se Tychy představily je Sareze velmi znám, protože na něm v loňské přípravě vystupovala. Jedná se o „Pohár prezidenta města Katovice.“ Zatímco v loňské sezóně se tohoto katowického turnaje zúčastnil jeden celek z Česka, jeden z Polska, jeden ze Slovenska a jeden z Maďarska, tak letos tomu bylo jinak a kromě tří polských klubů se na něm představil již jen druholigový slovenský celek HC Dukla Senica. Tychy tento turnaj bez problémů ovládly a po loňském triumfu hráčů Sarezy Ostrava je tak pohár letos v rukou hráčů GKS Tychy. Turnaj „O pohár SNP“ v Banské Bystrici tak bude pro Tychy již třetí turnajovou zastávkou.

Celek GKS Tychy nebude rozhodně pro favority turnaje (Banskou Bystrici a Sarezu Ostrava) žádným lehkým soupeřem, což dokazují i výsledky v přípravě. Navíc Tychy hrají na špici polské nejvyšší soutěže a v loňské sezóně dokázali suverénně vyhrát základní část a následně se stejně hladce propracovat až do finále, kde však narazily. Do cesty se jim postavila Cracovia Krakow, která byla nad jejich síly a po prohře 2:4 na zápasy se tak Tychy musely spokojit pouze s druhým místem. Na soupisce sobotního soupeře Ostravanů se objevují i dvě známá česká jména. Prvním z nich je Tomáš Jakeš, který již prošel řadou zahraničních klubů a představil se i v české extralize v dresu Vsetína, Jihlavy, Opavy, Znojma a Českých Budějovic. Druhým je Robin Bacul, který se narodil v Ostravě a má za sebou rovněž několik startů v nejvyšší české soutěži, a to v dresu Slavie, Havířova, Karlových Varů, Českých Budějovic a Vsetína. Jakeš do Tych přišel až po skončení uplynulé sezóny z Noveho Targu a Bacul již v Tychách působí od sezóny 2005/2006.

Přípravné duely týmu GKS Tychy

JKH GKS Jastrzebie – GKS Tychy 3 : 4 (1:0, 1:2, 1:2)

HK Ardo Nitra – GKS Tychy 4 : 1 (1:0, 2:0, 1:1)

HKm Zvolen – GKS Tychy 3 : 4 (0:2, 1:2, 2:0)

GKS Tychy – MHC Martin 2 : 1 (0:0, 0:1, 2:0)

GKS Tychy – Unia Oswiéciem 7 : 7 (3:1, 3:6, 1:0)

GKS Tychy – HC Dukla Senica 3 : 2 (2:1, 1:1, 0:0)

Naprzód Janow – GKS Tychy 2 : 3 (1:1, 0:0, 1:2)

GKS Tychy – Stoczniowiec Gdaňsk 7 : 0 (2:0, 4:0, 1:0)

Sestava GKS Tychy v posledním utkání

GKS Tychy: Górski - Gonera, Majkowski, Wołkowicz, Krzak, Bacul - Śmiełowski, Jaskólski, Proszkiewicz, Garbocz, Sarnik - Jakeš, Kotlorz, Salomon, Jakubik, Maćkowiak - Banachewicz.


Info z tábora týmu Dunaújvárosi Acélbikák

Maďarský hokej je pro všechny asi jednou velkou neznámou. Ještě před několika lety si většina z nás asi nedokázala představit, že se v takové zemi vůbec hraje hokej, jenže maďarský lední hokej stoupá neskutečně rychlým způsobem vzhůru a již na MS 2009 konaném ve Švýcarsku se jižní soused Slováků představí v jedné ze základních skupin. Na turnaji v Banské Bystrici se proti Sareze také představí maďarský tým Dunaújvárosi Acélbikák. Ten obsadil v uplynulé sezóně i přes výhru v základní části až čtvrtou příčku, když se o pomyslný bronz střetl s celkem Csíkszeredai Sportklub, který dokázal dunajský celek porazit po výsledcích 4:1, 4:0 a 5:1 velmi hladce 3:0 na zápasy. Ve finále nejvyšší maďarské hokejové ligy se střetla dvojice známých maďarských celků - Alba Volán SC a Szekesfehérvár. Úspěšnější byla Alba Volan, která dokázala svého soupeře po čtyřech vysokých výhrách doslova přejet, zvítězit 4:0 na zápasy a získat tak mistrovský titul do svých rukou.

V soupisce maďarského týmu se nevyskytuje žádné jméno, které by mělo českého hokejového fanouška zaujmout, jedná se především o místní hráče, které v českém prostředí nikdo nezná. Nejúspěšnějším sběratelem kanadských bodů se v loňské sezóně stal Attila Borsos s 29 body. Druhé a třetí místo obsadila dvojice, která ještě v Dunaújvárosi stále působí a jedná se o Imre Peterdiho (24 bodů) a Lászla Vargyase (23 b.). V přípravě odehráli Maďaři prozatím sedm duelů, ve kterých se potkávali především se slovenskými druholigovými celky. Ze zmíněných sedmi duelů dokázal páteční soupeř Sarezy zvítězit v normální hrací době pouze v jednom případě, kdy hned v prvním utkání zvítězil nad Novými Zámky 2:0.

Přípravné duely týmu Dunaújvárosi Acélbikák

Dunaújvárosi Acélbikák – HK FTC Nové Zámky 2 : 0 (0:0, 1:0, 1:0)

Dunaújvárosi Acélbikák – Trnava 1 : 2 (0:0, 1:0, 0:2)

Ružinov Bratislava - Dunaújvárosi Acélbikák 7 : 3 (0:1, 4:0, 3:2)

Dunaújvárosi Acélbikák – AVF 3 : 3 (1:1, 1:0, 1:2)

HK FTC Nové Zámky - Dunaújvárosi Acélbikák 5 : 2 (1:1, 1:0, 3:1)

Topolčany - Dunaújvárosi Acélbikák 2 : 3 pp. (2:1, 0:1, 0:0 – 0:1)

Dunaújvárosi Acélbikák – HC Briancon 3 : 5 (0:2, 2:1, 1:2)

Sestava Dunaújvárosi Acélbikák v posledním utkání

Dunaújvárosi Acélbikák: Kiss T. – Vargyas, Holló, Hegyi, Horváth, Pozsgai, Erdélyi – Szilassy, Peterdi, Azari, Kiss Á, Galanisz, Mestyán, Magosi, Jonkl, Virág.


Info z tábora týmu HC 05 Banská Bystrica

První tři přípravná utkání Banské Bystrice znamenala v přípravě poněkud neobvyklou sérii tří remízových výsledků, a to se slovenskými kolegy z Kežmaroku, Liptovského Mikuláše a Nitry. Až poté přišly i výsledky, které rozhodly po šedesáti minutách hry o vítězi utkání. Ale bylo to jako na houpačce, ale přece jen výhry Banské Bystrice převažovaly nad prohrami. Banská Bystrica má ze všech soupeřů tohoto turnaje nejnáročnější program přípravy a již před dvojzápasem na ledě Sarezy Ostrava měla za sebou deset přípravných duelů. Jedenáctý a dvanáctý právě zavítala na ostravský led, kde nejprve remizovala 5:5 a následně prvoligovému ostravskému celku podlehla 0:3. Na Poháru SNP tak dojde již ke třetímu vzájemnému měření sil mezi Banskou Bystricí a ostravskou Sarezou.

Banská Bystrica skončila v předchozím ročníku 1. slovenské ligy jen o skóre druhá za Spišskou Novou Vsí a v play-off proplouvala víceméně jako ryba ve svém živlu, tedy vodě. S Považskou Bystricí a Trnavou si poradili slovenští hráči v sériích hraných na čtyři vítězná utkání maximálně do pátého utkání a ani finále s vítězem základní části nebylo o mnoho těžší a po čtvrté výhře 1:0 na ledě Spišské Nové Vsi gólem z 58. minuty mohli začít slavit postup mezi slovenskou elitu. Oslav se účastnili také Vladimír Holík (na obrázku) s Patrikem Rimmelem, hráči, kteří na sklonku roku odešli týmu vypomoci splnit si svůj sen.

Před letošní sezónou posílil tým hned o několik známých jmen, fanoušci Sarezy si jistě vzpomenou na rázného beka Jiřího Mocka (na obrázku). Dalším Ostravanem v barvách Bystrice je Martin Čížek. Brankářský post bude hájit Imrich Petrík, který má zkušenosti z české druhé nejvyšší soutěže, oblékal totiž dres Komety Brno. Kapitální úlovek v podobě Jána Pardavého a Branislava Jánoše se povedl generálnímu manažeru Vlastimilu Plavuchovi již v červnu.

Přípravná utkání Banské Bystrice

HC´05 Banská Bystrica - HKM SkiPark Kežmarok 2 : 1 po sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

HC 05 Banská Bystrica - HK ARDO Nitra 2 : 1 po sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Branky:
Biro - Podstavek

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HC´05 Banská Bystrica 4 : 4 (1:3, 1:1, 2:0)
Branky:
Vaškovič, Cibula, Halaj 2 - Pardavý, Tománek, Dian, Češík

HC Košice - HC´05 Banská Bystrica 6 : 2 (2:0, 0:1, 4:1)
Branky:
Húževka, Jenčík, Rataj, Šimurda, Miklík, Kopecký - Palov, Jánoš

HC´05 Banská Bystrica – Nowy Targ 6 : 4 (2:1, 1:1, 3:2)
Branky:
Majeský 2, Biro, Češík, Tomaška, Valach - Roźansky, SZulka, Baranyk, Gruszka

HK Ardo Nitra - HC´05 Banská Bystrica 2 : 3 (0:3, 0:0, 2:0)
Branky:
Kolník, H. Ručkay - Škvaridlo 2, Ižvolt

HC´05 Banská Bystrica - MHK SkiPark Kežmarok 2 : 1 po sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

HC´05 Banská Bystrica - Naprzód Janow 8 : 0 (1:0, 2:0, 5:0)

HKm Detva - HC´05 Banská Bystrica 0 : 12 (0:5, 0:4, 0:3)
Branky:
Babic 5, Paľov 2, Tonkovič, Bálint, Čížek, Michalík, Piterek

HC´05 Banská Bystrica - Sokol Kyjev 1 : 4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branka B. Bystrice:
Ižvolt

HC Sareza Ostrava – HC 05 Banská Bystrica 5 : 5 (2:2, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Zdeněk (Brincko, Ivan), 18. Bartoš (Holík, Najdek), 39. Urban (Hubáček), 54. Janečka (Urban, Gelačák), 57. Holík (Novák) - 3. Tománek (Rimmel), 5. Bíro (Bulík), 27. Češík (Škvaridlo), 38. Dian, 46. Pardavý (Palok, Bulík).

HC Sareza Ostrava – HC 05 Banská Bystrica 3 : 0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Janečka (Mikula, Suchý), 34. Mocek, 51. Holuša (Mikula, Dušek).

Sestava Banské Bystrice v posledním utkání

Banská Bystrica: Stieranka - Vlk, Bíro, Frühauf, Rimmel, Brumerčík, Mocek, Tomaška, Mrena - Pardavý, Bulík, Palov - Dian, Sabol, Majeský - Tománek, Češík, Škvaridlo - Gašpar, Valach, Ižvolt.


Info z tábora týmu HC Sareza Ostrava

Sareza Ostrava načala přípravu 1. srpna a jejím soupeřem byl Zvolen, který Ostravanům příliš radostný start do přípravy po výsledku 2:7 nedopřál. Když následně Ostravané podlehli shodně o jednu branku Havířovu i druholigové Opavě, tak se zdálo, že se bude jednat o jednu z výsledkově nejhorších příprav v historii tohoto ostravského klubu. Jenže následné domácí utkání s Havířovem přineslo nejen výhru, ale i velmi slušnou hru, která byla příslibem pro dobrý výsledek s ruským velkoklubem Dynamem Moskva. S tímto hokejovým gigantem Sareza sice prohrála 1:5, ale za svůj výkon se rozhodně stydět nemusela. Po ruském soupeři čekaly Sarezu tři zápasy se slovenskými extraligovými týmy, ve kterých ani jednou nenašli Ostravané přemožitele. Po výhře 1:0 nad Kežmarokem přišla divoká remíza 5:5 s Banskou Bystricí a o den později se stejným soupeřem výhra 3:0. Den před zahájením turnaje v Banské Bystrici ještě Ostravané sehráli přípravný duel se Zvolenem, kde na ledě soupeře dokázali uhrát remízu 2:2.

V loňské přípravě Sareza absolvovala rovněž mezinárodní turnaj s velmi podobným zastoupením v polských Katowicích, kde postupně zdolala slovenský Martin 2:0, polský domácí tým Akuna Naprzod Janów 8:2 a maďarské Miskolci 3:1. Především utkání s Maďary bylo pro Ostravany velkým střeleckým trápením a z 53 střel skončily za zády gólmana pouhé tři pokusy. I přesto Sareza turnaj suverénně ovládla a Pohár prezidenta města Katowic tak byl právem v jejich rukou.

Poslední utkání Sarezy Ostrava

HKm Zvolen – HC Sareza Ostrava 2 : 2 (1:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Turek (Pavliš), 28. Hvila (Klouda) - 14. Mikula (Holuša, Tesařík), 52. Janečka (Červenka).
více o zápase

Přípravná utkání Sarezy Ostrava

HC Sareza Ostrava – HKm Zvolen 2 : 7 (1:1, 0:3, 1:3)
Branky a nahrávky: 19. Niec (Dvořák), 42. Ivan (Tesařík) - 5. Pavliš (Vodolažskis), 31. Lipiansky (Čierny J.), 31. Klouda (Dubec), 35. Markovič (Lipiansky), 43. Macejka (Kolafa), 56. Cebák (Vozdecký), 59. Ďaloga (Dubec).

Havířovská hokejová, a. s. – HC Sareza Ostrava 3 : 2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Podešva (Seman, Hrňa), 29. Seman (Podešva, Velecký), 39. Seman (Podešva) - 19. Urban (Brincko, Vajda), 59. Pavelek (Najdek, Gelačák).

HC Sareza Ostrava – HC Slezan Opava 3 : 4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Niec (Holuša), 35. Janečka (Ovšák, Zdeněk), 59. Tesařík - 4. Kukol, 32. Suchý (Kukol), 34, Polok (Kukol, Vitásek), 42. Černý.

HC Sareza Ostrava – Havířovská hokejová, a. s. 2 : 1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Holuša, 45. Hubáček (Urban) - 46. Evan (Hulva).

HC Sareza Ostrava – HC Dynamo Moskva 1 : 5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 47. Mikula - 2. Zhitnik (Weinhandl, Rachůnek), 20. Weinhandl (Kalyouzhny), 37. Rachůnek (Čajánek), 50. Tarasov (Yachmenev, Denisov), 59. Weinhandl (Kalyouzhny).

HC Sareza Ostrava - MHK SkiPark Kežmarok 1 : 0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Mocek (Tesařík).

HC Sareza Ostrava – HC 05 Banská Bystrica 5 : 5 (2:2, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Zdeněk (Brincko, Ivan), 18. Bartoš (Holík, Najdek), 39. Urban (Hubáček), 54. Janečka (Urban, Gelačák), 57. Holík (Novák) - 3. Tománek (Rimmel), 5. Bíro (Bulík), 27. Češík (Škvaridlo), 38. Dian, 46. Pardavý (Palok, Bulík).

HC Sareza Ostrava – HC 05 Banská Bystrica 3 : 0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Janečka (Mikula, Suchý), 34. Mocek, 51. Holuša (Mikula, Dušek).

HKm Zvolen – HC Sareza Ostrava 2 : 2 (1:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Turek (Pavliš), 28. Hvila (Klouda) - 14. Mikula (Holuša, Tesařík), 52. Janečka (Červenka).

Sestava Sarezy v posledním utkání

HC Sareza Ostrava: Štěpánek – Ovšák, Vnenk, Brincko, Vajda, Tesařík, Palík, Suchý, Falter – Janečka, Najdek, Červenka, Gelačák, Hubáček, Urban, Dušek, Holuša, Mikula, Mocek, Novák, Zdeněk.

Kanadské bodování hráčů Sarezy v přípravě

1. Petr Janečka      4 b. (4 + 0)
2. Tomáš Urban       4 b. (2 + 2)
  Michal Holuša	  4 b. (2 + 2)
  Ondrej Mikula      4 b. (2 + 2)
5. Jan Tesařík       4 b. (1 + 3)