SOUROZENCI PESLAROVI: Proč si nedojít pro medaili na ZOH? Tajně doufáme ve výsledek

Lukáš Bajgar, 05.12.2021
Ženská hokejová reprezentace má za sebou největší úspěch v dějinách českého hokeje, poprvé se podívá na Zimní olympijské hry. Ty proběhnou v únoru v čínském Pekingu. A porubská stopa na tomto úspěchu je výrazná.

Jakub Peslar, nyní asistent trenéra Paciny ženského reprezentačního týmu, v Porubě vyrostl a za místní A-tým sehrál dle oficiálních statistik přes 140 utkání s úctyhodnou bilancí 0,5 bodu na zápas. Jako bek!

Klára Peslarová, mladší sestra Jakuba, od mala udivovala svými výkony v žákovských kategoriích natolik, že dostala také šanci mezi dorostenci. Mezitím ale sbírala tituly s Karvinou, ženským oddílem, a kdyby jednoho dne roztavila všechny zlaté medaile, postaví si s nadsázkou zlatý palác. V současnosti střeží bránu švédského MoDo. A zároveň je jediným porubským držitelem Zlaté hokejky.

Velký podíl na úspěchu má, krom maminky, určitě i bývalý hokejista a mládežnický trenér Poruby, Martin Peslar, hrdý otec obou olympioniků.

Začněme tak trochu od konce, čeho byste chtěli na olympiádě dosáhnout? Bude de facto jakýkoliv výsledek osobní výhrou, nemýlím se?
Klára: Už jenom účast je krásná, ale proč si nedojít pro medaili na historicky první olympiádě pro nás.
Jakub: Po zkušenostech z MS a posledního zápasu kvalifikace věřím, že holky prošly úžasnou proměnou, a i my jako realizační tým jsme se posunuli, takže tajně doufám v úspěšné OH i výsledkově. A přeci by to i mělo být tak, že nebereš jen jakýkoliv výsledek.

Když se jednoho dne ohlédnete zpět a zjistíte, že jste oba zapsáni pod největší úspěch českého ženského hokeje, co vás napadne, na co si vzpomenete?
Klára: Určitě ten největší okamžik teprve přijde, když se budeme ocitat v Číně. Ale už teď momentálně je to něco neuvěřitelného, jsem ráda že můžu být toho součástí a vytvářet určitý posun a podmínky pro budoucí holky.
Jakub: Já pevně věřím, že postup na ZOH je jen první krok a kvalita ženského hokeje půjde ještě nahoru. Jednou se bude říkat jen, že tento tým byl první, kterému se podařilo postoupit. Každopádně vzpomínat budu na úžasnou partu lidí!

Myslíte, že je ženský hokej pod Tomášem Pacinou opravdu na vzestup? Co podle vás přinesl nového, jaký element?
Klára Tomáš nám ukázal určitý směr a hlavně přístup k hráči jako jednotlivci je odlišný. Jde o vzájemný respekt, který si, myslím, že v Česku vymizel.
Jakub Ženský hokej u nás má svou kvalitu. Bylo jen potřeba, aby někdo přišel a nastavil tvář tohoto týmu, vdechl mu duši. Ale těch konkrétních věcí je tolik, že by to bylo na samostatný článek…

Bylo těžké vyrovnat se s tím tlakem, že de facto nic než postup se neočekává, navíc na domácí půdě?
Klára Myslím, že jsme si prošly určitou fázi po MS, která nám dodala hodně sebevědomí a odvahy. Určitý tlak tam byl, ale nic jsme si nepřipouštěly a šly za svým snem.
Jakub Veškerá příprava na kvalifikaci byla komplexní, včetně mentální přípravy, a poté se již holky s tlakem vypořádaly jako naprosté profesionálky.

Těšíte se do Pekingu? Máte už nastudovanou mapu a turistické cíle (pokud vás někam vinou opatření pustí)?
Klára Samozřejmě se těším. Budeme se moct pohybovat pouze po olympijské vesnici a sportovních stanovištích. Určitě bych ráda viděla Niki Zdráhalovou (rychlobruslení) a Evu Samkovou… Samozřejmě naše hokejisty taky.
Jakub Samozřejmě se těším. Myslím si však, že času na výlety moc nebude, otázka jestli vůbec budeme moci navštívit třeba i jiné sporty. Musím však říct, že mou prioritou bude hlavně práce pro tým, scouting, příprava na zápasy, rozbory apod., když bude vše uděláno, pak budu moci přemýšlet o dalších aktivitách.

Oba sourozenci v jednom týmu, navíc Kuba coby „šéf a starší brácha v roli asistenta trenéra“, byl čas na nějaké špičkování, popichování, nebo o to to bylo těžší? Dávala to kabina nějak znát? Případně docházelo k nějakým komickým / trapným situacím?
Klára Zezačátku jsem se toho lehce bála, ale abych řekla pravdu, tak to nějak ani nevnímám. Čistě osobně na sebe na akci nemáme čas, abychom si sedli a pobavili. Občas se mu směju, jak důležitě mluví. (úsměv)
Jakub Absolutně vůbec nic takového neuvidíte. Každý děláme svůj job nejlépe, jak umíme, a pak zjistíme, že jsme za celou akci si ani na sebe nenašli čas. Doma se mi kolikrát smějí, že se vidíme jen na Vánoce, a když už máme možnost spolu být, tak toho ani nevyužijeme.

Otázka na závěr – sledujete ještě při tom všem po očku výkony hokeje v Porubě, případně sledujete tamější holky v mládežnických kategoriích?
Klára Popravdě hokej v Porubě nějak extra nesleduji. Vím, že tam je asi pět holek, snad se ukážou.
Jakub Sleduji celkově celý český hokej, takže mám nějaké povědomí i o Porubě a přeji jí samozřejmě jen to nejlepší. Moc bych si přál, aby porubský hokej opět uměl vychovat další Kláru nebo i hráče pro mužský hokej, jak tomu v minulosti bylo.