SEZÓNA 20/21: Strážci svatyně I. – Frederik Foltán a talentované mládí

Lukáš Bajgar, 07.05.2020
HC RT TORAX Poruba 2011 před novou ligovou sezónou opustila v posledních třech ročnících brankářská stálice v podobě Hynka Kůdely, loňská gólmanská jednička Frederik Foltán zůstává; po svém boku má navíc silnou konkurenci mladých nadějí!

Frederik Foltán ve svých dvaadvaceti letech opustil rodné Slovensko, aby se stal jedničkou v porubském HC RT TORAX. Ve své první – loňské – sezóně odchytal včetně předkola playoff osmatřicet utkání s celkovou úspěšností 90,61 %, s průměrem lehce přes 3 inkasované branky na zápas a jedním vychytaným čistým kontem z pikantního utkání proti Chomutovu (3:0).

Měla-li by se vypíchnout jedna silná stránka mladého muže v masce, pak to jsou zcela jistě náročné zápasy, statistiky hovoří jasně, čím více střel na Frederika letí, tím méně jich skončí za jeho zády. Hned devětkrát prožil krušné chvíle, kdy měl přes 35 úspěšných zákroků (se Slavií Praha dokonce 46!), ale jen ve dvou případech inkasoval více jak dvakrát (z toho jednou třikrát). Frederik Foltán svůj český debut zvládl na výbornou a v Porubě se může těšit důvěře trenérů.

Frederik Foltán kontra kotouč jihlavského forvarda

Teprve sedmnáctiletý Marek Slíž v předešlém ročníku čaroval především v dorosteneckém dresu Poruby, kde naskočil hned k třiatřiceti utkáním a to s bilancí 91,68 %. Toto impozantní číslo jej vytáhlo nejen ke dvěma zápasům za juniory, ale také k příležitosti probojovat se do prvního týmu.

Marek Slíž v utkání dorostu s Táborem

Novou akvizicí v kádru Ostravanů je jedenadvacetiletý vytáhlý (192 cm) Jiří Matoušek, jenž přichází ze sousedního Havířova, kde hájil barvy AZ v posledních pěti letech. První ligu si vyzkoušel už v sedmnácti letech, a ač převážně chytal za dorostenecké či juniorské celky, své příležitosti v A-týmech (prvoligový Havířov, či druholigoví Valašské Meziříčí a Nový Jičín) vždy chytil notně za pačesy a dělal starosti i ostříleným útočníkům-veteránům. Loňská statistika Chance ligy ukazuje úchvatných 92,44 % v pěti utkáních.

Jiří Matoušek vychytal výhru Havířova 2:1 na ledě Poruby