Revoluce v žákovských soutěžích. Vyčlenění devítek a novinky u starších žáků

Gabriela Juříková, 13.09.2022
Po několika sezónách, kdy se měnila pravidla převážně v juniorských a dorosteneckých kategoriích, navíc kdy do plánů a vizí zasáhla pandemie, takže dorostenecká reorganizace trvala nečekaně déle, přichází koncepce zaměřena na žákovské ligy. Novinkou je samostatná liga devátých tříd, která v minulém týdnu již začala a v nižších třídách se z několika důvodů ruší společné výjezdy mladších a starších žáků.

DEVÍTKY
Vyčlenění devítek ze žákovských soutěží by mělo pomoct rozvoji hráčů už před nástupem do dorostu. Ruku v ruce s tím bude nasměrovaná i větší pozornost k výsledkům, byť určitě ne ve všech ohledech pozitivní. O výsledky půjde hlavně z důvodů reorganizace soutěže v další sezóně na dvoustupňovou. Do extraligy postoupí 24 mužstev, ostatní budou hrát druhou nejvyšší ligu. Pořád ale „Devítka“ zůstává nejnižší kategorií, v níž se bojuje o titul mistra České republiky.

V sobotu 10. září odstartoval program základních skupin (celkem sedmdesát českých mužstev plus rakouský Salcburk), které nabídnou pouze jednokolový boj každého s každým. Proto jsou zde právě důležité „výsledky“. Přímo postupové jsou jen vrchní dvě až tři příčky a dále čtyři nejlepší ze třetích míst. A protože Skupina 10, tedy Moravskoslezská, která čítá osm účastníků (Opava, Poruba, Vítkovice, Havířov, Orlová, Frýdek-Místek, Kopřivnice, Třinec) oproti zbylým sedmičlenným skupinám, bude se porovnávat bodový průměr.

Postupujících 24 týmů sestaví tři nadstavbové skupiny s podobným klíčem. Vstupenku do play off si vyslouží první dva celky každé nadstavby a dva nejlepší ze třetích míst. Čtvrtfinálové, semifinálové i finálová série se budou hrát vždy na dvě utkání a součet skóre.

Pro méně úspěšné týmy ještě nezdar v základní skupině neznamená konec nadějí v bojích o extraligu. Vítězové skupin o umístění, kterých bude šest, se o ni dodatečně poperou proti sedmým a osmým celkům nadstaveb.

LIGA STARŠÍCH ŽÁKŮ
Staro-nově čítá OSMOU a SEDMOU třídu.
Minulostí je shodné složení skupin osmáků a šesťáků, stejně jako sedmáků a páťáků. Změnilo se účastnické pole, kde již spousta týmů nemůže vyrážet k dvojzápasům a společné výjezdy odpadnou i z důvodu samotné délky základních skupin a nadstaveb starších žáků. Ti mladší zůstávají po celý ročník ve svých skupinách.

Soutěž osmáků bude označena jako liga "A" a soutěž sedmáků jako liga "B", nicméně obě dvě soutěže jsou určeny hráčům stejného věku. V letošní sezoně to jsou hokejisté narození v letech 2009 a 2010. V utkání mohou nastoupit maximálně tři hráči ročníku 2011 a neomezený počet dívek ročníku 2008.
Soutěž sedmých tříd nabízí podobně jako loni zajímavou možnost, aby po oboustranném souhlasu trenérů nastoupili nejvýš tři hráči jednoho týmu za soupeře.

„Áčková“ soutěž osmáků čítá osm skupin po sedmi až osmi týmech. Ve skupinách se každý s každým utká dvoukolově a první tři celky každé skupiny postoupí do nadstavby, kde na základě územního principu vytvoří čtyři skupiny po šesti. V nadstavbách se týmy utkají čtyřkolově. To znamená, že k 12 až 14 zápasům úvodní části si přidají dalších 20 duelů.
Slabší mužstva dohrají ročník ve skupinách o umístění. O jejich přesné podobě se bude teprve rozhodovat, nicméně garantovaných má být nejméně 12 utkání.
Skupina 8 – Moravskoslezská:
HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Oceláři Třinec, AZ Havířov, HC RT TORAX Poruba, HC Frýdek-Místek, Hokejový klub Opava, Metropolia Silesia, HC Kopřivnice.

„Béčková“ soutěž sedmáků má účastnické pole nesrovnatelně širší, a tudíž čítá osmnáct základních skupin. Ve všech na sebe týmy rovněž narazí dvoukolově, ale formát nadstavbových skupin už se napříč republikou odlišuje. Někde postoupí jen první dva, někde až první čtyři týmy. Nadstavby „spojí“ regionálně blízká mužstva. Stejný osud čeká nepostupující týmy, jež také narazí ve skupinách o umístění na nové soupeře z blízkých základních skupin.
Skupina 26 – Moravskoslezská:
HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Oceláři Třinec, AZ Havířov, HC Frýdek-Místek, HC RT TORAX Poruba, MSK Orlová, HC Vlci Český Těšín, Metropolia Silesia, HK Karviná.

Pro ligy osmáků i sedmáků platí, že žádný z týmů si nepřenáší body z první části soutěže do druhé. Všechna utkání se hrají dvoubodovým systémem, tedy na remízy bez prodloužení či nájezdů.

Zdroj: Hokej.cz