Respekt Šumperku, hlásí fantóm v masce Hynek Kůdela. Jde za postupem

R. Chyla, L. Bajgar, 30.03.2018
Porubští hokejisté to dokázali, ve třetím finále srazili Draky na malé tréninkové hale 2:1 a jako odměnu si vysloužili postup do kvalifikace o WSM ligu. Poruba tak napsala v novodobé historii klubu největší dosavadní úspěch, nyní je mezi třemi nejlepšími, z nichž se nakonec z vytouženého postupu bude radovat pouze jeden. HC RT TORAX se nejvíce natrápil v semifinále, kde se musel hrát až poslední pátý zápas, ve finále stačila porce zápasů minimální. „Respekt tomu, co Šumperk v sérii předvedl. Byl velmi nepříjemným soupeřem,“ kvituje Hynek Kůdela, který patří mezi základní kameny historického úspěchu porubského klubu.

HC RT TORAX PŘETLAČIL DRAKY I POTŘETÍ A SLAVÍ POSTUP DO KVALIFIKACE O WSM LIGU! »

Šumperk ale ani v posledním utkání nenechal porubskému týmu nic zadarmo a rval se o prodloužení sezony až do závěrečných sekund. „Vůbec jsem si nepřipouštěl, že bychom moli dovolit vyrovnání. I když ten tlak měli, troufám si říct, že jsme jejich power-play velmi dobře ubránili. Šumperk byl sice po snižující brance v laufu, ale naši kluci tam nechali úplně všechno a zaslouženě jsme vyhráli,“ chválí své kolegy, velký obdiv ale patří i jemu samotnému. Šumperku povolil v posledních dvou zápasech pouze dva góly a v rámci celého playoff se Hynek Kůdela zařadil v žebříčku nejlepších brankářů na druhé místo, v úspěšnosti zákroků či obdržených branek na zápas jej předčil jen Dušan Šafránek z Valašského Meziříčí.

Stejně jako ve druhém finále ale hokejisté obou táborů své fanoušky v ofenzívě poněkud šetřili. Obě mužstva si byla vědoma toho, že jediná chyba může rozhodnout. „Bylo to z obou stran hodně opatrné a trochu více defenzivní než všechna předešlá utkání. Pro nás ale zápas skončil dobře a to je podstatné, pak už je jedno, jestli to skončí 2:1 nebo 10:0. Nevím, kolik chybělo k tomu, abych vychytal nulu, ale v playoff se toto nepočítá, tam se počítá jen vítězství a za něj jsem hrozně rád,“ říká skromně. Heroický výkon předvedl právě ve zmíněných posledních dvou zápasech, kdy se jeho úspěšnost vyšplhala vždy nad 96 procent.

HC RT TORAX prošel finálovou sérií o mnoho hladčeji než v semifinále, k postupu dále tentokrát stačily tři zápasy. „Podobný průběh série jsem sám osobně čekal. Možná to bude znít hrozně, ale hodně to také ovlivnilo zranění Michala Vymazala, který tu šumperskou ofenzivní sílu tvoří. Tím, že ze hry vypadl, tak to pro nás bylo o něco snazší. Hráči soupeře ale předvedli výborný výkon, pokud jde o nás, tak jsme zase ukázali velký charakter, protože jsme odehráli všechna utkání velmi disciplinovaně, bez vyšších trestů a výborně z obrany, takhle to má v playoff vypadat,“ rozmotává klíč k úspěchu.

„Šumperk byl ale velmi důstojný soupeř. Možná ani důstojný není úplně to pravé slovo, byli rozhodně velmi nepříjemným sokem. Sérii možná rozhodlo už to první utkání, které jsme naklopili v prodloužení my na svou stranu. Playoff je o širších kádrech nebo o tom, kdo se zrovna zraní a nemůže hrát. Draci ale odehráli velmi dobré tři zápasy, ve všech utkáních nás trápili a patří jim velký respekt za to, co předvedli,“ smeká klobouk před Draky, v jejichž dresu sám ještě loni bojoval a pořádně zatopil v semifinále i ostravské Porubě.

Ostravané při nabitém programu vyřazovacích bojů a pětizápasové bitvě s Valašským Meziříčím neměli ani pomyšlení na nějaký oddech a prakticky ihned startovalo finále. To se však odehrálo v nejkratším možném čase, za což budou Porubští možná právem odměněni. A co oslavy? „Před sezonou jsme si nějaký cíl vytyčili, ale popravdě každé vítězství se musí oslavit samozřejmě, ale určitě ne nějak bouřlivě. Uvidíme, jestli se nad námi trenéři slitují a dopřejí nám jeden dva dny volna, ale poté jdeme znovu naplno do akce a jdeme si za postupem,“ velí před vyvrcholením celé sezony.

V kvalifikaci porubští hokejisté narazí na tradičního účastníka této fáze playoff Havlíčkův Brod, další vyjde ze série Žďár nad Sázavou – Jablonec. Blíže k postupu má severočeský tým a právě na ledě soupeře ještě stále nevyřešené série by měl HC RT TORAX ve čtvrtek 5. dubna nastoupit. „Nechci moc spekulovat, ale podle mě se bude hrát hlavně ze zabezpečených obran. Žádný z týmů to určitě nebude chtít hned na začátku otevřít a hrát nějaké ofenzivní hody, ale necháme se překvapit. Ještě ani nevíme všechny naše soupeře, takže poté uvidíme podle nich, ale bude to zřejmě urputný hokej,“ uzavírá.

STATISTIKY & FAKTA: HYNEK KŮDELA #36
Věk: 28 let, narozen 15. srpna 1990 Výška: 182 cm Váha: 87 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: VHK ROBE Vsetín Další kluby: Rytíři Kladno (2008-2009), HC Olomouc (2009-2011), HC Uherské Hradiště (2010-2012), HC Berounští Medvědi (2012-2013), HC Klatovy (2012-2013), HC Pelhřimov (2012-2013), HC Motor České Budějovice (2013-2016), KLH Jindřichův Hradec (2013-2016), Nidaros Hockey (2015-2016), HC David Servis České Budějovice (2016-2017), Draci Šumperk (2016-2017) Úspěchy: zlato ELJ (2007), postup do II.norské ligy (2016)