ROZHOVOR: Co stojí za historicky nejlepší sezónou porubského dorostu přiblížil nejen kapitán Petr Sobol

Gabriela Juříková, 02.02.2023
Když se podíváme do minulých třinácti sezón, tedy i těch, kdy měla Poruba dvě kategorie dorostu – starší a mladší, zjistíme, že se střídavě propadaly do lig a následně zvedaly do nejvyšších soutěží. Jen jednu sezónu měl RT TORAX v extralize oba dorosty. Po sloučení se z ligy dorostu v ročníku 18/19 dostal zpět mezi elitu, kde hrál pokaždé na hraně sestupu. Porubský dorost přečkal i dvě poslední sezóny drsného snižování stavu účastníků soutěže, aby v té právě probíhající si vedení klubu i trenéři užívali "pohodový" konec ročníku. Protože po základní části Extraligy dorostu zůstal tým Davida Moravce ve skupině dvanácti nejlepších celků.

Ovšem nebylo to jednoduché. V týmu se v přípravě prostřídalo mnoho hráčů a při angažování ukrajinských kluků se tak střetly dva hokejové styly, dvě rozdílné mentality. Kapitán PETR SOBOL, obránce ŠIMON PAVLÍČEK a útočník DOMINIK KORPAS přiblížili fungování týmu v kabině i na ledě v rozhovoru v době soutěžní přestávky.

Jaké to je mít cizince v kabině?
DOMINIK:
„Ze začátku to bylo těžké. Protože tam byly problémy s dorozumíváním, než se kluci naučili trochu česky. Od té doby to je v pohodě.“

Když se to vezme ze sportovního pohledu. Byla nějaká averze ve smyslu, že mohli hrát, „možná“, jiní kluci z klubu nebo regionu?
PETR:
„To nám bylo ve výsledku jedno. V přípravě si každý jede své, protože se chce dostat do týmu. Prostě každý se soustředí na sebe a své výkony.“
ŠIMON:
„Tady byla velká konkurence od začátku přípravy. Kluci se neustále střídali, takže toto jsme fakt ani nevnímali. Bylo nám jedno, kdo je zrovna v týmu.“

V rozhovoru s trenérem Moravcem jsme se bavili o spojení dvou hokejových světů. Vnímáte to i vy, že se doplňujete a tím soupeře, dá se říct, překvapujete?
PETR:
„ Je to hlavně tím, že kluci z Ukrajiny hrají víceméně spolu a předvádí hodně ofenzivní styl hokeje.“
ŠIMON:
„Přesněji ukrajinský styl hokeje. A na to není žádný náš soupeř zvyklý. My hrajeme víc systémově a oni si s pukem hrajou. Hrají to více na sebe, jsou víc techničtí s dobrou technikou hole.“

Pochytili jste od nich tu techniku? Podle toho, co vidím z reportérského stanoviště, si dovoluji tvrdit, že ano.
DOMINIK:
„Asi ano, ale my, „čeští kluci“, co hrajeme spolu, více dodržujeme tu systémovou hru a oni si hrají to své.“
PETR:
„Je pravda, že jejich lajna nás vybízí mít větší hlad po góle a být agresivnější do brány, takže jejich působení u nás v Porubě nám v tomto pomohlo. A určitě jsme od nich odkoukali dávat větší důraz na techniku hole, kterou mají vážně dobrou. To jsme se od nich určitě naučili a to nás osobně i týmově hodně posouvá.“

Patří do toho i nevypouštění osobních soubojů? Protože oproti jiným ročníkům se toho nebojíte a jste v tom úspěšní?
DOMINIK:
„Trenér Moravec nás k tomu vede. Nenechat se jen tak odstavit od puku.“

Vede k tomu všechny svěřence, ale vy to plníte…
PETR:
„Pan trenér toto plně podporuje. A proti těm slabším soupeřům je to navíc velká pomoc hrát to takto.“
DOMINIK:
„Oni nejsou na to moc zvyklí. Oni spíš hrají takový techničtější styl a naše hra jim dělá problém.“

Poslední zápasy v Mladé Boleslavi a Liberci skončily stejným výsledkem 2:1, ovšem jen jednou za tři body. Jak se hrálo na severu Čech?
PETR:
„Mladá Boleslav je hodně bruslivá a nebylo jednoduché získat tam body, ale podařilo se. Mrzí nás Liberec. Tam jsme měli také vyhrát.“
DOMINIK:
„Liberec jsme předčili ve všem.“
ŠIMON:
„Jenže jim výborně chytal gólman….“

V čem se potřebujete teď nejvíce zlepšit?
PETR:
„V přesilovkách. Ty nám teď moc nejdou. Máme jen 8% úspěšnost a to chceme trochu zvednout.“
DOMINIK:
„A hrát méně oslabení! V posledních pěti zápasech jsme se sice v disciplíně zlepšili, ale ještě to není ono.“

Teď hrajete zápasy o umístění pro playoff. Někdo si může říct, že o nic nehrajete, žádné zachraňování, když jste jeden z dvanácti nejlepších celků soutěže. Ale asi to není až taková pravda. Jaký cíl máte pro další část sezóny?
PETR:
„Chceme se co nejlépe připravit na playoff a následně překvapit a dostat se ve vyřazovacích bojích, co nejdál.“