PREVIEW: Finále se stěhuje do Šumperka, Poruba bojuje o mečbol

PREVIEW: Finále se stěhuje do Šumperka, Poruba bojuje o mečbol

René Chyla, 26.03.2018
Byla to velká dřina, ale HC RT TORAX to zvládl. Ač hokejisté ostravského celku dvakrát v zápase prohrávali, nakonec dotáhli utkání až do prodloužení, v němž se trefil Jiří Zdeněk, který rozparádil domácí fanoušky na maximum. Poruba v novodobé historii totiž vybojovala vůbec první výhru ve finále. Nyní může udělat velký krok do kvalifikace, k tomu ale potřebuje na horkém ledě šumperských Draků zvítězit. Druhé utkání finále začíná v úterý 27. března 2018 od 18 hodin na šumperském zimním stadionu.

2. finále II. ligy skupiny Východ
DRACI ŠUMPERK vs. HC RT TORAX PORUBA 2011
úterý, 27. března 2018, 18:00 hod.
Zimní stadion Šumperk

STAV SÉRIE: Šumperk – Poruba 0:1Vstupné: 100 Kč

Kvarteto arbitrů pro zápas se Šumperkem

hlavní rozhodčí Vojtěch Cabák (Nový Jičín)
hlavní rozhodčí Vojtěch Fiala (Havířov)
čárový rozhodčí Vladimír Rožánek (Nový Jičín)
čárový rozhodčí Milan Gančarčík (Karviná)

Letošní bilance

Draci Šumperk jsou jediným týmem porubského kádru, se kterým Ostravané sehráli ještě před playoff více než sedm zápasů. Vzhledem k tomu, že HC RT TORAX narazil na exFlašarův výběr v přípravě ještě ve dvou případech, napíše nedělní finálový zápas už desáté pokračování tohoto nekonečného příběhu. Porubští hokejisté se mohou spolehnout na výhodu domácího prostředí, které právě ve vzájemných zápasech s Draky Šumperk hraje v letošní sezoně klíčovou roli. Šumperk totiž padl na porubském ledě ve všech šesti zápasech, jen jednou dokázal alespoň remizovat. Když však svěřenci Aleše Flašara a Tomáše Sršně zavítali do podhůří Jeseníků, dvakrát schytali pořádný nářez už na začátku. Jednou prohrávali 0:6 po dvou třetinách, podruhé 0:5 už po první části. Třetí vzájemný zápas dokázali Porubští vyhrát, z horkého ledu Draků odvezli těsně před Vánocemi velmi cennou výhru 4:3.


Repríza loňského semifinále

Plno fanoušků má ještě v paměti loňskou semifinálovou sérii. V ní Porubští vedli po dvou utkáních už 2:0 na zápasy, nicméně pak se Draci vzepřeli a dvěma výhrami si vynutili rozhodující duel. V něm však už Šumperk ale nedokázal najít tolik sil na vytoužený obrat a Ostravané s klidem dokráčeli k výhře 4:1 a postupu do finále. Série mezi Porubou a Šumperkem ale byla nesmírně vyrovnaná, první duel rozhodlo až prodloužení, druhý duel rozsekl patnáct sekund před koncem Dominik Kafka. Ve třetím zápase měli navrch Draci, kteří si výborně rozehráli už začátek zápasu a po výhře 4:2 snížili stav série, který doma po těsném triumfu 2:1 také vyrovnali. Jak byli Draci lepší ve třetím duelu v Porubě, tak stejnou mincí oplatili Sršňovi svěřenci v duelu rozhodujícím.


Pikantnost

Série bude pořádně vyhrocená už jen tím, kolikrát se tyto celky od srpna potkaly. Devět duelů hovoří za vše, pořádné emoce vzplály zejména v polovině ledna na šumperském ledě, kde Porubští prohráli hlavně díky zpackanému úvodu 2:5. Hlavní rozhodčí Vrba tehdy udělil šestnáct menších a hned šest vyšších trestů (všechny byly navíc uděleny porubskému týmu). Do kabin musel zamířit Marek Kaluža, Marek Haas, Jan Dresler, Josef Fojtík a v závěru pak pogratuloval k brilantnímu výkonu hlavního sudího také bouřlivák Aleš Flašar. Dodatečně byl potrestán jak Josef Fojtík, tak i Vladimír Luka, který byl však do kabin poslán hlavním koučem a prohřešku se dopustil až těsně před kabinou. A co pikantnost z jiného pohledu? Série bude výjimečná zejména právě pro Aleše Flašara, který Draky ještě v loňské sezoně trénoval a který během okurkového období zamířil do Poruby. S ním se pak na trase Šumperk – Poruba vydali ruku v ruce i Hynek Kůdela, Michael Janota a Luboš Adam.


Klíče k úspěchu

Pokud jde o klíčové hráče, kteří mají oba celky dovést k dalšímu úspěchu, tak se trenéři mohou v obou táborech spolehnout na prakticky totožná jména jako v základní části. Trenér Jozef Zavadil se může opřít v bráně o výtečného Vlastimila Lakosila, který na sebe strhnul pozornost hlavně díky pátému semifinále, když na hodonínském ledě vychytal všechny tamní střelce. V útoku pak září trojice Daniel Vachutka, Lukáš Králík či Michal Vymazal. Tato trojice si drží v playoff úctyhodnou bilanci alespoň bodu na zápas. V obraně pak dominuje stále Tomáš Sedlák s Petrem Geweisem. Aleš Flašar pak bude vkládat důvěru zejména razantnosti Vladimíra Luky či přesnosti Tomáše Káni, oba dva si za pět zápasů připsali shodně už deset kanadských bodů. Více než bod na utkání pak sbírá Jiří Zdeněk či Marek Haas, velké a nemožné se čeká také od Jana Káni.


1. utkání (Poruba – Šumperk 4:3 pr.)

Poruba sice vstoupila do úvodního zápasu správnou nohou, paradoxně se ale radovali jako první Draci, kteří nejprve odskočili domácímu týmu díky Jakubu Schejbalovi a ve druhé třetině zareagoval na vyrovnání Vladimíra Luky Tomáš Sedlák. Pak ale kontrovali dvakrát Ostravané, kteří otočili utkání na 3:2. Poruba se ovšem radovala jen pár vteřin, Draci bleskově vyrovnali a nakonec se muselo v RT TORAX ARENĚ prodlužovat. V nastaveném čase byli zpočátku lepší domácí, pak zase hosté, a jakmile dračí tlak vrcholil, upláchl Jiří Zdeněk, který v čase 68:00 rozhodl. Nebýt ovšem Lukovy formace, Porubští by první duel zřejmě ztratili, vždyť jeho lajna zařídila všechny branky. Tutovky pak v prvním duelu pálil ale i Marek Haas nebo Jan Káňa.