SLEDUJTE ONLINE:
A-tým:
15.4. 17:00 Havlíčkův Brod – Poruba 3:2
POD LUPOU: Ohlédnutí za sezonou staršího dorostu

POD LUPOU: Ohlédnutí za sezonou staršího dorostu

René Chyla, 09.04.2017
Starší dorost prošel před sezonou snad největším zemětřesením ze všech mládežnických kategorií. Sestup z extraligy znamenal jak výměnu kádru, tak obměnu realizačního týmu. Tomu se nakonec povedlo sestavit ucelené mužstvo, které vybojovalo po základní části parádní druhé místo, když za lídrem zaostávalo pouhý jeden bod a nadstavbová část slibovala dramatickou bitvu do posledních vteřin. Další část soutěže však již procházka růžovým sadem rozhodně nebyla, do hry o postup se vrátil Šumperk, který tak dlouho nabourával porubské a opavské plány o návratu mezi elitu. Draci ale rozhodující duely nezvládli, a když Poruba prohrála obě derby s opavským Slezanem, navíc padla 1:2 v Kroměříži, bylo jasné, kdo nakonec změří síly s vítězi dalších skupin.

TOTÁLNÍ ZEMĚTŘESENÍ V KÁDRU I REALIZAČNÍM TÝMU

Střídavě oblačno. I tak by se dala nazvat přípravná utkání starších dorostenců před sezonou 2016/2017. Na konci ročníku předešlého došlo navíc k výraznému zemětřesení na pozici trenérských, což mělo za následek nevyrovnanost výkonů a následný sestup z extraligy. Kormidla se tedy ujal někdejší kouč opavského áčka Karel Suchánek a úkol zněl jasně – hrát na špici a pokusit se o návrat do nejvyšší soutěže. Kádr z extraligy se ale de facto rozpadl, a tak měl se sestavováním mužstva nový trenér velké strasti.


PŘÍPRAVA – BŮRO V HAVÍŘOVĚ A VÍTĚZNÁ GENERÁLKA

Výsledky z přípravných klání byly jako na houpačce, výhra střídala prohru, porážku zase vítězství. Suchánkovi svěřenci měli v přípravě na programu kromě extraligového Havířova ty nejlepší týmy z Ligy staršího dorostu. Mladíci sice schytali na ledě AZetu bůra, následně ale na neutrální půdě smetli sedmi zásahy Frýdek-Místek a nakonec urvali bod ze stánku druhého exextraligového sestupujícího celku z Opavy. Generálka na ligu ale už vyšla parádně, Suchánkův tým si poradil před vlastním publikem s Frýdkem-Místkem 4:3.


Ostrý start ligy byl jako z říše snů, RT TORAX vyhrál ze dvanácti zápasů hned jedenáct.


SKLAP FAVORIZOVANÉ OPAVY NA ÚVOD A BRANKOSTROJ PORUBSKÝCH

Vzhledem k lichému počtu účastníků ve východní skupině měli starší dorostenci hned v úvodním kole volno, díky tomu tak mohli zbrojit na jednoho z největších adeptů na postup do extraligy o dva dny déle. Vítězná generálka a delší pauza nakonec Porubským prospěly a doma udolali opavský Slezan 2:1. Rozjetý HC RT TORAX zastavil v pátém kole Frýdek-Místek, jehož gólman nedovolil Porubě ani gól a vyhrál jasně 4:0. To však porubské borce jen nakoplo, ti se s nikým nemazlili a dalších osm kol v řadě brali vždy plný počet bodů. Méně než pět branek obdržela od Suchánkových mladíků jen Kroměříž, tu ale zase vynuloval bezchybný Marek Hasala.


DRTIVÁ VENKOVNÍ VÍTĚZSTVÍ A JÍZDA BÉREŠE

Ataku rozjetého útoku nedokázali čelit ani hráči Břeclavi či Uherského Hradiště, kteří museli skousnout osmi resp. jedenáctibrankové nálože. V první polovině základní části tak Ostravané ztratili ze dvanácti utkání pouze jediné a do druhé půle tak šli v roli lídra a největšího favorita. V prvním tuctu zápasů se Porubští mohli spolehnout zejména na přesné nahrávky Viliama Béreše, jenž jich v šesti zápasech v řadě vytvořil hned devět, tři góly navrch navíc sám přidal.


RT TORAX venku naděloval, v Břeclavi vyhrál 8:3, v Uherském Hradišti dokonce 11:2.


DVĚ SMOLNÉ PROHRY VYSTŘÍDALA DESETIZÁPASOVÁ ŠŇŮRA VÝHER

Úvod druhé poloviny základní části už tak pohodový nebyl, na porážku v Opavě navázal i domácí nezdar se Zubry a Porubští rázem museli přenechat pozici lídra rivalovi z Opavy. S tou sice až do závěrečných kol drželi krok, o půlmistrovi však rozhodl domácí zápas s Karvinou, kde Suchánkovi svěřenci překvapivě ztratili bod, když zvítězili až po samostatných nájezdech. Ačkoliv první dvě kola druhé půle moc radosti nepřinesla, další našlapané celky už se ale musely porubským borcům sklonit. Své o tom věděli například šumperští Draci, ale také nedaleký Frýdek-Místek. Ten v RT TORAX ARENĚ vedl po prvním dějstvím již 3:0, domácí hokejisté ale předvedli famózní obrat a nakonec slavili výhru 5:3.


DRUHÉ MÍSTO PO ZÁKLADNÍ ČÁSTI, RICHTÁROVA SÉRIE A HASALOVA NEPRŮSTŘELNOST

RT TORAX nakonec ukončil první část soutěže na druhé místě, pouhý bod za lídrem ze Slezska. Druhý tucet zápasů vyšel náramným způsobem Janu Richtárovi, který se dokázal prosadit hned v osmi duelech v řadě, střelecky se probral také David Ferleťják a nezaostávala ani vsetínská posila Jiří Brodek. Za zmínku však stojí rozhodně další bravurní výkony Marka Hasaly, který nedostal gól přesně 251 minut. Systém soutěže byl však velmi prapodivný, již jen proto, že odlišný hrací systém měla pouze východní skupina. Po základní části se všechny body vytratily a prvních osm celků si to znovu rozdalo dvoukolově mezi sebou.


Poruba skončila po základní části druhá.


POSILNĚNÍ KÁDRU PŘED NADSTAVBOU K ÚSPĚCHU NEVEDLO

Do kádru na nadstavbu zavítali i navrátilci z Havířova, boj o postup do extraligy měli podpořit Ernest Bochnak, Jan Žídek a Martin Pliska. Jakkoliv byla základní část povedená, něco podobného se již o nadstavbě říci nedá. Porubští borci sice hned na úvod urvali po domácí kanonádě s Technikou cenný bod v Opavě, pak ale přišlo další zaváhání, tentokrát se Šumperkem. Pětibodová ztráta ze čtyř kol, nyní už nebylo možné dovolit další prohru. Následovaly tři výhry v řadě venku, navíc velkolepý obrat na svém ledě proti Valašskému Meziříčí naznačil, že Ostravané budou ještě vedoucí celky nahánět, důležité bitvy měli porubští borci ještě před sebou.


OS(T)UDNÁ PROHRA V KROMĚŘÍŽI UTNULA SNY O EXTRALIZE

RT TORAX však ani další klíčovou bitvu s Opavou nezvládl, když stejně jako na jejím ledě padl po samostatných nájezdech. Následně stál před Porubou těžký úkol, vyhrát všechny zbývající zápasy a doufat, že Slezan ještě dvakrát ztratí. Naděje na postup ale rázně uťalo již další kolo, když Suchánkovi svěřenci nečekaně prohráli v Kroměříži a extraligové brány se rázem výrazně přivřely. Nic na tom už nezměnil ani skalp Šumperka či sedm gólů v síti Frýdku-Místku, naprosté definitivum o konci snění přišlo pouhé kolo před koncem, kdy Porubští ztratili další bod na Valašsku. K úspěchu tak nevedlo ani deset branek Jana Richtára s Jiřím Brodkem, bodové příděly Jana Žídka s Michalem Vavříkem ani probuzení střelce Viliama Béreše či přesné pasy Tomáše Lelka. Poruba tak i v dalším roce bude hrát Ligu staršího dorostu, z níž se nepovedlo postoupit nakonec ani Opavě, a tak o další nervy drásající duely nouze jistě nebude.


Derby HC RT TORAX PORUBA – HC SLEZAN OPAVA i příští rok!


Nejproduktivnější útočník:základní část: Jiří Brodek – 30 bodů (15+15) // nadstavba: Jiří Brodek a Jan Richtár – oba 16 bodů (10+6)
Nejproduktivnější obránce:základní část: Daniel Timura – 11 bodů (3+8) // nadstavba: Tomáš Lelek – 9 bodů (0+9)
Nejlepší střelec:základní část: Jiří Brodek – 15 gólů // nadstavba: Jiří Brodek a Jan Richtár – oba 10 gólů
Nejlepší nahrávač:základní část: Jiří Brodek – 15 asistencí // nadstavba: Tomáš Lelek – 9 asistencí
Nejproduktivnější hráč / zápas:základní část: 1,31 bodu / zápas – Jan Richtár // nadstavba: 1,25 bodu / zápas – Richard Bořuta
Nejlepší gólman:základní část: 1,19 gólů / zápas – Marek Hasala // nadstavba: 2,25 gólů / zápas – Kryštof Mrázek
Čistá konta:základní část: 5 – Marek Hasala // nadstavba: 2 – Marek Hasala
Nejdelší bodová šňůra:8 zápasů – Jan Richtár
Nejdelší branková šňůra:8 zápasů – Jan Richtár
Nejdelší šňůra nahrávek:6 zápasů – Viliam Béreš
Nejvíce bodů v zápase:5 bodů – Jan Richtár (2+3)
Nejvíce branek v zápase:3 – Jiří Brodek, Jan Richtár, Jan Skalka
Nejvíce asistencí v zápase:4 – Filip Kroček
Hattricky:1 – Jiří Brodek, Jan Richtár, Jan Skalka
Nejtrestanější hráč:základní část: 35 TM – Viliam Béreš // nadstavba: 43 TM – Jiří Brodek
Nejlepší třetina:5:1 – třetí třetina v Uherském Hradišti
Nejhorší třetina:0:3 – třetí třetina ve Frýdku-Místku
Nejrychlejší gól:2. minuta – Jiří Brodek v Šumperku
Nejvíce vítězných gólů:5 – Tomáš Vojtášek
Nejvíce gólů v přesilovkách:3 – Jan Richtár
Nejvíce gólů v oslabení:1 – František Gajdoš, Jiří Brodek, Jan Skalka