Musí šlapat jako tým a tahat za jeden provaz, shodují se nezávisle trenéři Moravec a Bahník

Gabriela Juříková, 15.10.2019
Extraligové hokejové soutěže, v kterých má HC RT TORAX Poruba zastoupení, mají za sebou první kola vzájemných zápasů. Dorostenci i junioři jsou v soutěžích bráni za outsidery, kteří mohou jen překvapit. Prozatím tomu tak sice není, ale své kvality a možnosti na lepší výsledky mají, což se po zpovědích trenérů potvrdilo. Dorost den poté převálcoval lídra skupiny východ Zlín a junioři loupili na Warrioru.

Dorostenci se etablují do extraligy

Dorostenecká extraligová soutěž má tvrdý postupový a hlavně sestupový klíč. Nováček soutěže Poruba rozhodně nechce být mezi šesti týmy, co extraligu opustí. Jenže první polovina základní části výsledkově moc dobře nedopadla. „Máme za sebou první polovinu, kdy začátek sezóny byl hodně tristní až tragický,“ konstatuje tvrdou realitu David Moravec. „Kluci se sžívali s extraligou, protože příprava a turnaje je jedna věc, ale extraliga a hrát soutěž naplno, je už o něčem jiném. První čtyři zápasy byly hodně špatné. Pak se srovnali, ale co je důležité, že začali daleko více šlapat mimo svoji komfortní zónu. Začali se pro výsledek více obětovávat, šli za hranu svých přesvědčených možností a zjistili, že se dá jít daleko víc za svou hranu komfortu a pohody. To nám přineslo kýžené body, ale hlavně zlepšenou hru, což nám dává do budoucna určitou naději. A ta naděje je čím dál tím větší. Pořád ale musíme pracovat na tom, aby kluci šlapali jako mužstvo. Nejen někteří, ale všichni. Aby všech patnáct sedmnáct dvacet hráčů v zápase šlo za hranu zodpovědnosti, za hranu dřiny.“
Při pohledu na druhé dvě skupiny, jejich poslední čtyři týmy, resp. osm, není na tom porubský tým zase tak špatně. Po dalším kole se týmy na 8. – 10. místě totiž spojí a sehrají další dvě vzájemná utkání bez přenosu bodů z první části. „V souvislosti s ostatníma dvěma skupinami mě nezajímají body, ale předváděná hra a pak i to, jaké jsou možnosti v tom daném zápase,“ prozrazuje trenérskou alchymii šéftrenér porubské mládeže. „Velmi dobře jsme hráli s Šumperkem, kde nám to nevyšlo ze strany střelecké a brankářské, což se bohužel někdy stává. Ale už tam byl velmi zlepšený výkon a jednoznačně jsme si zasloužili tři body. Přinejmenším po jednom bodu jsme sahali ve Vítkovicích, kde jsme hráli velmi slušně, dodrželi jsme systém a taktiku po celé utkání. A to i přesto, že Vítkovice měly kádr našlapaný reprezentanty. Stáhly si Ryšavého, hrál proti nám náš reprezentant Machů a další obrovsky talentovaní hráči. A my jsme s nimi hráli velice dobře, i když Vítkovice měli více ze hry. My ale měli a máme vynikajícího brankáře. Ovšem i obrannou hru a rychlé přechody do protiútoku, z čehož jsme pak těžili. Hráli jsme to, na co máme a kluci to plnili do puntíku. U fanoušků rodičů jsme zanechali dobrý dojem a do budoucna naději, že to není žádné složení zbraní, ale že se začínáme etablovat do extraligy.“

Den po tomto rozhovoru odehráli dorostenci Poruby utkání s lídrem tabulky Zlínem s vědomím, že to úplně první v extralize, na ledě Beranů, prohráli velkým rozdílem. Slova trenéra Moravce hráči na ledě RT TORAX ARENY potvrdili a za bouřlivého diváckého povzbuzování vyhráli zaslouženě 4:2. Soupeře asi hodně překvapili.

Kádr musí tahat za jeden provaz a výkony půjdou nahoru

Junioři v pátek 11. října načali s lídrem tabulky Havířovem druhé kolo vzájemných zápasů. Celkově odehrají junioři HC RT TORAX Poruba se soupeři REDSTONE Extraligy šest kol, takže na dosavadní nelichotivé výsledky mohou navázat těmi lepšími a v dalším průběhu sezóny chyby odstraňovat a tabulkou stoupat. Prvních osm utkání zhodnotil trenér Miroslav Bahník.

„Po prvním kole vzájemných zápasů jsme si s trenérem Sršněm sedli a bavili se o naší hře a dostali se do reality. Přípravná utkání vypadala lépe než ta mistrovská. Po analýzách a rozebírání každého utkání jsme došli k závěru, že nezvládáme hrát proti loňským extraligovým týmům celých šedesát minut. V první třetině a polovinu druhé jsme vyrovnaným soupeřem, ale třetí třetiny nám herně nevychází. Hra je rychlá a je vidět a znát, že týmy z první trojky hrály loni zcela jinou soutěž a jsou výkonnostně jinde. V zápasech děláme individuální chyby, které soupeř nekompromisně trestá. Na druhou stranu byla utkání, kdy jsme soupeře přestříleli, ale slabá koncovka a produktivita hráčů nás stála body,“ pojmenovává skutečnost trenér Bahník. „Je třeba se z prvního kola soutěže poučit a zapracovat na zlepšení všech hokejových činnostech a dovednostech. Hráči si ale musí uvědomit, že to, co stačilo loni v Lize juniorů, letos v extralize už rozhodně nestačí. V tréninku by měli pracovat na plno a sami chtít se zlepšovat. Kádr se musí semknout, tahat za jeden provaz a po vhodném doplnění o hráče dorostu věříme, že se naše výkony budou zlepšovat,“ končí zpověď trenér Bahník s nadějí.
Zápas s Havířovem dopadl dle papírových i výkonnostních předpokladů, ale v neděli 13. října uhráli junioři na ledě Warriroru výhru s těsným výsledkem 2:1 a slova trenéra skvěle podtrhli. Navíc se tabulkou posunuli o dvě příčky.