Je vidět, že se v Porubě letos sešel kvalitní tým, říká mladý útočník Aleš Kilnar

Adam Bagar, 28.01.2013
Dobrou formu porubští hokejisté potvrdili posledním vítězstvím nad Novým Jičínem, který do Poruby přijel jako tým neznající porážku již dlouhých devět utkání. Polovinu utkání sice dokázali hosté držet krok, ale pak už se projevila ofenzivní síla porubského celku. Velkou zásluhu na vysokém vítězství 6:1 měl mladý útočník Aleš Kilnar, který přitom neměl do zápasu vůbec zasáhnout. Trenér Tomáš Sršeň jej poslal do hry až téměř v polovině duelu, kdy Martin Buček inkasoval desetiminutový osobní trest. Devatenáctiletý forvard vletěl do zápasu jako uragán a na konto si připsal tři kanadské body, když ke dvěma gólům přidal po pohledném průniku i asistenci.

Mladý talentovaný útočník Vítkovic, jenž s hokejem začínal v Porubě, odehrál s Novým Jičínem výborné utkání, přitom si první střídání odbyl až téměř v polovině duelu. „Minulý týden jsem byl nemocný, takže jsem ani neměl zasáhnout do hry, jen v případě nějakého zranění. Bukos (Martin Buček, pozn. red.) pak dostal desítku, tak jsem šel na led místo něj. Hned ve druhém střídání jsem dal gól, v následujícím střídání asistenci, takže mě tam trenér už nechal,“ popisuje Aleš Kilnar svůj velký večer, v němž si připsal tři kanadské body.

„První trefa byla po zmatku v předbrankovém prostoru, našel jsem si puk a dorazil jsem ho. Druhý gól byl už lepší, když jsem vystřelil a dojel jsem si pro dorážku,“ hodnotí své gólové momenty, k nimž přidal i pohlednou individuální akci, po které měl již Petr Seidler lehkou úlohu doklepnout touš do branky. Kilnarovi možná pomohla i týdenní hokejová absence. „Byl jsem o to více nahecovanější,“ přitakává hráč, který letos s trochou nadsázky procestoval již celý hokejový svět.

„Byl jsem nejprve ve Vancouveru, kde se mi docela dařilo, ale trenér upřednostňoval silnější hráče vyššího vzrůstu před technicky zdatnými. Agent mi pak našel angažmá ve Finsku, kde byly špatné podmínky, hlavně co se týče ubytování. Klub byl na tom finančně špatně. Takže jsem se rozhodl vrátit zpět do Vítkovic, kde jsem trénoval a hrál pár utkání, pak jsem byl poslán do Poruby, abych se rozehrál a pomohl týmu. Zatím jsem tady spokojený,“ odtajňuje devatenáctiletý forvard svá poslední působiště.

Utkání s Novým Jičínem nakonec RT TORAX ovládl hladce 6:1, ale téměř polovinu zápasu se střelecky prosadit nedokázal. „Nový Jičín hraje takový urputný hokej a bylo zpočátku těžké se přes jejich obranu prosadit. Jen brání a hrají na brejky. Jsme rádi, že to tam nakonec začalo padat. Otevřeli trošku hru, což nám vyhovovalo a začali jsme střílet góly,“ říká útočník, jenž může srovnávat obtížnost juniorské extraligy s druhou hokejovou ligou.

„Juniorská soutěž mi přijde ryhlejší a hráči lépe bruslí. Ve druhé lize jsou starší, zkušenější a fyzicky vyspělejší hokejisté. Zatímco juniorka je o rychlosti, druhá liga spíše o chytrosti,“ hledá rozdíly a vzápětí dodává: „Minulou sezónu se Poruba pohybovala na konci tabulky, letos je čtvrtá. Je vidět, že se tady letos sešel hodně kvalitní tým, napomáhají k tomu i dobří trenéři, tréninky mají také svou kvalitu,“ myslí si Kilnar. V dalším utkání zajíždí Poruba na led třetího Prostějova. „Pojedeme tam samozřejmě vyhrát,“ říká odhodlaně.