Extraliga dorostu také zná svůj formát! Soutěž bude opět zeštíhlovat

Patrik Rošič, 13.06.2022
Po A-týmu a juniorech znají formát své soutěže i porubští dorostenci, kteří vloni udrželi nejvyšší soutěž i pro nadcházející sezonu. Opět se bude však liga zužovat. Minulý rok sestoupilo šest celků, v ročníku 2022/2023 sestoupí další čtyři! V sezoně 2023/2024 tak bude Extraligu dorostu hrát 20 týmů.

Základní rysy soutěže zůstanou stejné jako doposud. Dvacet čtyři týmů se rozdělí do tří územních skupin, přičemž v každé bude osm účastníků. Každý s každým se utká celkem dvakrát, což znamená, že první část soutěže bude čítat pouze čtrnáct kol a hrací dny budou ve čtvrtek a v sobotu.

Týmy, které se umístí na prvních čtyřech místech jednotlivých skupin, utvoří v druhé části Extraligy jednu velkou skupinu a celky na páté až osmé pozici vytvoří skupinu druhou, ve které budou bojovat o udržení ligové příslušnosti. Budou tak tedy dvě skupiny o 12 účastnících.

V nadstavbové části se v obou skupinách odehraje celkem 22 kol, přičemž získané body z první části sezony se budou anulovat a bude se hrát jakoby od nuly. Jenže vzhledem k delšímu cestování budou hrací dny pátek se sobotou a bude se hrát formou dvojzápasů. Buď na ledě domácím nebo na venkovních hřištích soupeřů z geografické dvojice.

Všechny celky z vyšší nadstavby postoupí do playoff. To znamená, že se defacto bude hrát o umístění a potom se k nim přidají čtyři nejlepší kluby z nižší skupiny. V playoff se bude hrát osmifinále na dvě vítězná utkání. Následně čtvrtfinále a semifinále se bude hrát na tři vítězná a finále na čtyři.

Co se týká bojů o udržení, tak do nižší soutěže sestupují přímo dva poslední týmy z nižší nadstavbové skupiny. Další čtyři týmy (19. až 22. pozice) spolu sehrají jednokolové play down na tři vítězná utkání a poražené celky rovněž sestoupí o ligu níž. Vítězové sérií play down naopak budou hrát ještě baráž s dvěma týmy z nižší soutěže každý s každým dvakrát. To znamená, že v baráži bude k vidění šest kol, ve kterých se rozhodne o dvou úspěšných a neúspěšných.

Složení skupin

Skupina Západ: HC Škoda Plzeň, HC Sparta Praha, HC Energie Karlovy Vary, Piráti Chomutov, HC Litvínov, HC Slavia Praha, Rytíři Kladno, HC Hvězda Praha
Skupina Střed: Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, Mountfield HK, HC Dukla Jihlava, HC Dynamo Pardubice, HC Motor České Budějovice, HC Tábor, BK Havlíčkův Brod
Skupina Východ: HC Oceláři Třinec, PSG Berani Zlín, HC Kometa Brno, HC Olomouc, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC ZUBR Přerov, HK Mladí Draci Šumperk, HC RT TORAX Poruba