Extraliga dorostu bude zeštíhlovat. O slovo se také konečně přihlásí i plnohodnotné playoff

David Kubatík, 22.05.2021
Co se týče pandemie COVID-19 na českém území, vypadá to, že už se snad dává situace krůček po krůčku do pořádku a od zahájení nové sezony by se snad mohl dát do pohybu i mládežnický a amatérský sport. A hokej nebude výjimkou. Po loňském nedohraném ročníku se znovu o slovo přihlásí i Extraliga dorostu. Ta na světlo světa přinese i mnoho zásadních změn, které by měly do budoucna přispět ke zkvalitnění celého českého hokeje.

Nový ročník Extraligy dorostu, které se zúčastní i porubští borci, bude i nadále rozdělen do tří skupin. Ty už se ale nově nebudou jmenovat Západ, Střed a Východ, ale pouze A, B a C. To ovšem ani zdaleka ten největší rozdíl nebude.

Základní skupiny budou odehrány dvoukolově systémem doma – venku. Každý z celků v nich tedy absolvuje osmnáct zápasů. Po ukončení postoupí první čtyři z každé skupiny do vyšší nástavbové části, navíc již s jistotou postupu do playoff. Zde se pak týmy ze skupiny B rovnoměrně rozdělí mezi ty ze skupin A a C a ve dvou šestičlenných skupinách sehrají dalších dvacet kol. To znamená, že se všichni aktéři mezi sebou střetnou dvakrát doma a dvakrát venku. Žádné body ze základních skupin se zde přenášet nebudou.

Týmy, které v základních skupinách tolik bodů neposbírají, nebudou muset ještě úplně věšet hlavy. Dalších dvacet kol (také dvakrát doma a dvakrát venku) totiž odehrají ve svých skupinách a tři mužstva z prvních míst + nejlepší druhý tým se totiž k elitní dvanáctce připojí.

A tady právě přichází jedna z největších změn. Playoff, kterého se zúčastní šestnáct celků, se odehraje celé! Od osmifinále až po finále. V minulých letech totiž bývalo „dobrým“ zvykem, že se místo playoff odehrálo tzv. mistrovství republiky na jednom předem určeném místě. Osmifinále se odehraje na dva vítězné zápasy, čtvrtfinále a semifinále na tři a finále dokonce na čtyři. Poražení semifinalisté si to ještě navíc rozdají „na dva vítězné“ o bronz.

A co čeká na celky na opačném konci pelotonu? Další veliká změna! A nepříjemné překvapení k tomu. Poslední dva celky ze všech skupin totiž rovnou čeká sestup do Ligy dorostu.

Ani ostatní ale ještě nebudou mít klid. Všechny čtvrté týmy a nejhorší z třetích míst totiž utvoří čtyřčlennou skupinu, kde se znovu vzájemně utkají stylem doma-venku dohromady v šesti zápasech. Dva nejhorší pak zamíří do baráže, kde se utkají s dvěma nejlepšími celky ligy dorostu. Baráž se také odehraje dvoukolově, což znamená dalších šest zápasů navíc. První dva týmy si pak Extraligu dorostu zahrají v příštím roce.

Playoff začne 9. března a nový mistr bude veřejnosti znám nejdříve 10. dubna 2022.

Veliké změny budou také čekat Extraligu juniorů. Tu po následujícím ročníku opustí hned pětice celků a šestý od konce bude hrát baráž s vítězem Ligy juniorů. Tím se bude moci stát také celek Poruby. Až bude znám hrací systém Ligy juniorů, najdete o něm článek i zde na webu.

Účastníci Extraligy dorostu 2021/2022:

Skupina A: HC Energie Karlovy Vary, HC Litvínov, HC Škoda Plzeň, Piráti Chomutov, Rytíři Kladno, Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC Meteor Třemošná, PZ Kladno, HC Hvězda Praha

Skupina B: HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, HC Dukla Jihlava, HC Dynamo Pardubice, HC Motor České Budějovice, Mountfield HK, BK Havlíčkův Brod, HC Tábor, HC Kobra Praha, VSK Technika Brno

Skupina C: HC Oceláři Třinec, HC VÍTKOVICE RIDERA, PSG Berani Zlín, HC Kometa Brno, AZ Heimstaden Havířov, HC Olomouc, HC RT TORAX Poruba, HC ZUBR Přerov, HK Mladí Draci Šumperk, VHK ROBE Vsetín