Deficit fyzičky se pomaličku smazává, říká šéftrenér Moravec. Proč zůstává i u dorostu?

Deficit fyzičky se pomaličku smazává, říká šéftrenér Moravec. Proč zůstává i u dorostu?

Gabriela Juříková, 07.06.2021
Čtyři měsíce čekání, pak rovnýma nohama do přípravy na novou sezónu a skloubení všech tří rolí v hokejovém klubu. Na tyto otázky odpovídal šéftrenér porubské mládeže, asistent u áčka a spolu trenér dorostu DAVID MORAVEC mezi dvěma fázemi tréninků extraligového porubského dorostu.

Od posledního rozhovoru na téma „porubská mládež“ uplynuly čtyři měsíce. Doufalo se tehdy v rozvolnění, pak hodně apelovalo na spuštění sportování dětí v klubech. Jaké doopravdy ty čtyři měsíce bezmoci pro trenéry byly?
Bylo tam čekání na to, kdy začneme s dětmi trénovat a prožívat běžný hokejový život. Takové to očekávání: „Proboha, jak dlouho to bude trvat!“ Protože děti ve státech okolo nás, krom Slovenska, trénovaly, soutěžily, hrály zápasy. Jen u nás se stálo. Čekání na možnost trénovat na ledě ve svých klubech vyplňovali rodiče ježděním s dětmi do Polska, dokonce i do Rakouska, Německa. Nebylo to šťastné období a myslím si, že teprve budoucnost ukáže, že to hráčům/dětem bude chybět. Kondičně se dalo trénovat kdekoliv, ale pohyb na ledě se nedá ničím nahradit. A hlavně zápasová praxe bude nesmírně chybět.

Velká rozvolnění přišla a de-facto se naskočilo rovnou do nové sezóny.
Hráče jsme posunuli o kategorie výš. Druhoročáky dorostu do juniorky, deváťáky do dorostu a vůbec vše se posunulo už v době, kdy se mohlo trénovat v omezeném počtu, abychom nastartovali přípravu na novou sezónu už v těch skupinách a pomalu pracovat na zlepšování kondice.

Když jsme se bavili v lednu, říkal jste, že je na hráčích poznat zhoršení fyzičky. Je tento deficit pořád znát?
Nějaký týden už trénujeme, lepší se to, ale nějaký ten deficit tam vidět je. Ten půl rok a před tím ty měsíce bez každodenního tréninku a teď pět měsíců je poznat. I když se někdo hýbal, tak pořád není tam, kde by byl, kdyby se jelo standardně naplno. Takže ten deficit fyzické připravenosti tam prostě je. Pomaličku se ale smazává, protože máme tréninky jak na suchu, tak na ledě. Jenže víc je cítit zápasové manko, ta zápasová praxe, která hodně chybí. Trénink je něco jiného. V zápase se každý odkope, jinak reaguje než v tréninku, takže nejvíc půjde fyzická připravenost vidět v přátelských utkáních.

Změnili jste (jakožto trenérský tým porubské mládeže) nějakým způsobem přípravu?
Trošku jsme změnili časování letní přípravy. Začali jsme hned a pojedeme do konce června. Všechny kategorie mají o něco více tréninků na ledě i na suchu. Ale zase nemůžeme to přehnat, abychom děti nepřetížili, protože na to nebyly zvyklé. I tak se ale objevuje hodně omluvenek, nejen u nás v dorostu, protože po třech týdnech začaly bolet kotníky, kolena. Tělo, které neběhalo, skoro nic nedělalo, si na zátěž opět zvyká. Běhá se po nezpevněných površích, hodně se skáče, mění směry, posiluje atd. Snažíme se sice o něco více trénovat, ale na druhou stranu to nepřehnat. Takže trénujeme i o víkendech, kdy jsou tréninky volnější, hravější. Děti dostávají volnější prostor, hlavně aby se sešly. Mladší kategorie hrají hry, fotbal, basket, starší jsou třeba na ledě, kde hrají tzv. rybník, ale hlavně aby byly v rámci možností co nejvíce na ledě.

V lednovém rozhovoru jste podotkl, že nemožnost sportovat je podvod na mládeži a že důsledky pocítíme v následujících letech.
Jaký to bude mít dopad nevím. Třeba žádný. Nebo si ani neuvědomíme, že budeme ztrácet za světem, kde trénovali, hráli. Vůči našemu regionu, naší české kotlině to bude vypadat, že všichni jsou na tom stejně, ale vůči světu to bude propad ještě větší, než zatím je.

Zkusme si trochu zavěštit a podívat se na tuto dobu s odstupem času pozitivním okem. Co když se tímto zlem sportující mládež zocelila, posunulo ji to ve vůli a ta doba tím pádem vyselektovala ty, co se hokeji chtějí věnovat víc jak na sto procent?
Kromě jednoho případu, kdy skončil jeden dorostenec resp. junior, jsem nezaznamenal, že by někdo skončil. Naopak se všichni těšili na kolektiv, socializaci a chyběl jim led. Přestože je hokej dřina, hráči se těšili. Takže jim vše chybělo.
A k otázce, nemyslím si, že to tak bude nebo je. Myslím si, že to bude jen krátkodobý efekt, protože ten kdo hokej miluje, tak se na něj těší a zůstává to v něm pořád. A ten kdo má jen „absťák“ po hokeji, tak přiběhne, první efekt bude wau a pak to půjde dolů.

Práce šéftrenéra porubské mládeže se zřejmě dá skloubit s rolí asistenta A-týmu. Ale vedení dorostu se vzdát zřejmě nechcete. Nebude náročné působit na obou lavičkách?
Ano jsem asistentem u áčka, ale kontinuálně budu působit i u dorostu, kde je Karel Suchánek a Marek Pavlačka. Na „povel“ to budu mít s Karlem Suchánkem a Marek Pavlačka, který působí i u mladších kategorií, nám bude k ruce. S Karlem spolu pracujeme už tři roky. Moc dobře víme, na čem se shodneme, na čem ne. Vždycky jsme spolu hodně komunikovali, takže když nebudu moci být s dorostem na zápasech, tak tam bude Karel. Zatím se neví, které dny budou pro dorost hrací. Zda čtvrtek sobota nebo pátek neděle. Kritické jsou vůči áčku hlavně soboty. Jinak odpolední tréninky dorostu budu v náplni práce mít. Samozřejmě když nebudu mít s áčkem zápas. Ale budu se snažit s dorostem chodit na trénink. Pracovat s nimi to, co jsme začali, protože extraligová dorostenecká soutěž bude letos nekompromisní. Padá tam šest týmů.

Od sezóny 2022/2023 bude mít kategorie deváté třídy samostatnou soutěž a některé kluby reagují koncepčně na tuto skutečnost už v letošním ročníku. Např. tím, že trenér této kategorie netrénuje jinou. Plánujete podobný krok nebo nějaký jiný?
Vím, že se některé kluby zmínily, že s devítkou budou hrát ligu dorostu, že tak různě kombinují. My máme kategorie, jak máme a devítka v té dané sezóně u nás bude slušně obsazená. Letošní osmá třída se automaticky vykrystalizuje do zmíněné sezóny jako devítka a máme tam (klepe na dřevo) poměrně hodně hráčů, takže nebudeme mít problém dát tento samostatný tým dohromady. Ještě se to může vykrystalizovat, protože se neví, kolik klubů v našem regionu pro tuto soutěž bude moci devítky přihlásit. Možná se poskládají smíšené týmy nebo se hráči rozprsknou po okolí. Ale tohle je vzdálená budoucnost a možná to po příští sezóně bude opět jinak (směje se).

Přátelské zápasy se povětšinou hrají v letní části přípravy. V lednu jste ale říkal, že v momentě možnosti trénovat a hrát budete s ostatními týmy z okolí preferovat co nejvíc zápasové praxe. Stále to platí, čekají extraligový dorost zápasová klání?
Už jsme hráli zápas s Třincem, v kterém jsme prohráli na nájezdy 5:6. Zajímá nás, jak hráči reagují, jak v zápase fungují a tím víme, na čem máme ještě pracovat. Další zápasy určitě do konce června budeme s dorostem mít. Máme domluvené utkání s Havířovem, Šumperkem, Přerovem. Budou jednodenní mini turnaje nebo klasické zápasy. Mladší kluky chceme vyzkoušet, těm starším připomenout jejich role v týmu.

Letní příprava, která navazuje plynule na start sezóny, začne extraligovému dorostu a juniorce pak kdy?
Začneme od 23. července týden suchými tréninky a pak půjdeme na led. Žáci začnou na přelomu července a srpna. Necháme prostor rodičům užít si s dětmi dovolenou.