Chci s Porubou zažít velký úspěch, přeje si nová akvizice do obrany Lukáš Kozák

Lukáš Bajgar, 25.05.2020
Pátečním oznámením příchodu zkušeného Lukáše Kozáka ze slovenského Popradu získala obrana HC RT TORAX Poruba 2011 kvalitu do obranných řad. Osmadvacetiletý zadák už tak vyšperkoval hvězdně se skládající celek a velice rád by s týmem dosáhl velkého úspěchu.

Páteční oznámení Vašeho příchodu vyvolalo řadu pozitivních ohlasů nejen porubských fanoušků, jak se zrodil přestup hráče slovenské extraligy právě do HC RT TORAX?
„Víte, přestup byl vlastně celkem náhodný a hlavně rychlý. Zavolal mi večer agent, že řeší s generálním manažerem Poruby jisté záležitosti a že co bych řekl právě na Porubu. Zůstal jsem překvapený a nechal jsem si čas, abych se zamyslel. A to už mi volal pan Hinner, že v rámci služební cesty se můžeme potkat. Líbil se mi jeho přístup a vážil jsem si jej. Během oběda jsme vedli velmi zajímavou debatu, nechal jsem si dva dny na rozmyšlení a pak jsme se dohodli.
Měl jsem – jako mnoho z nás – na tento rok už jiné plány a myslel jsem, že se budu ubírat už jiným směrem, jelikož poslední rok nedopadl tak, jak jsem si představoval a sezóna byla přerušená. Korona nedovolila dotáhnout sezónu do konce – v Popradu jsme měli obrovskou šanci vyhrát celou ligu, mrzí mě, že se to nemohlo dokončit a tím mi zůstaly neuspokojené pocity po sportovní stránce a cítím vnitřní potřebu je naplnit.
Loni jsem dostal obrovskou chuť do hokeje, a pak přišla tato nabídka od pana Hinnera. Mám pocit, že sezóna může být fajn, navíc se má udělat úspěch, a ten osobně chci i já vnitřně. Doufal jsem v úspěch s Popradem, kde jsem byl přesvědčený a věřil jsem, že ligu vyhrajeme.
S velkou pokorou a skromností říkám, že jdu do této spolupráce, neboť věřím, že by to mohlo vyjít v Porubě. A já bych byl konečně vnitřně naplněný.“

Když byste měl porovnat loňskou extraligovou sezónu s tím, co Vás čeká v Chance lize, dokázal byste i díky zkušenostem z české nejvyšší soutěže říci, v čem se Česko a Slovensko nejvíce liší?
„Minulá sezóna byla výborná, sice jsem čekal do poslední chvíle, kam vlastně podepíšu (pro Poprad jsem se rohodnul až v září s panem Jurinyiem), ale jak jsem již řekl, dostal jsem znovu chuť do hokeje. Po dvou letech jsem obdržel pozvánku do reprezentace, byl jsem nakonec nominovaný i do All-star ligy, celkově nám to v klubu s kluky fungovalo.
Slovenskou soutěž určitě oživil Slovan Bratislava. Vrátil se, a ač měl problémy při vstupu do ligy, kde nikdo nevěděl, jaké to bude, tak nakonec se i právě díky Slovanu marketingově přitáhla pozornost na celou soutěž.
Celoplošně není nyní situace nikde růžová, opatření se dělají jak na Slovensku, tak v Česku. Na Slovensku na špici hraje pět, šest týmů, v Popradu jsme měli vše na top úrovni: zázemí, různé výhody jako wellness v aquaparku, týmové snídaně formou švédských stolů. Nemůžu mluvit za všechny kluby. Prvních pět mužstev by si zahrálo v pohodě českou extraligu. Ale právě ona vyrovnanost je důvod, proč je česká extraliga zajímavá. Většina týmů je vyrovnaných, když přijede třetí k desátému, není jisté, kdo vyhraje, což dělá soutěž kvalitnější. Nemluvě o zázemí, různé videocoachingy, přípravy na zápasy, obecně vše je na vyšší úrovni.
Nevím ale, co mě čeká nyní v Porubě, pan Hinner mi nastínil vše, líbí se mi podmínky, směřování týmu, jak chce vedení vše nastavit. Ale o lize samotné nemám absolutně představu.“

A od samotné Chance ligy máte nějaká očekávání?
„Těžko se mi něco k tomu říká, skutečně se přiznám, že jsem nesledoval absolutně vývoj minulé sezóny. Neznám sílu a cíle jednotlivých týmů, znám jen směřování Poruby. To samozřejmě nebudu konkretizovat, s pokorou říkám, že se budeme snažit udělat co nejlepší výsledek. Možná až odehraji nějaká utkání, udělám si obraz a můžu říct o lize svůj názor.“

Je pro vás Poruba i z pohledu samotné lokace velkou neznámou, nebo jste už Ostravu někdy zažil?
„Ostravu jako město nepoznám, byl jsem v ní mnohokrát ať už přípravy se Slovanem v KHL, nebo s kluby české extraligy. Jen jsem slyšel, že je to pěkné město, celkem velké. Ale na to se moc nedívám, vždy se více zajímám o pracovní zájem. Rád se nechám překvapit.“

Předpokládám, že i kabina, včetně všech oznámených posil je velkou neznámou…
„Přiznám se, že některá jména od pana Hinnera znám. Osobně ale nesleduji přestupové a zákulisní období ve smyslu kdo kde hrál a kdo ne. Vnímám, že se tvoří velmi silný tým a těším se na to. Věřím, že se správně poskládá a že budeme spokojení jak my, tak fanoušci a i vedení. „

Otázka na závěr, nechal byste pro fanoušky Poruby nějaký vzkaz, proč právě letos fandit HC RT TORAX?
„Vše se odvíjí od dříve řečeného, chci uspokojit vnitřní pocit, který se nenaplnil v minulé sezóně. Chci jej naplnit, jasným cílem je, abych v Porubě zažil úspěch. A taky proto jsem se rozhodl pro Porubu, vidím šanci, že letošek bude úspěšný.“