Celý zápas byl odmakaný, podržel nás i gólman, pochvaloval si hrdina utkání Tomáš Guman

David Kubatík, 29.11.2018
P o r u b a - Velmi povedený zápas zažil mladý porubský útočník Tomáš Guman. Svými dvěma brankami dokázal potopit "své" České Budějovice, a dotlačit tak svůj tým ke třetímu vítězství v řadě. O tom, že byl pro něj tento zápas vskutku speciální svědčí i fakt, že na výhru v šatně vypsal prémie. Celý rozhovor se však netočil jen okolo tohoto zápasu, ale i okolo jeho rychlého přestupu či rozdílnosti přístupů k hokeji v různých zemích a soutěžích.

I když nastoupil v porubském dresu teprve do sedmého zápasu, dokázal ho svými dvěma góly prakticky rozhodnout. I přes to všechno však jednadvacetiletý útočník utkání hodnotil velice skromně a střízlivě. „Věděli jsme, že budou Budějovice hrát agresivně a budou nás napadat. Před zápasem jsme si říkali, že tu hru hodně zhušťují, a my to tudíž budeme muset hrát hlavně po rozích. To se nám dařilo. Celý zápas byl z naší strany dobře odmakaný, gólman nás navíc podržel, a proto jsme zvítězili.“ Co se týče jeho dvou přesných zásahů, popsal je šťastný střelec následovně: „Při prvním gólu mě Honza Káňa trefil do nohy a puk se šťastně odrazil do brány. Při tom druhém byl brankář mimo bránu a já dostal dobrou přihrávku od Jožky Baláže. Potom to už stačilo jen přesně trefit.

Novic v porubské sestavě se následně rozpovídal i o svém poměrně rychle vyjednaném přestupu ze Znojma hrajícího mezinárodní EBEL ligu do prvoligové Poruby. „Během dvou až tří dnů jsem z Chance ligy dostal více nabídek a intenzivně jsme to se svým agentem řešili. Nakonec jsme se po rozhovoru s panem Hinnerem rozhodli pro Porubu.“ A na řadu přišlo i srovnávání obou soutěží, jak mezinárodní EBEL, tak i české Chance Ligy. „Je to úplně o něčem jiném. V EBEL lize se hraje mnohem bruslivější a přímočařejší hokej. Je to asi dáno tím, že tam hraje hodně Kanaďanů. Naopak tady je to takové mnohem techničtější a hokejovější.“

Mimo téma rozhovoru samozřejmě nemohlo zůstat ani Tomášovo dlouhodobé působení v jihočeském celku, kde nastoupil jak za starší dorost a juniorku, tak i za prvoligový A – tým. „Samozřejmě to pro mě nějakým způsobem speciální zápas byl. Hodně kluků z Budějovic jsem i přes značnou obměnu jejich kádru znal. V šatně jsem proto na výhru vypsal prémie,“ prozradil také hrdina zápasu.

Na přetřes přišla i jeho mládežnická zahraniční angažmá. Konkrétně ve švýcarském Davosu, kde v sedmadvaceti zápasech nastřílel osm branek a připsal si i šest asistencí a také ve švédské Lulee, kde nastoupil dvacetkrát. Při svém švédském působení skóroval čtyřikrát a nasbíral i stejný počet přihrávek. Řeč přišla i na srovnání českého a zahraničního hokejového světa, zvláště pak k rozdílnému přístupu ke hře samotné. „Přístup tam byl úplně jiný, než ho máme u nás. Kluci, kteří tam hrají v juniorce či dorostu hokej, dělají vše na sto procent. Když přijdou na trénink, dokážou na něj být plně koncentrovaní a příliš nepolevovat. To je asi bohužel to, co nám tady nejvíce chybí.“

Jelikož je Tomáš v Ostravě nový, musely zákonitě přijít i otázky na jeho první dojmy z nového působiště. „Já jsem tady zatím se vším naprosto spokojen. Z města jsem toho ale ještě příliš neviděl. Stihl jsem zatím pouze zajít do obchodního centra Nová Karolina, které se mi dost líbilo,“ uzavřel své povídání autor důležitých dvou gólů proti jednomu z favoritů soutěže.