Z Edenu se třemi body! Vítězství trefil čtyři minuty před koncem Jáchym

29.02.2020, David Kubatík

Hokejisté týmu HC RT TORAX Poruba cestovali k zápasu dvacátého pátého kola nástavbové části Chance Ligy do hlavního města k zápasu se Slávií. A byl to opravdu zajímavý zápas. V první třetině byli mnohem lepší domácí, v té druhé zase Ostravané Pražanům udělili lekcí z produktivity. A když už to vypadalo, že zápas směřuje k remíze po šedesáti minutách, překonal Michajlova rychlou ranou z hranice brankoviště Tomáš Jáchym. Skvělými zákroky se po celý zápas prezentoval i skvělý Frederik Foltán.

CHANCE LIGA - 55.kolo so 29.2.15:00
2:3(1:0, 0:2,1:1 )
Branky a nahrávky: 19. Šmerha, 52. Bílek (Ryzák, Kubík) – 32. Špaček (Husák, Sikora), 36. Hudeček (Husák, Špaček), 56. Jáchym (Káňa). Rozhodčí: Dědek, Skopal – Horažďovský, Kotlík. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 795. Střely na branku: 48:23. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
HC Slavia Praha: Michajlov – Duda, Novák, Hejda, Veber, Ryzák, Barák, Valík – Kuťák, Kubík, Šmerha – Vlček, Vrdlovec, Bílek – Doležal, Šteiner, Ondráček – Furch, Kubica, Všetečka.
HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán – Rudl, Husák, Krejčí, Dundáček, Dluhoš, Pastor, Šendera – Sikora, Hudeček, Gřeš – Káňa, Jáchym, Špaček – Kanko, Zdeněk, Nejezchleb – Maršoun, Brodek, Ďurač.

Zápas začali trošku aktivněji Porubští. Slávisté však hru záhy vyrovnali a od nějaké desáté minuty otěže zápasu převzali. A v těchto momentech se jako stěžejní porubský hráč ukázal brankář Frederik Foltán. Ten vychytal popořadě pokusy Bílka, Všetečky, Kubíka i Hejdy. A když už to vypadalo, že Ostravané díky svému gólmanovi udrží v první dvacetiminutovce čisté konto a odejdou do kabin za nerozhodného stavu, projel porubskou obranou jako nůž máslem Tomáš Šmerha a střelou z pravého kruhu na vzdálenější tyč rozjásal většinu přítomných v pražském Edenu. Na tento direkt už do úvodní sirény Porubští odpověď nenašli. Do kabin tak oba týmy odcházely za těsného, nutno však dodat že zaslouženého, vedení Pražanů.

Z druhé třetiny ještě nestihla uběhnout ani minuta a Slávistům se naskytla obrovská možnost na navýšení náskoku. Nejdřív totiž zamířil na lavici hanby Rudl a za další čtyři vteřiny ho následoval Pastor. Pražané ale během své téměř dvouminutové dvojnásobné přesilovky nevymysleli téměř nic, a když už nějaký puk k porubské brance dolétl, poradil si s ním skvělý Foltán. Porububské ubráněné oslabení viditelně nakoplo a přišel čas i jejich přesilovek. A na rozdíl od domácích je dokázali i využít. Ve dvaatřicáté minutě potrestali Veberovo vyloučení už za pouhých sedm vteřin. Husák přihrál na modrou Marku Špačkovi a ten propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:1. Za další dvě minuty si šel odpočinout Všetečka a hosté opět trestali. Husák přihrál Hudečkovi na levý kruh a ten nekompromisně poslal puk pod horní tyč. Potom ještě přišly na řadu dvě přesilovky Pražanů, kteří je ale v střelené branky neproměnili. Poruba tak v druhé třetině skóre otočila.

Třetí třetinu rozehráli lépe a aktivněji Slávisté, kteří se ze všech sil snažili o vyrovnání. A ve čtyřicáté sedmé minutě se jim to málem podařilo, to by však jeden ze svých skvělých zákroků nesměl vytasit Foltán. Nakonec se jim to ale přece jen podařilo, a to na konci minuty dvaapadesáté. Vítězslav Bílek si po Ryzákově přihrávce srovnal kotouč na hokejce a z pravého kruhu poslal puk do horní části Foltánovy branky. I navzdory vyrovnanému stavu a blížícímu se konci ani jeden z týmů nehrál na remízu a touha získat tři body byla na obou týmech patrná. A podařilo se to Porubě! Čtyři minuty před koncem poslal Káňa zpoza branky přihrávku na volného Tomáše Jáchyma a ten pohotovou střelou poslal svůj tým do vedení. Slávisté poté přistoupili ke hře v šesti a několikrát je od vyrovnání dělily pouhé centimetry. Puk za Foltánova záda ale už propasírovat nedokázali, a tak to byli Porubští, kteří si na své konto připsali tři body.

Miloš Říha (HC Slavia Praha): Herně jsme odehráli výborný zápas, měli jsme spoustu šancí, tlak do brány a 48 střel. Měli jsme zápas strhnout na svoji stranu. Rozhodla druhá třetina, kdy jsme deset minut hráli v útočném pásmu Poruby, ale místo toho, abychom dali branku na 2:0, 3:0, včetně přesilovky 5 na 3, soupeř z dvou přesilovek odpověděl a překlonil zápas na svoji stranu. Pak jsme znervózněli, i když času bylo dost. Je jasné, že když kluci velmi chtějí, udělají pod psychickou tíhou nějakou chybu. To se také stalo, dostali jsme místo toho, abychom po gólu na 2:2 převrátili zápas na naši stranu, nepochopitelný gól na 2:3. V power-play jsme měli čtyři gólové pokusy, a přestože soupeř hrál hodně obětavě a zblokoval spoustu střel, my musíme šance trestat, jestli chceme vyhrát. Musíme využívat šance a přesilovky a aspoň o gól překlonit zápas na naši stranu. Takhle si můžeme říkat, že bojujeme a makáme, ale je to málo. Za to úsilí byl pro nás dnešní výsledek nespravedlivý.

František Výborný (HC RT TORAX Poruba 2011): Pro nás je to cenné vítězství z toho důvodu, že hráčům zvedne sebevědomí. Slavia je totiž velmi dobré mužstvo. Viděl jsem ho poprvé naživo v Porubě, a to nás tam parádním pohybem a součinností vyškolilo. Dnes jsme to ubojovali. Hráčům za to musím poděkovat. Proměnili jsme dvě přesilovky, což nás nakoplo. Slavia měli v závěru velký tlak, hrozilo, že to prorazí, ale nakonec jsme to udrželi a byli jsme šťastnější. Vítězství nepřeceňuji, protože Slavia má v letošní sezóně určitě jiné ambice než Poruba. Pro posílení sebevědomí do konce sezony je pro nás dnešní vítězství cenné.