Vítěze určila šťastná trefa Jaroslava Komy

18.03.2007, Lukáš Bajgar, Daniel Višňák

Sareza Ostrava ve svém úvodním vystoupení čtvrtfinále play-off první ligy podlehla na ledě favorizovaného Hradce Králové 3:1. Jak již výsledek napovídá, hrála se vyrovnaná partie - již v 1. minutě otevřel skóre Richard Diviš, ale hosté záhy Markem Badžem srovnali krok. O vítězi zřejmě rozhodla druhá trefa domácích ze 23. minuty, když Jaroslav Koma vypálil na modré, kotouč se od zadního mantinelu odrazil do temene Štěpánka a odtud putoval kotouč do ostravské kasy. Přestože Sareza v poslední části soupeře donutila k defenzívě, utrhl se v poslední minutě Jaroslav Roubík a definitivně rozhodl o vítězi prvního mače.

- ČF1 ne 18.3.18:00
Královští lvi Hradec Králové
3:1(1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Diviš (Roubík), 23. Koma, 60. Roubík - 3. Badžo (Glas, Červenka). Rozhodčí: Würtherle - Bejček, Mašek. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 5936. Střely na branku: 50:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Královští lvi Hradec Králové: Hylák - Toužimský, Mocek Petr, Flamík, Hendrich, Pazdera, Koma, Burian - Fišer, Fořt, Roubík, Diviš, Sakrajda, Koudelka, Vondráček, Haluza, Šinágl, Suchý, Starý, Fink, Volráb
HC Sareza Ostrava: Štěpánek (Čech) - Rimmel, Mocek David, Ovšák, Tesařík, Palík, Holík, Mocek Jiří, Vnenk - Šebesta, Sochorek, Bokroš, Gelačák, Boháč, Valušiak, Klimek, Hubáček, Svačina, Červenka, Badžo, Glas
Nečekaný vývoj utkání byl k vidění hned po úvodním vhazování. Nastřelený kotouč dojel Jaroslav Roubík, předložil před bránu volnému Richardu Divišovi, který střelou z první překonal Jakuba Štěpánka v bráně Sarezy. Po půl minutě se tak znovu vhazovalo ve středovém kruhu a tentokrát dostali slovo hosté. Adam Červenka se v rohu kluziště uvolnil a prostrčil na volného Marka Badža. Ten jen lehce změnil směr jeho přihrávky a zasloužil se tak o vyrovnání. V polovině třetiny dostali domácí obrovskou příležitost strhnout vedení na svou stranu ve dvojnásobné přesilovce. Jakub Štěpánek ale potvrdil své kvality a všechny nebezpečné pokusy domácích hokejistů zlikvidoval. Poté jakoby oběma mužstvům zvlhnul střelný prach. Sareza si ještě v posledních vteřinách vytvořila menší tlak, ale to ke gólu nevedlo.

Druhou třetinu odstartovala kuriózní branka domácích. Jaroslav Koma vypálil téměř od červené a těsně minul horní tyč. Kotouč se však odrazil od mantinelu do zad brankáře Štěpánka a následně za brankovou čáru a Hradec vedl 2:1. O půl minuty později Jaroslav Roubík potáhl kotouč za modrou čáru a svou dělovkou označkoval levou tyč ostravské branky. Na druhé straně zakončoval přečíslení 2 na 1 Pavel Šebesta, ale brankář Hylák se proti němu vyznamenal. Třetí hradecký gól měl na hokejce Pavel Suchý, když dostal přihrávku do volného prostoru, ale s přesunujícím se Štěpánkem si poradit nedokázal. Sareze svitla naděje na vyrovnání, když Radek Hubáček prošel hradeckou obranou. Souboj s Hylákem ale prohrál. Hradečtí měli podruhé v utkání výhodu dvojnásobné přesilové hry, ale i druhý pokus byl neúspěšný. V závěru třetiny navíc z trestné lavice naskočil na led Vladimír Svačina a uháněl sám na Hyláka. Největší šanci hostů v utkání však neproměnil. Hylák jeho blafák do bekhendu vychytal.

Třetí třetina měla jasný scénář. Domácí nechtěli udělat chybu a hosté se tlačili do vyrovnání. V největší šanci se ocitl Petr Valušiak, když se k němu odrazil kotouč právě ve chvíli, kdy byl sám před Hylákem. Obrovskou šanci však nevyužil. Chvíli poté se Libor Gelačák dostal přes hradeckého obránce znovu až k Hylákovi, jenže švihem přestřelil. Stupňující se tlak Sarezy opadl až v poslední minutě zápasu. Jaroslav Roubík totiž jako správný kapitán vzal odpovědnost na svá bedra. Projel celé hřiště a krásným blafákem do bekhendu dal prvnímu čtvrtfinálovému utkání konečnou podobu.

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér HC VČE Hradec Králové):
Utkání bylo dramatické, to jsme ale také očekávali. Byli jsme trošku nervózní, přišlo poprvé tolik lidí. Věděli jsme, že Ostrava nemá co ztratit a tím se také celé utkání odvíjelo. Udělali jsme důležitý krok, celá série bude ale moc těžká. Klukům chci poděkovat za odmakané utkání a takticky odehranou třetí třetinu.

Petr Fabián (hlavní trenér Ostravy):
Musím soupeři pogratulovat k prvnímu bodu. Všichni viděli, že jsme bojovali a utkání ani v nejmenším lacino neodehráli. Hráli jsme až do poslední minuty o to, abychom zvrátili stav 2:1. V první polovině utkání byl Hradec lepším týmem, lépe zvládal hru ve středním pásmu a přechod do útoku. Pak jsme domácím ale tento styl začali narušovat a ve třetí třetině jsme si vytvořili řadu šancí, které jsme ale neproměnili a to nás stálo vítězství.