V první polovině nadstavby byla Poruba neporazitelná! Jestřábům nadělili osmičku

31.01.2016, Gabriela Juříková

Poslední lednovou neděli uzavřeli mladší dorostenci zápasem s HC Jestřábi Prostějov první polovinu nadstavby o postup do extraligy. Na první branku čekali aktéři na ledě i početné publikum až do dvanácté minuty a během tří minut si RT TORAX vypracoval třígólový náskok. Když domácí v druhém dějství vedli už 6:0, podařilo se hostům před druhou přestávkou obrat gólmana Mrázka o čisté konto. Ze strany Jestřábů to byl jediný zásah od černého. Ve třetí třetině přidali Porubští ještě dvě branky. Na konečných 8:1 pečetil výhru svým druhým gólem v zápase Jan Žídek, když byl na hranici brankoviště opět zdravě hokejově drzý. První polovinu nadstavby byli Porubští neporaženi a se 30 body vévodí tabulce.

ELIOD liga mladšího dorostu - 28.kolo ne 31.1.10:00
LHK Jestřábi Prostějov
8:1(3:0, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Puchala (Vojtášek, Zicháček), 15. Pliska (Střondala, Havránek), 15. Žídek J. (Bochnak), 25. Havránek (Gajdoš), 27. Vojtášek (Zicháček, Puchala), 33. Anlauf (Nagy, Kroček), 57. Gajdoš (Střondala), 57. Žídek J. (Bochnak) – 39. Antoníček (Popelka). Rozhodčí: Janda R. – Šimůnek, Chamrád. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 77. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 8:1.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Gajdoš, Pliska, Kroček, Nagy, Šolc, Pitucha – Wawrzkiewicz, Střondala, Havránek – Anlauf, Bochnak, Žídek J. – Zicháček, Puchala, Vojtášek
LHK Jestřábi Prostějov: Křupka – Černý, Galeta, Ševčík F., Sekečák, Studený – Béreš, Popelka, Antoníček, Přikryl, Ševčík T., Taršinský, Vyroubal, Vysloužil, Kytka

Jestřábi ztráceli před zápasem na první Porubu šest bodů a tak měli velkou motivaci získat tři body a na lídra se dotáhnout. Jenže na ledě působili ustrašeným dojmem a měli z domácích zbytečný respekt. Povětšinu se hrálo okolo brány Prostějova a gólman Křupka si připisoval jeden zákrok za druhým. Až ve dvanácté minutě lovil touš zpoza svých zad, když Patrik Puchala těsně před gólmanem plácl do kotouče, jenž tam poslal Vojtášek. O dvě minuty, respektive o tři, RT TORAX proměnil tlak v další úspěšný puk v Jestřábí kleci. Martin Pliska stojící na hranici brankoviště, se jako poslední dotkl kotouče.

Neuběhlo ani půl minuty, když Porubští navýšili své vedení. Jan Žídek u levé tyče (gólmanově pravé) byl neoblomný a na druhý pokus dostal kotouč přes Křupkovo rameno do branky. V začátku druhé třetiny Prostějovští zaměstnávali porubského gólmana Mrázka a vypracovali si šance na snížení nepříznivého skóre. Jenže při hře 4/4 se vše otočilo. Porubští se usadili v útočném pásmu a střelou Marka Havránka z hranice kruhů svůj náskok navýšili.

Útočné výpady Jestřábů byly hned v zárodku zastavovány domácí obranou, popřípadě střely likvidoval Mrázek. Na druhé straně nebyla obrana sladěná a hostující gólman taky nemohl dělat zázraky. Střely Puchaly a Zicháčka ještě pokryl, čímž se dostal ze svého brankoviště, ale na střelu Tomáše Vojtáška z mezikruží už prostě nedosáhl – 5:0. Hosté pak nevyužili ani početní výhodu, naopak nebezpeční byli porubští útočníci. Skóre se měnilo po dlouhých šesti minutách, kdy Křupka neudržel střelu Nagyho, puk vzlétl nad hlavy hráčů a v brankovišti jej ještě před dopadem na led poslal baseballovým způsobem do brankové sítě Jan Anlauf. Gólman svou chybu vydýchával dlouhým ležením vedle branky.

Nezvyklá situace nastala v sedmnácté minutě druhé třetiny, kdy hrály týmy ve čtyřech a následně se Jestřábi dopustili nedovoleného bránění. Čímž získala Poruba přesilovku čtyři na tři. To více svědčilo hostům, protože před brankou se nemotalo tolik hráčů a dokázali pokrýt, jak soupeře s pukem, tak odklízet kotouče daleko od brány. Do konce třetiny zbývala minuta, týmy hrály již v plném počtu hráčů, když se Prostějovským podařilo dopravit kotouč za Mrázkova záda. Byl to gól z kategorie náhodných, kdy puk vystřelený Petrem Antoníčkem po přejetí modré čáry klouzal pásmem na bránu, ale ještě se otřel bránícímu hráči o brusle a tím změnil směr, na který již porubský gólman nestačil reagovat. Puk projel kolem pravého betonu a zaplul do brány.

Po druhé přestávce byli hosté pod neustálým tlakem i díky oslabením, ale sehráli vše koncentrovaně a i gólman Křupka měl jisté a přesné zákroky. Od poloviny třetí třetiny si domácí udělali z utkání exhibici. Stříleli pěkně tvrdě, vymýšleli různé kombinace, jak puk dostat do brány a při tom už dávno mohli střílet a slavit další gól. Ze strany Jestřábů byl patrný zlepšený pohyb, snaha už žádný gól neinkasovat a naopak v nabízených příležitostech nějaký ještě vsítit.

Nepodařilo se to Kytkovi ani Přikrylovi. Pak ale zpytoval svědomí gólman Křupka při sedmém puku za jeho zády. Střela od mantinelu a skoro z brankové čáry v podání Františka Gajdoše mu prošla mezi bruslemi. V téže minutě se podruhé v utkání stal autorem gólu Jan Žídek, když opět využil své drzosti v brankovišti a protlačil puk za ležícího brankáře. To byl v tomto utkání poslední zápis ve střelecké listině a Porubští získali po první půli nadstavby plný počet bodů, když nenašli žádného přemožitele. Další zápas je na programu v neděli 7. února v RT TORAX ARENĚ s Uherským Hradištěm.

6.HC Uherské Hradiště	 9  2 0 0 7  37:62  6

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): Dlouho se nám nedařilo překonat obrannou hradbu soupeře a až jsme v rozmezí tří minut získali třígólový náskok, kluci se uklidnili. Jenže to v druhé třetině vedlo k tomu, že puky zbytečně tahali tzv. až do kuchyně. Prostějovu jsme dovolili pár útočných výpadů a až na malé zaváhání před druhou přestávkou, byl gólman naší jistotou, když obrana zaspávala. A třetí třetina byla v podání soupeře asi nejpovedenější. Dovolili nám skórovat už jen dvakrát.

David Šebek (HC Jestřábi Prostějov): S Porubou se nemůžeme porovnávat, byť ji v tabulce dýcháme na záda. Mají hodně šikovné kluky, kteří se dokáží udržet na kotouči a moc dobře kombinují. My tým musíme všelijak skládat, museli jsme vzít i starší žáky a postupové ambice určitě nemáme. Klobouk dolů před kluky, že to nezabalili, že za nepříznivého stavu furt bojovali a za to je musím jen pochválit.