V dorosteneckém derby s Frýdkem-Místkem určila jednoznačné vítězství až třetí třetina

19.01.2019, Romana Opatová

Třetí lednový víkend je pro dorostence HC RT TORAX ve znamení dvojnásobného derby. V sobotu po poledni přivítali na domácí půdě tým ze sousedního Frýdku-Místku. Po přesvědčivém vítezství z minulého vzájemného zápasu z prosince se očekávala výrazná herní převaha domácích, která ale přišla až ve třetí třetině. Celý zápas probíhal v oboustranném ostrém tempu i ostrých soubojích. V první třetině dokázal skórovat pouze kapitán Matěj Halata. V druhé třetině hosté na chvíli skóre srovnali, ale bezprostředně poté opět těsné vedení strhl na stranu HC RT TORAX Jakub Ślusarczyk. Jednoznačný výsledek zápasu určila až třetí třetina, kterou domácí vyhráli přesvědčivě 5:0 a byli jednoznačně lepším týmem na ledě. Hattricku v zápasu dosáhl Jakub Ślusarczyk a tým celkově zvítězil 7:1 již počtvrté v řadě. V neděli dorostenci cestují na opačný konec Ostravy do Multifunkční haly, kde si změří síly v městském derby s HC Vítkovice Ridera.

Regionální liga dorostu - 16.kolo so 19.1.13:00
HC Frýdek-Místek
7:1(1:0, 1:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 5. Halata (Tošenovjan), 24. Ślusarczyk (Kac. Macias), 44. Ślusarczyk (Krčmarský, Kríž), 49. Ślusarczyk (Kac. Macias), 51. Hlavatý (Kac. Macias), 56. Hlaváč (Halata), 60. Boguaj – 24. Holéczy (Velička). Rozhodčí: Mareček – Goláň, Bala. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 50. Střely na branku: 46:14. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 7:1.
HC RT TORAX Poruba: Drabčík (Slíž) – Hlaváč, Križ, Kac. Macias, Borkovec, Gelnar, Elbl, Tošenovjan – Boguaj, Chovanec, Hlavatý – Ślusarczyk, Krčmarský, Bukovjan – Kr. Macias, Halata, Sienkiewicz
HC Frýdek-Místek: Šedivý - Velička, Trnka, Kuchař, Holéczy, Hylský, Váňa, Jurášek - Siekierka, Berski, Rypka, Řihošek, Stuchlík, Rypár, Volný, Puzoň, Fluksa, Maňásek

Jakub Ślusarczyk (POR) (3+0)
Matěj Halata (POR) (1+1)
Jakub Šedivý (JFM) (46 střel; 39 zásahů; 84,78% úspěšnost)

Skóre zápasu otevřel kapitán Matěj Halata, ve druhé polovině se zejména vylučovalo

První střela utkání na brankáře patřila hostujícímu týmu hned v první minutě, hra se následně přelévala na obě strany, stejně tak jako vážnější šance. Skóre utkání se podařilo otevřít v čase 4:46 kapitánu Matěji Halatovi pohotovou tečí přízemní střely od Vojtěcha Tošenovjana – 1:0. I po tomto úvodním gólu zůstaly oba týmy aktivní včetně ostřejší hry na tělo, která byla rozhodčími posuzována zatím v rámci pravidel. V 10. minutě se před frýdeckým brankářem Jakubem Šedivým opět náhle s pukem objevil Matěj Halata, brankář svým betonem dalšímu gólu zabránil. Ve 13. minutě útočnou jízdu Jakuba Hylského likvidoval Kacper Macias pomocí hákování a Frýdek-Místek hrál dvouminutovou početní výhodu. Během této doby se musel RT TORAX poměrně intenzivně bránit, vyloženě gólovou šanci si ale jeho soupeř nevypracoval. Krátce po jejím konci dostali hosté další početní výhodu vyloučením Velena Hlavatého za vysokou hůl. I během této přesilovky dokázali frýdečtí hokejisté vyvinout souvislý tlak, co nestihli pokrýt obránci, dokázal likvidovat brankář Vincenc Drabčík. V 18. minutě po faulu Jonáše Veličky za sekání začali i svou první početní výhodu domácí. Během ní zasypali brankáře velkým počtem tvrdých střel i dohrávkami před brankou, ale ani oni nedokázali početní výhodu zužitkovat.

Dva bezprostřední góly v úvodu další třetiny a pokračující ostrá hra s četným vylučováním

Skóre další části hry mohli otevřít domácí hokejisté. Ve 2. minutě druhé třetiny se do levého útočného mezikruží rychle dostal Jakub Ślusarczyk, nahrál přesně před bránu Vojtěchu Bukovjanovi, ale hostující brankář byl namístě. Jakoby zde platilo „nedáš, dostaneš“ – z protější akce ve 24. minutě po velké skrumáži před brankářem domácích dotlačil puk do brány Martin Holéczy – 1:1. Vyrovnaný stav trval přesně 11 vteřin, kdy se hned po buly rozjel na frýdeckého brankáře Jakub Ślusarczyk a v čase 23:39 opět zajistil domácím těsné vedení 2:1. Ve 27. minutě borci HC RT TORAX zkoušeli skórovat tvrdými střelami. Nejprve střela od Kryštofa Krčmaského lízla tyč brány, další střela tentokráte od Kacpera Maciase zasáhla před branou obránce. Další střely musel likvidovat přímo brankář hostí a HC Frýdek-Místek alespoň částečně přerušil vysoký tlak až na úkor faulu. Za hákování byl ve 29. minutě vyloučen Jáchym Kuchař. Aktivně hraná přesilovka gól nepřinesla. Od 33. minuty několikrát zaměstnali domácího brankáře i akce Rysů. Jedna z nich končila faulem a za napadení zamířil na trestnou lavici Matěj Halata. Domácí tým se v oslabení úspěšně bránil. Po srovnání počtu hráčů na ledě se sólem dostal před brankáře hostů Jakub Ślusarczyk. Gólu zabránila další nastřelená tyč v utkání. V 39. minutě proběhlo další vylučování, za nedovolené bránění byl tentokráte vyloučen Kacper Macias. Do konce třetiny ji hosté nevyužili a její část se tak přesunula do posledního dějství zápasu.

Jednoznačný výsledek zápasu určila třetí třetina, ve které jednoznačně kraloval HC RT TORAX

V úvodu třetiny dohráli frýdečtí přesilovou hru. V 44. minutě se opět samostatně dostal před brankáře Jakub Ślusarczyk a na druhý pokus dorážkou navýšil vedení domácích na 3:1. V 45. minutě následovala početní výhoda HC RT TORAX za faul podražením Jakubem Hylským. V rámci této přesilovky ale fauloval Jakub Ślusarczyk a počet hráčů se srovnal. Po skončení přesilových her opět úřadoval Jakub Ślusarczyk a jak jinak než opět z bezprostřední blízkosti a skrumáže. V čase 48:03 navýšil vedení na 4:1. Domácí zůstali při chuti a své vedení nadále navyšovali – v 51. minutě na 5:1 zvýšil Velen Hlavatý. Následně Jakub Ślusarczyk nastřelil další tyč brány hostí a obránci zasypali Frýdek-Místek nespočtem tvrdých střel a útočníci nepříjemnou dohrávkou. Frýdečtí byli nuceni opět faulovat, v 53. minutě byl za krosček vyloučen Jonáš Velička. Stejně jako předešlé, ani tato přesilovka výsledek zápasu neměnila. Tlak domácích ale pokračoval a v 56. minutě na 6:1 skóroval Filip Hlaváč po přihrávce Matěje Halaty. Pět vteřin před závěrečnou sirénou ještě dále navyšoval střelou zápěstím Václav Boguaj a zápas celkově skončil na již z poslední doby téměř tradičních 7:1.

Ostatní zápasy 16. kola

Kroměřížvs.Znojmo4:3
Uherské Hradištěvs.Brumov-Bylnice7:1
EHC Lionsvs.Vítkovice "B"3:4sn

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Jsme spokojeni, že jsme vyhráli. Dali jsme sedm gólů a dostali jen jeden. Byl to velmi houževnatý soupeř, který hrál velmi dobře v defenzivní činnosti a čekal na nějaké zaváhání a rychlé brejkové situace. Kluci těch sedm gólů náležitě oslavili, ale bylo tam i spoustu jiných parádních akcí. Měli jsme tak dalších pět šest tyček, takže opravdu jsme předvedli velmi dobrý a kvalitní výkon. Je potřeba samozřejmě dále zapracovat na proměňování šancí, uvidíme, co přinesou další zápasy. Gólman samozřejmě také výborně zachytal, takže celkově bylo dnes všechno v pořádku.

Miroslav Kameník (HC Frýdek-Místek): Padesát minut jsme byli docela vyrovnaným soupeřem, bohužel od padesáté minuty se to tam začalo sypat. Za těch padesát minut si kluci zaslouží velký dík, ty poslední zápasy hrají fakt docela dobře. Na deset lidí se všechny zápasy ale táhnout nedají, zbylí kluci v týmu na takovéto zápasy hokejově nemají.