V Havířově si Poruba po dobrém výkonu opět rozšířila konto jednobrankových porážek

28.12.2011, Libor Gavlas, Adam Bagar

K poslednímu utkání roku zajížděli porubští hokejisté na led druhého, a tudíž vysoce favorizovaného, Havířova. AZet šel v úvodu druhé třetiny do dvoubrankového vedení a zdálo se, že je rozhodnuto. Jenže RT TORAX stále více a více kousal. Nakonec si připsal již jedenáctou jednogólovou porážku v sezóně. Branky Luďka Krayzela a Jana Matějného tak stačily pouze k výsledku 3:2. Více než dvě tisícovky diváků viděly vyrovnané derby, o čemž svědčí i střely na branku v poměru 32:35. V novém roce čeká Porubu hned na úvod série tří důležitých domácích zápasů.

2. liga - skupina Východ - 31.kolo st 28.12.18:00
3:2(1:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 17. Říčka (Zientek M., Rimmel), 25. Maruna (Najdek, Vydra), 42. Pechanec (Potočný), 39. Krayzel (Matějný, Klimíček), 49. Matějný (Wolf, Šindelář). Rozhodčí: Dědek - Kika, Trunečka. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2092. Střely na branku: 32:35 (14:10, 10:13, 8:12). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.
AZ Heimstaden Havířov: Vrba - Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zinetek L., Zientek M. - Klimša, Najdek, Maruna - Sztefek, Potočný, Stránský - Daneček J., Říčka, Pavlas - Brezani, Pechanec, Kraft, Lhotský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Wolf, Šindelář, Hruzík, Chajretdinov, Klimíček, Kovář, Mládenka, Piskura - Vaněk, Krayzel, Matějný - Seidler, Zdráhal, Zuber - Bartošek, Pavlačka, Chaloupka - Galgonek, Badžo, Ďurica.

Domácí sice ovládli první minuty po vhazování, ale bez větší příležitosti. Do těch se naopak dostal hostující RT TORAX. Nejprve v pozici mezi kruhy dostal výbornou přihrávku Seidler, ale bombou trefil pouze levou tyč Vrbovy branky. Poté se ocitl v obrovské šanci Bartošek, který po skrumáži nedokázal zvednout kotouč nad Vrbův beton. Sérii velkých šancí hostů ukončil Krayzel, který nepotvrdil svůj status nejlepšího střelce Poruby a u pravé tyče nezasunul perfektní přihrávku k tyči, ale poslal kotouč těsně vedle.

Poté se ke kotouči dostávali častěji opět domácí, ale nedokázali si vypracovat větší šanci. Jejich aktivnější hra ovšem přinesla první faul hostujícího Galgonka a když hned po pěti vteřinách vyhodil Gleich kotouč mimo hrací plochu, dostali domácí výbornou příležitost ke skórování ve dvojnásobné početní výhodě. Jenže statická hra bez střel od modré nepřinesla žádný úspěch. Dvakrát sice ke konci přesilovky vypálil Krisl, ale Gleich si s oběma jeho pokusy poradil.

Azet se však dostal do tempa a otevřít skóre mohl Rimmel, jehož střelu zápěstím ale Gleich vyrazil. V 16. minutě dostal hezkou přihrávku do jízdy od Říčky Sztefek, ale před Gleichem těsně minul. Nejhezčí akci první třetiny předvedl Pechanec, který se kličkou zbavil obránce, dostal se až před gólmana, kterému chtěl poslat kotouč mezi betony, ale Gleich si tento citlivý prostor pohlídal. Další přesilovku nabídl domácím Krayzel a tentokrát už toho Azet využil. Robert Říčka ustál u mantinelu souboj, nepřišel o kotouč, najel si s ním do středu a střelou švihem trefil přesně pod horní tyč – 1:0.

Poruba mohla srovnat po Balčíkově hrubce, který namazal kotouč přímo na hokejku hostujícího útočníka, ale dobrým obranným zákrokem situaci zachránil. Další hrubku vyrobil půl minuty před koncem třetiny Sztefek, který opět namazal do perfektní pozice mezi kruhy, ale i Bartošek z výborné pozice minul. Sztefek mohl na druhé straně naopak skórovat, ale v situaci dva na jednoho ještě hledal Danečka, který už to ovšem nečekal.

Druhá třetina nezačala pro domácí šťastně, protože Balčík nejprve podrazil protihráče a v signalizované výhodě navíc spáchal krosček a hosté tak mohli hrát čtyři minuty v přesile. Tu ještě umocnil Potočný, který dostal za dvacet vteřin další dvojku a i hosté dostali možnost dlouhé dvojnásobné přesilovky. V ní předvedl perfektní zákrok Vrba, který Zdráhalovi chytil velkou šanci. Poté si musel domácí gólman poradit se dvěma pokusy Klimíčka a proti střele Wolfa už zasahovat nemusel, jelikož ta trefila spoluhráče. Unavená domácí trojice pak ještě pustila hosty do další šance, konkrétně opět Klimíčka, jehož pokus tentokrát likvidoval Vrba s velkými obtížemi, ale kotouč nakonec skončil na horní síťce a domácí tak konečně vystřídali.

Když se domácí dostali do plného počtu, okamžitě udeřili. Vydra zachytil kotouč na modré, našel u pravé tyče Víťu Stránského, který z první poslal puk doleva na Jana Marunu, kterému nezbylo nic jiného než jen trefit prázdnou branku – 2:0. Domácí se dostali do pohody a tu potvrdil Jiří Krisl, jehož bomba ovšem skončila pouze na tyči! Velkému náporu museli od té doby čelit hokejisté Poruby, ale domácí pálili jednu šanci za druhou. Nejprve přihrál Najdek krásně od zadního mantinelu před branku Marunovi, který zblízka našel pouze Gleichovu lapačku. Poté v přesilovce pálil Rimmel, ale i s jeho pokusem si Gleich poradil.

Hosté přerušili domácí nápor dvěma šancemi. Nejprve Matějný dostal kotouč před Vrbou, který již klečel, ale Matějný přestřelil. Poté namazal Rimmel Zdráhalovi, jehož chytrý pokus do horního růžku Vrba vytěsnil. Pak úřadovali opět domácí a opět útok Říčky. Na konci pěkné akce byl Sztefek, ale v pádu nedokázal poslat kotouč přesně tam kam chtěl. Ve stejné minutě Balčíkovu tvrdou ránu sice Gleich propustil za svá záda, ale jelikož stál šikmo, kotouč nezamířil mezi tři tyče. Bekhendová střela Vydry, která minula Gleichovu svatyni o centimetry byla jen předzvěstí dalšího náporu Azetu, který ukončila obrovská šance Rimmela, který nedokázal doklepnout kotouč do opuštěné branky. Když se neprosadili po množství šancí domácí, udeřili hosté. V přesilovce pálil od modré Matějný a Luděk Krayzel šikovnou tečí snížil – 2:1.

Třetí třetinu zahájili domácí výborně. Už po minutě si párkrát vyměnili kotouč Potočný s Pechancem a Antonín Pechanec se nakonec zbavil u zadního mantinelu obránce a po objetí branky zasunul kotouč mezi Gleichovy betony. Poté domácí přestáli jedno oslabení po vyloučení Vydry, stejně jako potom nevyužili přesilovku po faulu Šindeláře. Příležitost zvýšit měl Vydra, ale jeho bomba z pravého křídla minula Gleichovu svatyni pouze o chloupek. Ve 48. minutě dostal menší trest za nedovolené bránění Brezani a tento faul už dokázali hosté potrestat. Dokázali podržet kotouč v útočném pásmu a po několika nahrávkách přišla střela Wolfa, se kterou si ještě Vrba poradil, ale odražený kotouč spadl přímo na hůl Jana Matějného, který z velkého úhlu trefil odkrytou branku přesně – 3:2.

O skórování se pak pokusili dva mazáci – Pavel Zdráhal z otočky Vrbu nepřelstil, stejně jako na druhé straně Robert Najdek, jehož projektil zachytil Gleich. Šance se střídaly na obou stranách, čehož důkazem byla rána Matějného, kterou chytil Vrba hezkým zákrokem do lapačky. Poté se prezentoval hezkou ranou opět Zdráhal a Vrba se musel hodně snažit, aby betonem kotouč vykopl. Když už se zdálo, že domácí výhru ubrání, začali kupit nepřesnosti a vrcholem byla obrovská šance Pavlačky, po jehož střele cinkala opět tyč! Poslední dvě minuty si už ale domácí pohlídali a hosté už na vyrovnání nedosáhli.

Stanislav Sztefek (HC AZ Havířov 2010): Natrápili jsme se na vítězství hodně. Do poloviny utkání to nebylo špatné, ale poté jakoby nám docházely síly. Musíme však podotknout, že soupeř hrál dobře osobní obranu, dobře nás dobrusloval a honil po celém kluzišti, takže jsme to měli těžké. Asi jen díky tomu, že jsme odskočili na dvě branky jsme utkání dotáhli ke třem bodům. V závěru jsme se už nikde netlačili a hráli jsme to zezadu, přesto tam Poruba měla šance, ale výborně nám zachytal gólman. Poslední dobou nám chybí větší aktivita do brankového prostoru, která nás předtím zdobila.

Pavel Hinner (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že jsme byli velmi blízko k bodům. Trefili jsme několikrát tyčku a v závěru jsme měli velký tlak. Vrba zachytal velmi dobře a měl i štěstí, naopak my opět smůlu, protože jsme prohráli pojedenácté v sezóně o gól. V závěru jsme stáhli hru na dvě pětky, ale ani to nepomohlo ke vstřelení vyrovnávací branky. Neustálé porážky o gól kluky psychicky srážejí, kdybychom jen půlku z těch zápasů dotáhli k bodovému zisku, tak si kluci určitě více věří a mají větší jistotu. Mužstvo jde stále nahoru, je to jen otázka času, kdy se štěstí otočí na naši stranu.