Tři tyče + šest branek = výhra Poruby nad Mostem po nájezdech

07.02.2009, Lukáš Bajgar

Sobotní podvečer přinesl mimo jiné také druhé kolo play-out mezi domácí Porubou a hosty z Mostu, zápas lépe načali hosté, kteří se již v 6. minutě ujali vedení z hole Vladislava Vrtka. Adam Červenka sice stav zápasu srovnal, ale neuběhla ani minuta a Most již opět vedl, to se trefil Jakub Bauer, a když tři minuty nato navýšil Lukáš Chmelíř, znělo skóre lépe pro hosty – 1:3. Raketový vstup do druhé části přinesl vyrovnání účtů pro obě strany – Martin Domian a v zápase tříbodový Adam Červenka překonali Sáblíka a ve 30. minutě se začínalo „od nuly“. Když už zápas spěl v prostřední tercii ke konci, předvedl klasický gól do šatny Jan Bauer. Své první trefy v dresu Poruby se dočkal mladík Tomáš Bursík vyrovnáním ze 42. minuty. Na góly bohaté utkání pokračovalo trefou do černého Jiřího Zdeňka, který tak poslal Porubu prvně do vedení, radost ale netrvala dlouho a Ondřej Poživil upravil na průběžných 5:5. O vítězi tak rozhodla až branka ve čtvrté sérii nájezdů v podání kapitána VOKD Roberta Najdka, Poruba tak zvítězila 6:5 nad Mostem.

- 48.kolo so 7.2.17:00
HC Most
6:5sn(1:3, 2:1, 2:1 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Červenka (Ovšák, Holík), 28. Domian (Červenka, Tesařík), 31. Červenka (Mlynář, Najdek), 42. Bursík (Ovšák, Holík), 47. Zdeněk, 65. Najdek (s.n.) - 6. Vrtek (Zíma), 16. Bauer Jakub (Bauer Jan, Pospíšil), 19. Chmelíř (Vrtek, Poživil), 40. Bauer Jan (Bauer Jakub, Urban), 49. Poživil (Chmelíř, Zíma). Rozhodčí: Blecha, Skoupý - Kašík, Trunečka. Vyloučení: 9:8, navíc Suchý (POR) 10 OT + OK. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 690. Střely na branku: 56:43. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4, 5:4, 5:5, 6:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štefl - Ovšák, Holík, Suchý, Tesařík, Vajda, Vnenk, Mlynář - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Bartoš, Mikula - Gelačák, Rehuš, Domian - Káňa, Bursík, Šedivý.
HC Most: Sáblík - Charousek, Pospíšil, Poživil, Chmelíř, Černý, Schmidt, Budinský, Bauer Jan, Bauer Jakub, Vrtek, Zíma, Postl, Hluchý, Derfler, Havlůj, Urban.

Tabulkově nejhorší celek letošní I. ligy, tedy VOKD Poruba vstoupil do souboje s předposledními Severočechy trochu rozvážně, i když totéž se dá říci i o soupeři. Trvalé dlouhé minuty, než se divák v hale dočkal prvního vážnějšího momentu, neúspěšné pokusy Kolaříka a Hluchého nepočítaje. V 6. minutě Mostecký Černý napřáhl na modré a kotouč se před domácím Šteflem odrážel od nohou beků a forvardů obdobně jako vystřelená koule v Tivoli. To byly oba celky oslabeny o jednoho borce, což více svědčilo právě v zeleně oděných hostím, Zíma se prodral mezi dvojicí obránců jako nůž máslem, naservíroval volnému u tyče stojícímu Vladislavu Vrtkovi, jenž podél vytaženého betonu kotouč uklidil do brány – 0:1. Následovala dvouminutová dvojnásobná početní výhoda hostů a čas Šteflových výtečných zákroků, zvláště Havlůjem vyslaný skákavý touš gólem zaváněl. A když se neujala ani Schmidtova finesa, pohrozili také domácí, jmenovitě třemi přesnými střelami od modré pálící dělostřelec jménem Suchý, jenže recept na Sáblíka ve hře pěti proti třem nenalezl. To se povedlo až Adamu Červenkovi, který srovnal skóre poté, co mostecký kasař před sebe vyrazil Ovšákem vypálený kotouč. Radost z branky netrvala dlouze, časoměřič ještě pořádně nezahlásil střelce a Most znovu vedl. Jan Bauer se po pravé straně vyřítil na ostravskou bránu, z prvé prověřil Šteflovu pozornost, puk se odrazil u druhé tyče najetému Jakubu Bauerovi a ten neměl těžkou práci. A šance se rodily jako na běžícím páse, Mikula s notnou razancí orazítkoval tyč Sáblikovy brány, aby při další dvojnásobné přesile Mostečtí přesným zásahem Lukáše Chmelíře mezi betony ukořistili již dvoubrankové vedení.

Do prostřední části nastoupilo VOKD jakoby hráli přesilovou hru, jak soupeře uzavřeli, vyústěním celého tlaku byla Tesaříkova tyč, Sáblíka již podruhé v zápase zachránil kus kovu od pohromy. A další šance nenechala na sebe dlouho čekat, souboj dvou jedenaosmdesátek vyzněl lépe pro hosty, Rehuš z otočky pálil do odkryté kasy, ale hostující útočník Budinský obětavým pádem v brankovišti uhasil požár s dlouhými plameny. A Sáblík dál dokazoval, že na Porubu umí, postupně si na něm vylámali zuby snad všichni útočníci Poruby, až Martin Domian na milimetr přesnou ránou rozradostnil domácí publikum. Hosté působili více než zaskočeně a snad jen Hluchý se v první polovině třetiny odvážil otestovat Štefla. Potvrzením výše uvedených slov je vyrovnávací trefa Adama Červenky z úvodu 31. minuty. Menší nepozornost v obraně mohl rychle trestat Jan Bauer, se zpracováním křižného pasu příliš váhal a mezi tři tyče puk neposlal, Budinský zase mířil jen do výstroje Štefla. Srovnání vývoje utkání přineslo spíše uklidnění na holích obou celků a nikdo se nikam extra nevrhal. Výjimku vytvořily jen dva výpady – domácího Domiana a hostujícího Derflera, při obou museli gólmani vytáhnout eso v rukávu a při obou nakonec touš skončil za bránou. Když už se zdálo, že za stavu 3:3 zamíří borci obou celků do šaten, bekhendovou dorážkou Jana Bauera čtrnáct sekund před sirénou vedl Most rozdílem trefy 4:3.

Úvodní vteřiny poslední části nepřinesly pěknou podívanou, zato akce z konce druhé minuty vše naplno vynahradila - Tomáš Bursík převzal kotouč na obranné modré, dalo by se říci, že luxusně prokráčel alejí mosteckých hráčů a ač junior mazácky vyrovnal. V těchto momentech se hrál pohledný hokej nahoru – dolů, byť bez střeleckých pokusů ohrožujících přímo brankáře. O další rozruchy se postarali nejprve Jiří Zdeněk zvrácením skóre po minele obrany Mostu pět minut po brance jeho spoluhráče, a posléze Ondřej Poživil, jenž v početní výhodě oživil naděje na bodový zisk gólem na průběžných 5:5. Jan Kolařík zřejmě chtěl Sáblíkovi nekazit statistiku nastřelené tyče na třetinu a v 51. minutě tak i učinil. Celková suma desíti branek rovnoměrně podělená mezi oba soky krátce před závěrečnou sirénou měla za následek ztužení obranné činnosti a spoléhání se hlavně na smrtící kontry, gólmani museli být velice ostražití a měli se co ohánět, aby neztratili pro svůj tým drahocenné body. A dařilo se jim to nadmíru úspěšně, není tedy divu, že zápas dospěl až do prodloužení.

Nastavovaný čas více vyhovoval Severočechům, Zíma krátce po buly vystartoval na porubskou kasu a Štefl svou tělesnou konstrukcí úspěšně čelil mířené střely do oblasti ramene. Svou nedisciplinovaností ovšem přispěli ke hře tří proti pěti domácím, Poruba se tak dostala do tempa, ale překonání Sáblíka se nedočkala. Ještě sama mohla po výpadu Jana Bauera inkasovat, nestalo se, a když nevyšlo ani Bursíkovi objetí kasy hostí, následovaly samostatné nájezdy.

Nájezdovou loterii začali hosté, ale jak Hluchý, Poživil, Budínský a nakonec i Vrtek na Šteflovi vyhořeli, Sáblík vychytal trojici Porubských, jmenovitě: Zdeňka, Bursíka a Mikulu. Až ve čtvrté sérii nestačil na Roberta Najdka a Poruba zvítězila po divoké přestřelce 6:5.