Třetiny jak na houpačce a na závěr vítězství Ostravy

18.01.2006, Vladimír Pašek, Milan Šebesta

Zápas rozdílných třetin shlédli návštěvníci utkání mezi Olomoucí a Sarezou. V první třetině se ujali vedení hosté a dokázali si jej udržet až do jejího konce. V první a poslední minutě druhé dvacetiminutovky si připsali góly domácí a rázem byla situace opačná. Druhý obrat večera provedli Ostravané a na ten již Olomouc odpověď nenalezla. Sareza si tak připsala první venkovní vítězství od poloviny listopadu.

- 41.kolo st 18.1.18:00
HC Olomouc
2:3(0:1, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Ministr (Slaninák, Kříž), 40. Metlička (Faltýnek, Najdek)-8. Holuša (Valušiak), 49. Baranyk (Augusta, Mocek), 57. Oliverius (Bokroš). Rozhodčí: Vampola - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 6:6, navíc Šafařík (Olomouc) 10 min OT. Využití: 1:1. Diváci: 800. Střely na branku: 38:23.
HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Šafařík, Faltýnek, Světlík, Bartoň, Vlček - Smejkal, Ministr, Slaninák - Metlička, Najdek, Šimo - Žajgla, Karný, Bouz - Hradecký, Čuřík, Kreuzman.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Chatrnúch, Pazdera, Holík, Ovšák, Vnenk, Augusta, Mocek, Vnenk - Šebesta, Sochorek, Heřman - Valušiak, Holuša, Badžo - Baranyk, Oliverius, Bokroš - Chyba, Kapsa, Lelkeš
Až příliš zatíženi jsou olomoučtí hokejisté vidinou blížící ho se play-off, předvánoční lehkost a uvolněnost hry vystřídalo střelecké trápení a neschopnost zvládat rozhodující okamžiky utkání. Toho v dnešním zápase využila hostující ostravská Sareza, z dokonale zabezpečené defenzívy vyrážela k rychlým brejkům, v úvodní části hry vystřelili ostravané poprvé až po osmi minutách a hned z toho bylo otevření skóre. Ve 2.třetině našla Mora svou tvář, otočila výsledek, v posledním dějství však nedokázala své vedení potvrdit, ostravská obranná hra dokonale zafungovala a byly to opět rychlé protiútoky, které pro Sarezu znamenaly tři body a udržení kontaktu s elitní osmičkou.

Olomoucký Faltýnek si připsal první střelecký pokus zápasu, puk z jeho hole však mířil vysoko nad. A tak, po poněkud rozpačitém začátku plném zakázaných uvolnění, přišel první vážnější zákrok brankáře až v 5.minutě. Úspěšný zásah si připsal hostující Štěpánek proti střele Ministra. O minutu později musel ostravský gólman znovu na led, aby pokryl průnik Najdka, který se v rohu kluziště elegantně zbavil Valušiaka. Hra poté upadla do stereotypu nepřesností, útočná snaha obou týmů končila povětšinou za modrou čárou odevzdáním kotouče. O vzruch se postaral až v 9.minutě Metlička střelou ze záporného úhlu a Štěpánek měl se zkrocením puku veliké problémy. Sareza však přešla do rychlého protiútoku, dva na jednoho najížděli Valušiak s Holušou, Žigárdy jejich výpad stačil vyrazit, ovšem na Holušovu pohotovou dorážku byl krátký 0-1. I další atak patřil Sareze, až před Žigárdyho se šikovně proháčkoval Lelkeš, olomoucký gólman tentokrát kotouč podržel. Protiúder Mory zorganizoval Ministr, teč Najdka ani následné dva pokusy Kříže Štěpánka nepřekvapily. Ve 13.minutě si šel za napadení odpočinout Šafařík. V ostravské přesilovce měl paradoxně největší šanci olomoucký Šimo, který ujel bekům Sarezy, zakončení však nasměroval mimo tyče. V 16.minutě se karty obrátily, Slanináka podrazil Vnenk. Jediná olomoucká střela však přišla až po návratu ostravského hříšníka na led, Vlček ovšem mířil přesně doprostřed brány. Když už se zdálo, že oba týmy čekají na přestávku, stačil ještě faulovat Sochorek, Mora i přes velkou šanci Šafaříka skóre nezměnila.

Dohrávaná přesilovka v úvodu druhé části hry přinesla vyrovnání. První olomoucká formace dostala soupeře pod zámek, po Křížově střele od modré dorazil puk do sítě Ministr 1-1. Ve 22.minutě, při signalizovaném vyloučení Karného, zaměstnal Žigárdyho Bokroš. Následný faul Ministra nabídl Ostravě přesilovku 5 na 3 v trvání půldruhé minuty. Skvěle pracující trojice Mory ale pustila k dlouho signalizované střele pouze Chatrnúcha. Následující minuty přinesly zvýšení herního tempa a také důrazu, zejména z olomoucké strany. Ve 27.minutě hosté zbytečně faulovali a před Štěpánkem bylo horko. Střely Světlíka, Vlčka, Karného a Šafaříka však cestu do sítě nenašly. Ve 31.minutě spálil obrovskou příležitost Žajgla, když pohotovou ránu z mezikruží nasměroval do levého Štěpánkova betonu. O malou chvíli později se ostravský gólman vytáhl proti blafáku Světlíka, který se vydal na výlet až z postu obránce. Olomoucká převaha byla stále patrnější a Sareza byla donucena soustředit se pouze na bránění. Ve 35.minutě volaly po brance rány Ministra a Metličky, díky Štěpánkovi však zůstaly nevyslyšeny. Ostravští se osmělili až ve 38.minutě, pohledné individuální uvolnění však Baranyk zakončil střelou vysoko nad. Vzápětí ale putoval na lavici trestů Oliverius, Mora v přesilovce nic převratného nepředvedla. Poté ale přišla střela Faltýnka, do které vložil hůl Metlička a 7 vteřin před sirénou neměl Štěpánek šanci 2-1.

V úvodu poslední části hry si Faltýnek s Metličkou svou spolupráci zopakovali, puk tentokrát jen těsně minul levou tyč ostravské svatyně. Ve 44.minutě si nedovoleně počínal při forčekinku Najdek a Sareze se nabízelo vyrovnání. Proti ale byla olomoucká defenzíva a Žigárdy nemusel v oslabení zasahovat. Sareza se i nadále snažila o vytvoření si příležitosti, útočné výpady však končily povětšinou za středovou čarou. Ve 48.minutě zvednul Metlička při osobním souboji ruce příliš vysoko a další ostravská přesilovka byla na světě. Tentokrát už Sareza trestala. Augusta našel nepokrytého Baranyka a ten se do obnažené poloviny olomoucké brány nemohl netrefit 2-2. Mora se snažila o rychlou odpověď, v polovině poslední části si reflexivní zákrok připsal Štěpánek po Bouzově střele do protipohybu. V následném rychlém brejku Ostravy zase spálil příležitost v ideální pozici Lelkeš. V 52.minutě ukryl při olomouckém náporu kotouč v rukavici Ovšák a za zdržování hry odešel pykat. Defenzíva Sarezy ale stála v oslabení pevně na nohou a Štěpánka uchránila od střeleckého ataku. 55.minuta znamenala vyloučení pro olomouckého Bartoně za podražení, desítku navíc vyfasoval za protesty olomoucký kapitán. Největší přesilovkovou šanci Sarezy zahodil Badžo, když najížděl sám na Žigárdyho. Mora vrhla všechny síly do útoku, po šanci Světlíka ale vystartoval na druhou stranu Bokroš, našel přesně Oliveriuse a ten Žigárdyho bezpečně prostřelil 2-3. V závěrečném náporu Olomouce neproměnil čistou šanci Najdek. A když vyrovnání nepřinesla ani více než minutová power play, putují všechny body do Ostravy.

Josef Halouzka (trenér HC Sareza Ostrava): “Do Olomouce jsme jeli poučeni z minulého zápasu na tomto ledě, hru jsme tehdy otevřeli a Olomouc nás přehrála velkým způsobem. Tentokrát nám vyšla I.třetina, nepouštěli jsme soupeře do šancí a dobře jsme bránili. Opakem byla třetina druhá, byli jsme zakřiknutí v obraně, navíc jsme stále moc chtěli dopředu a Olomouc nás ve všem přehrávala. Tato třetina byla z naší strany velice špatná. Ve III.třetině jsme spoléhali na to, že Olomouc bude chtít zápas ukončit vstřelením dalšího gólu. I přes nepříznivý stav jsme se soustředili na obranu a čekali na chybu soupeře a brejky. To se nám nakonec povedlo. Dnes určitě vyhrál šťastnější a ne lepší. Mora hrála dobře, měla mnoho šancí, nám ale zachytal výborně Štěpánek, chytil určitě pět vyložených gólů. Snažíme se hrát bez myšlenek na play off, i když účast v osmičce je náš cíl, přílišné přemýšlení dopředu může navodit křeč.“

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): “Ve druhé třetině se lámal zápas, my jsme měli příležitosti na to vést 3-1, 4-1, ovšem góly jsme nedali. V poslední třetině, namísto toho, abychom za stavu 2-1 zápas dohráli, udělali jsme chyby. Na ty Sareza čekala, počítala nimi a trestala je. Nedá se vyhrávat, pokud z tolika šancí nedáme góly. Hráči byli upozorňováni, že při nátlakové hře můžou vznikat chyby, nestačili je všechny uhlídat a na druhou stranu, Sareze právě toto málo stačilo na maximum. Myslím si, že hráči si hodně uvědomovali, že případné vítězství je posouvá blízko play off a to jim svazovalo bohužel ruce a byli celkově v křeči.“