Starší dorost padl potřetí v řadě, nervózní derby patřilo favorizovaným Vítkovicím

10.10.2014, Kateřina Juříková

Ostravské derby mezi Porubou a Vítkovicemi bylo jako vždy energické a rychlé. Zprvu byla hra velice vyrovnaná, ovšem na střely byli lepší hosté, kteří se v útočném pásmu snažili co nejvíce potrápit gólmana Marcela Škodu. Ten podlehl vítkovickým střelám pětkrát, ale jeho protihráč Matyáš Daňa pustil za svá záda pouze jednu střelu z hole Dominika Csabaly, který navíc skóroval v oslabení. Během utkání bylo i mnoho šarvátek u mantinelů, před brankáři a docházelo často i faulům. Proto houstla atmosféra nejen na ledě, ale i na tribunách, kde si fanoušci vylívali zlost na hlavního sudího. Jeho pochybení či nepochybení však hru nijak neovlivnilo a gól ve vyhrocených situacích nepadl. Další utkání sehraje Poruba v sobotu 11. října na ledě Olomouce.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 11.kolo pá 10.10.17:00
HC Vítkovice Ridera
1:5(1:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 7. Csabala – 5. Hartmann (Toman), 11. Raška (Hartmann, Šendera), 24. Slánský (Malina, Danielčak), 53. Danielčak (Malina), 59. Šala (Slíž). Rozhodčí: Koliba – Vengřín, Barteček. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 120. Střely na branku: 21:49. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Škoda – Široký, Olšr, Prokeš, Boháč, Prepsl, Skokan – Nardelli, Horváth, Irgl – Csabala, Malát, Šustala – Holub, Stach, Konvička – Bialoň.
HC Vítkovice Ridera: Daňa – Gabherlík, Veřmiřovský, Štěpánek, Šendera, Krčmář, Slíž – Raška, Malina, Toman, Vondál, Bernát, Slánský, Stupka, Danielčak, Hartmann, Šala.

Poruba i Vítkovice se od začátku utkání urputně snažili uhlídat puk na svých holích, a tak kotouč neustále střídal majitele a ani v jedné třetině kluziště se dlouho neohřál. Vše se změnilo teprve po gólu, který vstřelil Ondřej Hartmann. Hosté poté se usadili před Škodou, kde pořádně potrápili porubskou pětku. Vítkovicím ovšem vedení nevydrželo dlouho. Ačkoliv se domácí dostali do oslabení, neuhlídali hosté Dominika Csabalu, který využil volného prostoru před sebou, a sic stíhán vítkovickým obráncem, dokázal skórovat.

Vítkovice opět zabrali a v desáté minutě vstřelil za Škodova záda gól Dominik Raška. Daňa se také musel ohánět svými zbraněmi, když se před ním objevil porubský tým, který se svými triky pokoušel dostat kotouč do klece. Daňa však domácím nepodlehl a svou roli obhajoval se ctí.

Danielčak kroužil kolem domácí klece jako sup a Prepsl se jej snažil stále hlídat, aby náhodou nedostal od spoluhráčů nahrávku před klecí. Poté se domácí dostali do útoku, ale Danielčak získal po nepovedené porubské nahrávce kotouč na svou hůl a jel si vystřelit na Škodu. Byl však zastaven obráncem Olšrem. Vítkovice se usadili v útočném pásmu a až do konce první třetiny se snažili stav navýšit. Marně, neboť Škoda již puk do klece nepustil.

Nardelli se v další části dopustil hrubého prohřešku, když po svém pokusu o gól atakoval krosčekem Slíže, který zůstal ležet na ledě. Porubský útočník dostal dvou minutový trest a Vítkovice přesilovku po střele Lukáše Slánského využily. Porubští věděli, že musejí zabrat, a tak se neustále pokoušeli proniknout do útočného pásma. Jejich snaha se ale míjela účinkem, neboť hosté dokázali využít sebemenší chybičky domácích a kotouč tak nakonec zůstával v moci Vítkovic.

Hosté skoro nedávali domácím možnost dostat se před Daňu, ale pokud se to přece jen Porubě povedlo, gólman hostí vždy bravurně zachytal. Taktéž Škodovi se dařilo odrážet puk mimo své teritorium. Navíc se domácí obraně dařilo nevpustit před svého strážce žádnou škodnou a hosté byli nuceni střílet z větší vzdálenosti, ale góly nepadaly. Celkově byla druhá třetina na góly chudší, ale o střely nouze nebylo.

Hrálo se velice ostře a některé fauly byly již za hranicemi únosnosti, ale hlavní sudí jako by je neviděl. Ačkoliv hrubých chyb bylo na obou stranách dost, odpykávat tresty si jela pouze hrstka hráčů. Není se proto čemu divit, že se z tribun ozývaly nemilé nadávky rozhořčených diváků. Herní agresivita byla i vítána, neboť oba týmy se dravě vrhaly po kotouči jako po kusu masa, a neustále se pokoušely vstřelit branku. Proto museli být oba gólmani, Škoda a Daňa, vždy připraveni aby dokázali svou klec uhájit.

Prokeš byl velice blízko ke snížení stavu na 2:3, ale Krčmář nenechal porubského obránce zpracovat puk a dát jej do odkrytého prostoru v brankovišti. Domácí se nevzdávali a ve svém tlaku nepolevovali, ani když se již blížilo posledních deset minut utkání. Hosté tak měli dost práce uhlídat svého soupeře. Rozhodčí opět u fanoušků nezabodoval, když po hrubém ataku na Maláta nechal hru běžet dál. Fanoušci tentokrát ještě hlasitěji hlavního sudího, kterému velice dlouhou dobu trvalo, než zareagoval na Maláta svíjícího se u mantinelu, zpražili nadávkami. Tohle by se nemělo stávat, a kdyby z této situace padla branka, jistě by se zvedla ještě hlasitější a ráznější nevole.

Zanedlouho poté se do porubské klece trefil Josef Danielčak. Vítkovice i Poruba do posledních vteřin bojovali o každičkou píď ledu a hlavně o kotouč. Další gól vstřelil po rychlé akci Matěj Šala a Vítkovice tak potvrdili svou výhru.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Sudí výsledek neovlivnil, Vítkovice vyhrály zaslouženě. Ale my jsme jim tu hru chtěli trochu znepříjemnit, což si myslím, že se nám povedlo. Se štěstím se nám podařilo dát gól v oslabení, ovšem na první dvě branky jsme jim vyloženě nahráli. Za stavu 1:3 se naskytla obrovská šance, kdy se náš obránce ocitl sám před brankářem. Kdyby proměnil, tak si myslím, že by se Vítkovice strašně klepaly o výsledek. Výhru si však opravdu zasloužily.

Pavel Hulva (HC Vítkovice Steel): Přijeli jsme tady jako favorit, což jsme také potvrdili. Myslím si, že po celou dobu utkání jsme byli lepší, akorát mne mrzí, že nám do branky padl gól v naší přesilovce. Jinak jsme určitě měli pod kontrolou celý zápas.