Soupeř byl tvrdý oříšek, který rozlouskli definitivně až ve třetí třetině

07.02.2016, Gabriela Juříková

První únorovou neděli přivítali mladší dorostenci, lídři tabulky, soupeře z opačného konce, Uherské Hradiště a každý asi předpokládal jednoznačnou herní i gólovou převahu. Jenže na ledě bylo vše jinak než dle papírových předpokladů. Hosté, posíleni hráči ze Zlína, byli tvrdým oříškem pro porubskou skvadru. Naráželi nejen na důslednou obranu, ale také na skvělého gólmana a tak se červené světlo za brankou rozsvítilo až v samém závěru druhé třetiny, kdy vše před sebou propálil kapitán Poruby Marek Havránek, který pak přidal i branku v oslabení poté, co před tím na 2:0 zvyšoval Vojtášek. Gólově se prosadil i Wawrzkiewicz a kdyby nebylo zaváhání v útočném pásmu v závěru třetí třetiny, udržel by Kryštof Mrázek i čisté konto, které mu nepřál Jakub Zalubil.

ELIOD liga mladšího dorostu - 29.kolo ne 7.2.10:00
HC Uherské Hradiště
4:1(0:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 39. Havránek (Žídek J., Gajdoš), 47. Vojtášek (Anlauf, Bochnak E.), 51. Havránek, 53. Wawrzkiewicz (Žídek J., Pliska) – 59. Zalubil. Rozhodčí: Janda L. – Tuzial, Zicháček . Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 63. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Gajdoš, Pliska, Kroček, Nagy, Šolc, Pitucha, Krátký – Wawrzkiewicz, Bochnak E., Havránek – Anlauf, Žídek J., Zicháček – Bechný, Puchala, Vojtášek
HC Uherské Hradiště: Peterka – Hurdes, Hrabec, Vyoral, Šabršula, Havlík, Skřivánek – Zalubil, Frolek, Baďura, Podešva, Dohnal, Fuga, Pospíšil, Bouček

Byť byli domácí papírově lepším týmem na ledě to v soubojích a herním projevu nebylo znát. Uherskohradišťský gólman dokázal eliminovat porubské střelce, jednou jej zachránila dobře postavená tyč a podruhé rychlý skluz brankovištěm. I oslabení sehráli hosté výborně, její závěr se odehrával před Mrázkem a v navazující přesilovce zatlačili hosté RT TORAX před jeho branku. Puky však létaly mimo bránu. V desáté minutě se dostala do souvislejšího tlaku Poruba a Peterka měl plné ruce i betony práce. Nepříjemná střela Gajdoše vylétla do vzduchu a puk nebezpečně padal k ledu, ale gólman hostí si jej stačil včas najít a schovat pod lapačku.

A i v další skrumáži na hranici brankoviště přerušil hru uzmutím puku. Porubští dobývali bránu ze všech úhlů, ale Jihomoravané skvěle bránili, ve svých řadách měli posily ze Zlína, a proto hra vypadala, jak vypadala. Domácí to neměli jednoduché přejít přes výtečnou obranu soupeře. Zákroky si připisoval samozřejmě i porubský gólman Mrázek a asi největší šanci měl při úniku Martin Baďura, když si najel po levém křídle a střílel na vzdálenější tyč. V závěru první třetiny získali domácí přesilovku, a byť opět bušili na bránu a do výstroje Peterky, gólu se diváci nedočkali. Po výměně stran se hra přelévala ze strany na stranu a gólmani se museli mít na pozoru. V dalším oslabení stálo při hostech štěstí. Kotouč byl třikrát volný na brankovišti, ale vždy k němu měli blíže hráči v červených dresech a dopravili jej do bezpečí.

A střely Havránka a Bochnaka hostující gólman viděl, nikdo mu nezacláněl, takže je lehce lapil. Jaroslav Bouček v době, kdy bylo Uherské Hradiště v plném počtu, se protáhl po pravém křídle a připsal Mrázkovi další zákrok. Střelec to myslel dobře, ale konec gólmanské hole se puku připletl do cesty a tak kotouč doputoval do rohu. Přibývalo osobních soubojů, střel na bránu, ale gól pořád nepadl. Ani když se obránce Gajdoš vydal středním pásmem, obhodil si oba obránce a vystřelil. Jenže přesně do míst, kde stál Pavel Peterka. Na druhé straně hřiště vystřelil od modré čáry prudkou a tvrdou střelu Bouček a i když měl Mrázek z části zakrytý výhled, puk si našel a zachytil.

Dobývání hradišťské branky pokračovalo, domácí to zkoušeli individuálně, nahrávkami i překvapením zpoza brány a až střela Marka Havránka prošla do brankové sítě, po nahrávkách Jana Žídka a Františka Gajdoše. Běžela 39. minuta! Čtyři vteřiny před koncem druhé periody se pokusili domácí vedení navýšit, ale Peterka schoval před dorážkou kotouč pod ležícími betony. Po druhé výměně stran zatáhl za záchrannou brzdu Lukáš Havlík a Havránek tak nemohl zakončit svůj únik střelou. Což sudí ohodnotil dvěma minutami a poskytl Porubě další přesilovku.

Což pro domácí nebyla v tomto utkání výhoda, spíš naopak. Hosté sehráli oslabení velmi dobře. Kotouče vyhazovali z pásma a tím Porubské k ničemu velkému nepouštěli. Jenže i Uherskohradišťským přesilovky nikterak nešly a tak se další branky diváci dočkali při běžném počtu hráčů, kdy se Tomáš Vojtášek nenechal odbýt nepovedeným prvním střeleckým pokusem a v jízdě vzad odražený puk poslal bekhendem nad levé rameno gólmana Peterky a puk se otřel o horní tyč. Pak měli hosté přesilovku, a když zakládali ve svém pásmu další útok, vystihl na modré čáře nahrávku Marek Havránek, prosmýkl se mezi třemi hráči a střelu zápěstím umístil nad lapačku a rázem to bylo 3:0.

Porubské oslabení pokračovalo a stejně tak ofenzíva domácích. Čtvrtý gól už padl v plném počtu hráčů z hole Mateusze Wawrzkiewicze po nahrávkách Žídka a Plisky. Jihomoravané se nemohli dostat přes střední pásmo a při útocích Poruby měli zmatky v obraně. Inkasované góly je srazily na kolena a už neměli takovou energii do soubojů, jako v předchozím herním čase. Hodně je podržel brankář, který si dokázal najít střely i dorážky a hru uklidnit jejím přerušením.

Pak se přeci jen hosté dostali před Mrázka, kam se probojoval Jiří Podešva, kterému sekundovali Bouček a Dohnal, jenže střelecky se neprosadili. Přesto přišel porubský gólman o čisté konto, když se do útoku po vypíchnutí puku na vlastní modré čáře vydal Jakub Zalubil a střelou nad ledem mezi betony minutu před koncem třetí třetiny korigoval výsledek na 4:1. Ze strany porubských hráčů to nebyl ten známý hokej, ale po bouřkách o přestávkách našli recept na posílené Uherské Hradiště a ziskem tří bodů si upevnili vedení.