Seidlerovy trefy Porubě nestačily, úvodní semifinálovou bitvu získal houževnatý Vsetín

11.03.2015, René Chyla

Každá série jednou končí. Porubští hokejisté prohráli na vlastním stadionu poprvé od poloviny listopadu a po dlouhých třinácti výhrách na domácím ledě tak našli přemožitele. Vsetínští vnutili Porubě od první minuty svou hru, kterou po celý zápas trpělivě dodržovali, což jim přineslo kýžený úspěch. RT TORAX tak po mdlém výkonu zaslouženě padl a k vítězství mu nepomohly ani dvě branky útočníka Petra Seidlera, jenž v závěru už pouze korigoval výsledek na konečných 2:4. Semifinále se nyní stěhuje na vsetínský Lapač, kde je druhá bitva na programu už v pátek 13. března. Valaši v ní mohou získat mečbol a jít do trháku.

2. liga - skupina Východ - SF1 st 11.3.18:00
VHK ROBE Vsetín
2:4(1:2, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Seidler, 60. Seidler (Krayzel) – 2. Slováček (Nedbálek), 17. Ondráček (Podešva, Kubo), 29. Slováček (Hrazdira, Vrba), 58. Ambruz (Hruška). Rozhodčí: Held, Kubičík – Novotný, Šimčík. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 213. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4. Stav série: 0:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Peslar, Vajda, Puškár, Buček, Javín, Slavík, Ovšák – Pavlačka, Červenka, Kilnar, Seidler, Chaloupka, Zachar, Sedlář, Vrána, Vaněk, Hulva, Krayzel
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba, Haloda, Grebenyuk, Báchor, Tichý – Zúbek, Vaněk, Kolařík, Ambruz, Hrazdira, Slováček, Kubo, Ondráček, Podešva, Vítek, Daněk, Hruška

Mnozí diváci se ještě nestačili ani usadit a už se vsetínský kotel radoval. Po 79 vteřinách hry domácí hokejisté hrubě chybovali v útočném pásmu, čehož hosté okamžitě využili. Michal Nedbálek přihrál na krátkou vzdálenost Ondřeji Slováčkovi, který se trefil přesně k pravé tyči – 0:1. Zvyšovat mohl vzápětí Josef Daněk, ten ale z ostrého úhlu Radka Tihláře nepřekvapil. O chvíli později tečoval před domácí bránou také Martin Kubo, ale ani ten neuspěl. Vsetín tak do utkání vstoupil parádně. Prvním vyloučeným v utkání byl hostující Filip Ondráček. Už po jedenácti vteřinách domácí střídačka jásala. Petr Seidler několikrát dorážel před Petrem Hromadou kterého nakonec se štěstím dokázal překonat – 1:1.

V dvanácté minutě mohl převážit pomyslné misky vah na porubskou stranu Aleš Kilnar, který dostal možnost otočit skóre v trestném střílení. To však ostravský útočník neproměnil, jelikož Petr Hromada na poslední chvíli výborně zasáhl betonem. Z následné akce hostí pak zahrozil Jan Kolařík, skákající puk však nedokázal za Tihlářova záda usměrnit. Ke konci sedmnácté minuty už se ale Vsetínští radovali znovu. Jan Podešva našel z levého kruhu najíždějícího Filipa Ondráčka, který pohotovou střelou mezi betony vrátil Valachům vedení – 1:2. V posledních vteřinách se pokoušeli navýšit vedení Martin Ambruz s Janem Podešvou, oba ale selhali na porubském gólmanovi.

Hned z kraje druhé třetiny mohli překonat Radka Tihláře Martin Ambruz a poté ve výborné příležitosti také Jan Podešva, domácí brankář ale v daných momentech vyniknul. V 27. minutě dostali Valaši k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Nejprve se do prázdné brány netrefil František Zúbek ani Jan Kolařík, v klasické početní převaze se však již Vsetínští radovali potřetí. Michal Nedbálek našel najíždějícího Ondřeje Slováčka, který přesnou střelou ze vzdálenějšího kruhu zakončil k levé tyči – 1:3.

Do samostatného úniku se následně dostal Jan Kolařík, na poslední chvíli se ale rozhodl udělat ještě kličku, kotouč se mu zamotal mezi brusle a Radka Tihláře tak neohrozil. Výhodu počtu hráčů v poli dostali také domácí hokejisté. Největší šanci měl Martin Buček, jehož střela ale bohužel pro domácí jen těsně minula levou tyčku Hromadovy svatyně. O dvě minuty později mohl snížit také Milan Ovšák, ale ani ten nebyl úspěšný. Vsetín si nadále hrál svou hru, což působilo červenobílým nemalé problémy.

Vsetín měl vstup do poslední třetiny, stejně jako do těch předchozích, famózní. Než se RT TORAX stačil vzpamatovat, už se do samostatného úniku dostal Ondřej Slováček a po něm také Filip Ondráček, Radek Tihlář ale svůj tým stále držel nad vodou. Valaši dále vynikali svou precizní obrannou hrou, obětavě padali do porubských střel a doháněli domácí hokejisty k naprostému šílenství. Pět minut před koncem musel odejít za katr Martin Ambruz a Tomáš Sršeň si zkušeně odebral oddechový čas pro své mužstvo. A následně se stalo něco nevídaného. Poruba již pět minut před závěrečnou sirénou odvolala brankáře a vyzkoušela hru se šesti muži v poli.

Do dobré pozice se dostal Luděk Krayzel, jenž ale pravou tyčku minul. Následný závar před Petrem Hromadou ale hostující gólman vyřešil. Krátce po návratu Martina Ambruze z trestné lavice to byl právě on, který dostal nahrávku Petra Hrušky a mohl tak spolehlivě pečetit výhru Vsetína do prázdné brány – 1:4. RT TORAX se ale i přesto nadále tlačil do brány, z čehož nakonec padl jedenáct vteřin před koncem poslední gól utkání. Luděk Krayzel našel Petra Seidlera, který dokázal ještě zkorigovat nepříznivý výsledek – 2:4. To však nic nezměnilo na faktu, že hosté z Lapače si připsali před početnou skupinou svých příznivců první bod v sérii. Odveta se hraje v pátek 13. března od 17:30 hod. ve Vsetíně.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Vsetín byl dnes lepším mužstvem a do příštího zápasu se musíme zlepšit.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Do Poruby jsme jeli s velikou pokorou, protože Poruba byla minimálně ve druhé části soutěže nejlepším klubem. Dlouho neprohrála a doma hraje naprosto vynikající hokej. Viděli jsme zápas s Přerovem, kdy otáčeli z 0:3 na 5:3 a síla je veliká. Myslím si, že jsme odehráli utkání komplexně velmi dobře. Byli jsme nebezpeční dopředu a hráli jsme jeden z našich nejlepších zápasů i do obrany. Vše podpořené výborným výkonem Peti Hromady. Od brankáře po poslední křídlo podali kluci výborný výkon. Jsme za to rádi. Je to ale jen jeden bod a potřebujeme toto utkání potvrdit doma, kdy přijde hodně lidí. Sice bude na nás vyvíjen tlak, ale nás to požene a věřím, že výhru potvrdíme. Jedna výhra nedělá vítěze série.