Sareza zvítězila v prodloužení

03.12.2005, Jan Škarpa

V zápase 28. kola přivítala Sareza na svém ledě hráče Olomouce. Sareza v minulých dvou zápasech nedokázala vstřelit branku, dnes se ji to konečně podařilo. V čase 62:51 rozradostnil domácí publikum střelou v prodloužení Martin Janeček, kterému zpoza brány přihrával Pavel Šebesta. Ostrava tak protrhla 184 minut a 16 sekund trvající sérii bez vstřelené branky. Sareza si tak připsala 2 body za vítězství 1:0 v prodloužení.

- 28.kolo so 3.12.17:00
HC Olomouc
1:0p(0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka a nahrávka: 63. Janeček (Šebesta). Rozhodčí: Husička - Bryška, J.Novák. Vyloučení: 7:9, bez využití. Diváci: 820. Střely na branku: 31:30.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Chatrnúch, Holík, Brincko, Ovšák, Vnenk, Tesařík, Kramný - Šebesta, Květoň, Janeček - Baranyk, Boháč, Polášek - Holuša, Badžo, Heřman - Bokroš, Valčák, Valušiak
HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Vlček, Bartoň, Varakas, Faltýnek, Šafařík, Protivný - Metlička, Ministr, Smejkal - Hebar, Kárný, Hradecký - Bouz, Najdek, Žajgla - Frieb
Do zápasu vstoupily oba celky opatrně a tak se diváci dočkali první rány na bránu až na konci druhé minuty, a to z hole Faltýnka. Domácí kontrovali střelou Baranyka, při které se vyznamenal Žigárdy. Chvíli nato střílel po příhře Badža Ovšák, avšak ani on Žigárdyho nepřekonal. První přesilovou hru zápasu si zahráli domácí, Kříž jako první poznal nově nastolený metr rozhodování. V početní výhodě se o největší vzruch staral střelami od modré čáry Pazdera. Žigárdy se opět vyznamenal v šesté minutě, tvrdá střela Valušiaka skončila v jeho lapačce. V první přesilové hře Olomouce ke gólu nebyl daleko Žajgla, jeho střela orazítkovala tyč Čechovy brány. O chvíli později opět střílel Žajgla, ale jeho rána se k ostravskému brankáři nedostala, obětavě ji totiž zlikvidoval pádem Polášek. To bylo ze strany Olomouce na delší dobu vše, do útoku se vrhli domácí. Po přihrávce Květoně byl v šanci navrátilec z Chomutova Chatrnúch, z následné dorážky se neprosadil ani Janeček. V deváté minutě střílel pohotově zpoza obránce Baranyk, Žigárdy schoval puk v lapačce. Ve chvíli, kdy se domácím naskytla dvojnásobná početní výhoda, vysílali domácí hráči na hostujícího gólmana velké množství střel, žádná si však cestu za brankovou čáru nenašla. Po vypršení trestů olomouckých hráčů hráli hosté také v dvojnásobné početní výhodě, která byla záhy dalším vyloučením změněna na přesilovou hru 4 na 3. V této výhodě chtěl otevřít skóre střelou od modré Kříž, stav se však neměnil. Když v 19. minutě neskóroval Ministr a na druhé straně Valčák, skončila první třetina bez branek.

V první šanci druhé části se zjevil Baranyk, leč střílel mimo. Na druhé straně se blýskl Ministr, jeho střelu však Čech vyrazil a následnou dorážku ostravský strážce svatyně také zlikvidoval. Střelit první gól zápasu se nepovedlo ani Karnému, který šikovně tečoval střelu Varakase. V šanci se také objevil ostravský kapitán Šebesta, jeho střelu Žigárdy zlikvidoval a dal tak základ brejku 3 na 1, který zakončil střelou Smejkal. Poté se opět začalo spíše vylučovat než hrát, v jedné z přesilových her byli ve velké šanci postupně Chatrnúch, Šebesta a Květoň, všichni si však vylámali zuby na olomouckém gólmanovi. V další přesilové hře dvakrát střílel Vnenk, ale dopadl stejně jako Ministr o několik chvil později na druhé straně. Olomoučtí začali být lepším celkem, v 35. minutě skončila střela Najdka v lapačce brankáře Sarezy. Další rána mířící na Čecha, tentokráte z hole Žajgly, skončila po perfektním zákroku ostravského gólmana opět v jeho lapačce. Olomouci se dostalo v závěru třetiny další přesilové hry, střely Hebara, Žajgly či Bouze ale červené světlo za Čechem nerozsvítili. V 39. minutě se prokličkoval olomouckou obranou Heřman, svou akci zakončil střelou do ramene Žigárdyho.

Do třetí třetiny vstoupily oba celky opatrně s vědomím, že rozhodnout může i jediný vstřelený gól a tak se na první ohrožení brány čekalo až do 43. minuty. To střílel Ministr. V další šanci byl Smejkal, který po přihrávce Metličky střílel do lapačky Čecha. Ve 45. minutě zkoušel štěstí Baranyk, po individuální akci střílel jen do lapačky a sám se zlobil, že svou příležitost nevyužil. Na druhé straně neuspěl Hebar. Ve 49. minutě nejprve střílel nebezpečně Kříž, poté byla v šanci Sareza, ale střela Chatrnúcha skončila u Žigárdyho. O minutu později se pokusil o individuální průnik Ovšák, ale skóre neotevřel, stejně jako za chvíli Květoň, který nejprve tečoval puk do tyče a poté netrefil prázdnou bránu. Rozhodnout se pokusil Baranyk, olomouckého brankáře však nepřekvapil. Když gól nedali ani Chatrnúch se Šebestou, skončila třetí třetina také bez branek a tak přišlo na řadu prodloužení.

V nastavení se do šance jako první dostal Najdek, ale zápas nerozhodl. V čase 62:51 se po přihrávce Šebesty dostal ke střele Martin Janeček, který prostřelil Žigárdyho a ukončil tak 184 minutovou sérii bez vstřelené branky. Sareza si připsala 2 body za vítězství v prodloužení, Olomoučtí odjíždějí s jedním bodem. Nejlepšími hráči zápasu byli zvoleni oba brankáři, ostravský Jakub Čech si připsal letošní pátou vychytanou nulu.

Josef Halouzka (Ostrava): „ Zápas se mi těžko hodnotí, protože se stále dívám na tři předchozí utkání, ve kterých jsme nedali gól. Spadlo nám to tam v prodloužení. Gól jsme si zasloužili, protože třetí třetina byla čistě v naši režii. Olomouc má v týmu zkušené a chytré hráče, a proto to dokázali uhrát alespoň na bod. První třetina byla vyrovnaná, šance byly na obou stranách. V druhé třetině jsme měli menší převahu. Ve třetí části jsme šli čistě za gólem, protože jsme strašně dlouho nedali gól.. Vyšlo nám to až v prodloužení. Utekl nám bod.“

Aleš Tomášek (Olomouc): „Byl to vyrovnaný zápas, vypracovali jsme si nějaké šance. Vyložených šancí jsme měli více, ale opticky měli puk častěji domácí. V prodloužení je to hop nebo trop. Domácí měli více štěstí, odrazila se jim do brány střela, která byla ni moc. Chtěli jsme uhrát v prodloužení bod navíc a nebo nedostat gól, což se nakonec nepodařilo."