Sareza ve vyhecovaném zápase dotáhla zápas do tříbodového konce

24.02.2007, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava ve 47. kole I. ligy hostila regionálního rivala z Havířova. Do zápasu vlétla lépe a již na počátku třetí minuty z hole Vladimíra Holíka vedla. Hosté dvě minuty nato Markem Sikorou srovnali krok, ale Lukáš Bokroš s Danielem Boháčem v prostřední časti odběhli hostům na rozdíl dvou zásahů. Když se Panteři Jiřím Zdeňkem dotáhli, David Vajda od modré první trefou za muže zařídil průbežné vedení 4:2. Jenže gólová přestřelka druhé třetiny pokračovala, Vladimír Škoda nejdříve i s trochou štěstí korigoval, aby dvě minuty před sirénou vyrovnal. Trefa Milana Ovšáka ze dvaačtyřicáté minuty znamenala tříbodový zisk pro Ostravu, která přetlačila Pantery těsně 5:4.

- 47.kolo so 24.2.17:00
AZ Heimstaden Havířov
5:4(1:1, 3:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Holík (Sochorek, Gelačák), 21. Bokroš (Boháč, Šebesta), 25. Boháč (Šebesta, Rimmel), 28. Vajda (Mocek D., Hubáček), 42. Ovšák (Sochorek, Holík) – 5. Sikora (Galvas, Vavruša), 27. Zdeněk (Rozum, Žák), 30. Škoda (Sikora, Lašek), 38. Škoda (Galvas, Zdeněk). Rozhodčí: Skoupý - Kašík, Rittich. Vyloučení: 16:16, navíc Hubáček (SAR) trest ve hře, Galvas 10 OT + 0K, Žák 10 OT a Rozum 10 OT (vše HAV). Využití: 3:2. Diváci: 892. Střely na branku: 37:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek (od 40. Iláš) - Rimmel, J. Mocek, D. Mocek, Vajda, Palík, Holík, Ovšák, Tesařík - Šebesta, Boháč, Bokroš - Valušiak, R. Hubáček, Klimek - Gelačák, Sochorek, Holuša - Janečka, Badžo, Glas
AZ Heimstaden Havířov: Šafránek - Lašek, Klimeš, Galvas, Dresler, Peštuka, Vavruša, Krisl - Škumát, Škoda, Sikora, Žák, Zdeněk, Rozum, Niec, Velecký, Brynecký, Heider

Zda dobrou nebo špatnou předzvěstí bylo upadnutí hole domácího Bokroše při nástupu na středový kruh pro další vývoj zápasu, to nechť posoudí jiní, nicméně od samého začátku se hrál velice důrazný a tvrdý hokej, kde již v desáté vteřině havířovský mladík v bráně Šafránek chybně rozehrál a již jednou zmiňovaný Bokroš mohl otevřít účet zápasu. V čase 2:07 se ostravští příznivci dočkali, při přesilové hře napřáhl na modré Vladimír Holík a nekompromisně propálil vše, co mu stálo v cestě. Srovnat Panteři mohli podstatně dříve, než tak nakonec učinili, dostali možnost zahrát si dlouhou dvojnásobnou přesilovku, jenže zbytečné napadení Zdeňka vyvolalo jen šarvátku, do níž se hostující borec zapojil s Hubáčkem a tak předchozí pres Zdeňka či Dreslera přišel vniveč. V 5. minutě prozkoušel tvrdou ranou Lašek domácího Štěpánka, jenž lapal puk do lapačky nadvakrát jako nějaký žonglér. Ještě v téže minutě Havířov vyrovnal s domácím krok - Marek Sikora nadvakrát procedil do ostravské kasy Galvasem vyslaný touš. Ve hře stále přibývalo znaků tvrdosti a naopak ubývalo hokejové krásy, Panteři se více ovšem rvali o body a tak není divu, že právě domácí kasař se měl co ohánět. Žákova jedovka z prvé po milimetrovém pasu Zdeňka zpoza brány musela ověřit pevnost výstroje. Na dlouhé minuty se pak jediným povzbuzením stala Šebestova teč puku do havířovského početného kotle, který se pak s úsměvem dožadoval ještě jednoho prezentu. Když si hru pěti proti třem vyzkoušeli také domácí, nebyl Boháč daleko od strhnutí vedení na ostravskou stranu tečí na hranici brankoviště. A když se čtyři minuty před závěrečnou sirénou hnal na domácí bránu Sikora, skočil mu Štěpánek pod nohy, za což si vysloužil dvě minuty. Ale po vzájemném střetu ještě dlouho ležel na zemi. Posledním oživením hry první tercie byla Niecova rána z bezprostřední vzdálenosti do ostravského brankáře.

Tak jak na sebe upoutal Lukáš Bokroš těsně před úvodním buly zápasy, ihned po tom druhém ujel hostující obraně v tandemu s Boháčem a lehkým pozměněním směru touše pod ležícím Šafránkem opět rozveselil ostravské fanoušky. Jelikož derby nikdy nezajímá, kdo je papírově lepším týmem, vrhali se Panteři do nebezpečných ataků, ze kterých pramenila také ve 24. minutě Zdeňkova tyč či Sikorův únik na poslední chvíli pokrytý obětavým Holíkem. I čtvrtá branka padla v přesilové hře, Daniel Boháč pohotově obhodil v pokleku střežícího Šafránka. Radost netrvala ale dlouho, Jiří Zdeněk společně s Rozumem vyrazil z obranného pásma, řítil se na jediného beka a nedal po asistenci svého spoluhráče Štěpánkovi nijakou šanci zasáhnout. Půlminutu nato vedli domácí opět rozdílem dvou branek, premiérovou trefou v mužské kategorii se prezentoval David Vajda dělovkou od modré čáry. Ale zásahům do černého nebyl zdaleka konec, Vladimír Škoda ještě před polovinou utkání vyslal na Štěpánka projektil, zdálo se, že jej pěvně třímá, ale opak byl pravdou a líně se putující touš se za chvíli objevil za jeho zády. Hrálo se nahoru dolů, tábory fanoušků silně povzbuzovaly, hokej se líbil. Domácí Valušiak protáhl betony hostujícího brankáře a David Mocek zase rameno téhož muže, na druhé straně nejdříve Škoda tvrdě napálil kotouč do Štěpánka, Peštuka pro změnu rameno, aby opět Vladimír Škoda v přesilově hře střelou pod víko vyrovnal na 4:4. O zvrat se ještě pokusil Rozum, jenže z nulového úhlu neměl příliš nadějí na úspěch.

Po odehrané minutě a čtvrt třetího dějství vedla opět Sareza, Šafránek propustil za svá záda v utkání již třetí branku od modré, sice dle oficiálního zápisu v přesilové hře, ale skutečně se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Hráčům obou celků oproti předešlé části již trochu zchladly hlavy a nenechávali se tak často posílat na trestnou lavici. Ve 46. minutě Škoda našel nabrusleného Sikoru, jehož finesa skončila nad kasou. Také Krislův průnik, Niecův důraz před Ilášem, který v poslední části nahradil Štěpánka s naraženým stehnem, či Zdeněk a Sikora s pokusy končícími vedle tyčí neslavili úspěch. Ostrava ještě do závěru mače pohrozila Holušovým výpadem, zakončeným střelou do betonů a Holíkovou samostatnou akcí. Panteři podlehli po bojovném výkonu domácí Ostravě těsně 5:4.

Petr Fabián (Sareza):„Jediné pozitivní na zápase byl zisk tři bodů. Jinak to byl celkem velký průser z pohledu disciplíny. Řekli jsme si před zápasem, že k zápasu přistoupíme jako k utkání play – off, kdy jde o největší nasazení a disciplínu. Hráči udělali přesný opak, zbytečně opláceli havířovské zákroky, nechali se unést havířovskou hrou, hráli jsme spoustu oslabení, což nás brzdilo, byl to jediný způsob jak mohl Havířov výsledek obrátit.“

Alois Chlustina (Havířov:)„Opět jsme prohráli o gól, vlastními chybami. Přijeli jsme bez zraněných Stavenského, Semana. Byli jsme zdecimovaní. Bylo to hezké derby. Tahali jsme za kratší provaz, protože jsme neproměňovali šance. Byli jsme nedisciplinovaní. Každý tým chce vyhrát, my potřebujeme odrazit, brali bychom i bod.“