Sareza udolala Olomouc a je opět sedmá

07.02.2007, Jan Škarpa, Vladimír Pašek

Sareza v dalším důležitém utkání zajížděla na led poslední Olomouce a pokud chtěla zvýšit svou naději na playoff, musela bezpodmínečně vyhrát. Kohouti se sice ujali v první třetině vedení 1:0, avšak Ostrava dokázala ve druhé části vývoj zápasu otočit, když nejprve svým prvním gólem za muže srovnal Palík a po něm poslal Sarezu do vedení Holuša. V závěrečné třetině se oba celky prosadily dvakrát, v dresu Sarezy zaznamenali své další ligové góly Ovšák s Bokrošem a tak Sareza vyhrála 4:3. Ostrava se tak vrátila na sedmou příčku a navíc odskočila devátému Prostějovu na rozdíl sedmi bodů.

- 42.kolo st 7.2.18:00
HC Olomouc
3:4(1:0, 0:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 13. Smejkal (Kovalovský), 43. Kříž (Najdek, Kovalovský), 50. Bordowski (Čuřík, Kříž) - 22. Palík (Hubáček, Holík), 34. Holuša (Mocek J., Hubáček), 42. Ovšák (Boháč), 45. Bokroš (Palík, Janečka). Rozhodčí: Hodek - Bruška, Novák. Vyloučení: 8:9, navíc Smejkal a Šafařík (oba Olomouc) 10 + Šafařík 20. Využití: 0:2. Diváci: 420. Střely na branku: 55:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
HC Olomouc: Žigárdy - Vlček, Kříž, Vyrůbalík, Švrček, Šafařík, Janáček - Kovalovský, Ministr, Smejkal - Bouz, Najdek, Žajgla - Bordowski, Čuřík, Zbořil - Šimo
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Mocek D., Palík, Holík, Tesařík, Vnenk, Mocek J., Vajda - Šebesta, Boháč, Klimek - Gelačák, Holuša, Hubáček - Valušiak, Badžo, Bokroš - Janečka, Glas, Mocek I.

Mora do utkání nevstoupila právě šťastně, už po půlminutě vzdorovala přesile hostí po faulu Vlčka. Útočníci Sarezy se sice snažili vyprodukovat kombinací nebezpečnou akci, finální přihrávka se však nekonala. Lépe se vedlo jejím olomouckým protějškům, ti se do střeleckých pozic dostávali, povětšinou ale nemířili přesně a nebo troskotali na výborném Čechovi. V 8.minutě se blýskalo i před Žigárdym, Bokroš rychle našlápnul do pásma, poslal kotouč Bydžovu, Ale ten ve výborné pozici trefil jen olomouckého obránce. Ve 13.minutě předvedl výpad z levého křídla Smejkal, u hrazení oklamal obránce a z rohu kluziště udělal nečekanou kličku zakončenou přesnou střelou mezi Čechovy betony 1:0. Sareza otevřela hru, začal se hrát hokej nahoru-dolů. Větší šance ale byly opět na olomouckých holích, zvláště vyloučení Holuši volalo po potrestání. Křížovi, Smejkalovi ani Čuříkovi však nebylo přáno. Svou smolnou chvíli si vybral i hostující Šebesta, který v 18.minutě netrefil kotouč před prázdnou bránou.

Vyrovnání však na sebe nenechalo dlouho čekat. Sareza šla v úvodu druhého dějství do přesilovky, kterou po zmatcích v olomoucké obraně využil přesnou ranou Palík 1:1. Ve 25.minutě se Moře naskytla dvojnásobná početní výhoda. Trojice ostravských se dostala pod drtivý tlak, Čech v bráně se ale rozhodl předvést olomouckému publiku něco ze svého kouzelnického umu. Způsob, jakým likvidoval hranou lapačky pokus Smejkala spadal do kategorie zázraků. A když už nemohl Čech přišlo i štěstí. Po nájezdu Čuříka, kterému se blafákem povedlo Čecha překonat, přeskočil kotouč na brankové čáře holi Bordowskiho, aby byl vzápětí odpálen vracejícím se ostravským bekem. Ve 34.minutě přišel blesk z čistého nebe. V olomouckém obranném pásmu se několikrát záhadně odrazil neposedný kotouč a zmatku využil Holuša, který z otočky trefil polovinu prázdné Žigárdyho svatyně 1:2. Závěr třetiny byl velmi emotivní, Kříž dostal za faul loktem čtyřminutový trest s protesty neuspěl Smejkal, který obdržel desítku, vyslyšen nebyl ani olomoucký kapitán, který po verdiktu hlavního sudího musel rovnou pod sprchy.

Do posledního dějství tak šla Mora do dvouapůlminutového oslabení, to ale ještě před začátkem třetiny vylepšil ve prospěch Sarezy opět hlavní arbitr a přidělil dvouminutový trest Čuříkovi za nesportovní chování. Ve 42.minutě se po využití dvojnásobné početní výhody mohli hosté opět radovat po trefě Ovšáka 1:3. Mora se ale nevzdala a kontrovala po necelé půldruhé minutě ostrou bombou Kříže z mezikruží 2:3. Za další minutu a půl ukončil gólovou přestřelku Bokroš, který po přihrávce Palíka vystřihnul ukázkový forhendový blafák 2:4. Mora se do soupeře zakousla a deset minut před koncem se i dočkala úspěchu. Při hře čtyři na čtyři dorazil Čuříkovu střelu za Čechova záda Borodowski 3:4. Zápas se tak Dočkal velmi dramatického konce, Sareza ovšem svůj náskok velmi zkušeně hlídala aktivním forčekingem, který znemožňoval dlouhé minuty jakoukoliv olomouckou akci. V 57.minutě měl blízko k vyrovnání Čuřík, po individuální akci přestřelil ostravskou bránu. Ani hra bez brankáře už nepřinesla olomoucký úspěch a tak Sareza odváží na samotný sever Moravy plný bodový zisk.