Sareza udolala Havířov v prodloužení

06.10.2007, Jan Škarpa

Do druhého letošního derby s Havířovem vstoupila Sareza úspěšně, v sedmé minutě se svou první trefou za muže v první lize prosadil Adam Červenka. Ve 13. minutě však bylo srovnáno z hole Zdráhala. Ostravu poslal do opětovného vedení jeden z hrdinů utkání Dalibor Sochorek, za 29 sekund ale Panteři srovnali opět krok, tentokrát byl úspěšným střelcem Haas. Ve druhé třetině poslal Havířov do vedení Rozum, ale ve třetí části vrátil Sareze šanci na vítězství svou druhou trefou Sochorek. Utkání dospělo do prodloužení, ve kterém druhý bonusový gól vstřelil kapitán Pavel Šebesta po narážečce s Boháčem.

- 9.kolo so 6.10.17:00
4:3p(2:2, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Červenka (Sochorek), 15. Sochorek (D. Mocek, Ovšák), 56. Sochorek (Ovčačík, Holík), 64. Šebesta (Boháč, D. Mocek) - 13. Zdráhal (Seman, Zdeněk), 16. Haas (Kolarz, Škoda), 28. Rozum (Velecký, Galvas). Rozhodčí: Skoupý - Čech, Machálek. Vyloučení: 8:10, navíc Boháč a Pavelek (oba SAR) 10 Ot, Prokop (HAV) TH. Využití: 2:0. Diváci: 1050. Střely na branku: 51:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3.
HC Sareza Ostrava: Čech – Ovšák, Mocek D., Ovčačík, Holík, Tesařík, Vnenk – Šebesta, Boháč, Bokroš – Gelačák, Najdek, Hubáček – Pavelek, Sochorek, Červenka – Mocek I., Novák, Grygar
AZ Heimstaden Havířov: Valent – Peštuka, Klimeš, Novák, Varga, Galvas, Huhto, Kolarz, Prokop – Zdeněk, Zdráhal, Seman – Daneček, Škoda, Haas – Hulva, Velecký, Rozum – Niec, Sikora, Giesel
V zápase druhého se třetím si oba brankáři osahali puk již v první minutě, nejprve si zachytal po pokusu Šebesty Valent, poté se s toušem seznámil i Čech po střele Zdeňka. Ve 3. minutě se začalo vylučovat – Sareza svou výhodu nevyužila, stejně jako Havířov, který hrál delší dobu proti třem. V čase 6.58 se skóre již poprvé měnilo. Další přesilovou hru dokázal po příhře Sochorka využít krásným blafákem Adam Červenka, jenž tak vsítil svůj první ligový gól za Sarezu. V deváté minutě chytře zkoušel pokusem zpoza brány Valentovu pozornost Boháč, ale havířovský brankář si místo u tyče pohlídal. Ostrava měla více ze hry, po střele Ovčačíka odkulhal s bolestivou grimasou Rozum, poté motala hlavy havířovským obráncům Sochorkova pětka. Ve 13. minutě již ale bylo vše jinak – signalizované vyloučení potrestali Panteři brankou - Pavel Zdráhal střelou do prázdné brány po asistencích Semana a Zdeňka vyrovnal. Ostravu gól nepoložil a již za dvě a půl minuty opět vedla. Po nádherné přihrávce Davida Mocka přes půl hřiště se prosadil krásnou ranou Dalibor Sochorek. Vedení Sarezy trvalo pouze 29 sekund, další signalizované vyloučení využil a rychle srovnal stav utkání Marek Haas po příhrách Kolarze a Škody. Do konce třetiny již gól nepadl, oba týmy bojovaly o každý píď ledu, ale do šance se nikdo nedostal.

Do druhé části vlétli havířovští po hlavě, hned v úvodu vystrašili Čecha Seman se Škodou. Ve 22. minutě byl v dobré střelecké pozici Pavelek, ale Valenta nepřekonal. Ve chvíli, kdy Sareza hrála přesilovou hru byli paradoxně blíže gólu hosté, Rozum přebruslil Holíka, ale bekhendovou střelu mu Čech chytil. Chvíli nato střílel svižně od modré Ovšák, neprosadil se ani Šebesta a tak udeřilo na druhé straně. K úniku se vydal Velecký, kterému puk vypíchl hokejkou na hůl Petra Rozuma, který poslal Pantery do vedení. V polovině druhé třetiny byl vyloučen Pavelek. V průběhu ostravského oslabení mělo duo Boháč – Šebesta dvakrát šanci úniku, což se poprvé nezdařilo a podruhé se Šebesta neprosadil. Ve 33. minutě se po přihrávce Ovšáka z blízka netrefil Sochorek, aby poté pouze do břicha Valenta střílel Pavelek. V závěru druhé třetiny měli více ze hry hráči Sarezy, Šebestovu střelu ale Valent vychytal vyrážečkou a ani pokus Ovčačíka za záda havířovského strážce svatyně nedoputoval.

Hned v úvodu třetí dvacetiminutovky hrála Sareza přesilovou hru, kterou však nedokázala využít. Až ve 44. minutě se ke střeleckému pokusu dostali také hráči Havířova, pokus Škody ale nemohl Čecha ohrozit. Chvíli nato střílel do lapačky ostravského brankáře Zdeněk, na druhé straně nepřekvapil od modré Najdek. V 50. minutě se dvakrát po bully snažil překonat Valenta Holík, po druhém pokusu obránce Sarezy se puk dostal ke Gelačákovi, který krásně střílel z otočky. Na druhé straně měl velkou šanci poslat Havířov do dvoubrankového vedení Zdráhal se Škodou, Čech však i se štěstím udržel šance Sarezy na body z utkání. V závěrečné desetiminutovce začal s udělováním trestů úřadovat sudí, jednu chvíli se hrálo i 3 na 3. Právě při hře nejnižšího možného počtu hráčů na ledě došlo k nevysvětlitelnému zkratu nejen sudího, který vyloučil Vargu na 2 minuty za sekání a Prokopa na 5 minut plus do konce utkání. Neuběhla však ani minuta a půl a havířovský Varga již naskočil na led. To se samozřejmě nelíbilo domácím, ale veškeré protesty byly marné. Před tímto sporným momentem ale byla Ostrava několikrát blízko vyrovnání, největší šanci sebral svým zákrokem do prázdné brány střílejícímu Boháčovi Valent. V 57. minutě se nakonec Sareza dočkala – střelu Ovčačíka tečoval Dalibor Sochorek, který si tak připsal druhou branku v utkání. Další šance ale již Ostrava nevyužila, v pokračující přesilovce netrefil bránu Najdek, z boku nepřekonal Valenta střelec prvního gólu utkání Červenka. V závěru utkání se Sareza dopustila hrubky v podobě příliš mnoha hráčů na ledě, dvouminutový trest ale přežila a zápas tak dospěl do prodloužení.

V nastavené pětiminutovce hrála Ostrava aktivně, pokusy Najdka a Ovčačíka ale brankář Havířova pochytal. Na krásnou kombinaci Pavla Šebesty s Boháčem, již byl ale krátký a tak Sareza porazila Havířov v prodloužení 4:3.

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava): „Dostali jsme tři góly po hloupých chybách, kdy jsme dojížděli špatně přesilovou situaci, chyběl nám tam hráč. Druhá chyba byla, že po se střele dostal Havířov k dorážkám. Pokrytí volných hráčů je práce obránců. Byli jsme dvě třetiny zápasu lepší, trochu se opakovala situace z Kravař, kde jsme hráli s Jihlavou, kde jsme ze šancí vytěžili strašně málo. Opět jsme ukázali, že hrajeme až do poslední vteřiny.“

Alois Chlustina (Havířov): „Šlo vidět, že hrály dva týmy ze špice moravské části 1. ligy. Do třetí třetiny to bylo vynikající utkání. Do závěrečné třetiny jsme šli s tím, že udržíme disciplínu, což se nám dařilo, ale nepochopím výklad hlavního rozhodčího. Náš hráč dostane za kecání pět plus deset minut, na druhé straně dostanou hráči pouze desetiminutový trest. Hlavní rozhodčí ovlivnil třetí třetinu a proto je výsledek takový jaký je.“