Sareza porazila v prodloužení Kometu a může se těšit na play off

03.03.2007, Vladimír Vronka

Sareza Ostrava přivítala ve 49. kole brněnskou Kometu, která stále pomýšlí na umístění v první čtveřici. Utkání gólově začali domácí. Hosté dokázali stav utkání otočit. Když zvyšoval na 3:1 pro hosty David Mikšan, byla Kometa na koni. Sareza však dokázala, že se bez boje nevzdává a dvěma góly, které dělilo dvanáct sekund, dokázala utkání vyrovnat. Když skončila třetí třetina, věděli domácí, že jim play – off neunikne. V prodloužení se hrálo přesně dvaašedesát sekund, když puk vystřelený Daliborem Sochorkem skončil za zády brněnského gólmana, Sareza Ostrava dokázala v prodloužení porazit brněnskou Kometu 4:3.

- 49.kolo so 3.3.17:00
HC Kometa Brno
4:3p(1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Valušiak (Svačina), 51. Bokroš (Sochorek, Šebesta) , 51. Gelačák (Vajda), 62. Sochorek (Šebesta) - 12. Appel (Hodek, Staněk), 37. Hodek (Černý, Barus), 46. Mikšan (Lhotský) Rozhodčí: Kubeš - T. Prchal, R. Prchal. Vyloučení: 2:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 950. Střely na branku: 34:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Mocek J., Rimmel, Mocek D., Vajda, Ovšák, Tesařík, Měkýš, Vnenk - Šebesta, Boháč, Bokroš - Gelačák, Sochorek, Mocek I. - Valušiak, Hubáček, Svačina - Janečka, Dušek, Glas.
HC Kometa Brno: Maláč - Staněk, Lhotský, Šmach, Vyhlídal, David, Špelda, Martínek - Barus, Hruška R., Černý, Hodek, Kucharczyk, Appel, Mikšan, Moskal, Näätänen, Barták, Hruška J., Sojčík.
Utkání začali lépe hosté, kteří se také dostali k prvnímu ohrožení brány, ale Kucharczyk nedokázal střelou z kruhů překvapit Štěpánka v ostravské bráně. Na druhé straně se ocitl sám před Maláčem Janečka, puk nabral po jeho teči správný směr, ale ztratil rychlost. Největší šanci úvodních minut měl brněnský Näätänen, který jel sám na Štěpánka, ale počet jeho kliček byl příliš velký, a proto končí útočník i s pukem u hrazení, kde jej dokázala ostravská obrana o kotouč připravit. Hru začala kouskovat častá přerušení po nepřesných pokusech o založení útoku. Změnu přinesla sedmá minuta, kdy se Svačina rozhodl, že se dostane k puku za každou cenu, nabral rychlost, přebruslil dva hostující obránce, poslal puk Petru Valušiakovi, který jej napodruhé poslal za Maláčova záda. Hosté se snažili o rychlé vyrovnání, ale pokusy R. Hrušky a J. Hrušky končí u Štěpánka. Co se nepovedlo v minutě desáté, to se povedlo v minutě dvanácté. Hodek přihrál v nájezdu dvou na jednoho Davidu Appelovi, který dokázal dostat puk za Štěpánka. Hrál se rychlý hokej s minimem šancí. Poslední z nich měl Appel s Kucharczykem, ale jelikož je dokázal Štěpánek vychytat skončila první třetina 1:1.

Na začátku druhé části byli aktivnější opět hosté, ale Štěpánek dokázal švihnout lapačkou proti Appelově střele dostatečně rychle. Sareza dostala možnost sehrát řadu přesilových her, ale využít jich nedokázala. Ve 26. minutě dostal Janečka zásah holí do obličeje, po kterém se nějakou dobu nemohlo hrát, neboť se musela z ledu odklidit krev. Špelda dostal dva dvouminutové tresty, ale ani tuto výhodu nedokázala Sareza využít. Po skončení přesilovky domácích mohl dostat Kometu do vedení Appel, z brankoviště však minul bránu. Následně se Sareza usadila v útočném pásmu, ale tlak ke střelbě nevedl. Na druhé straně se opět představila Appelovi Štěpánkova lapačka. Kometa si také vyzkoušela jaké to je hrát přesilovou hru. Štěpánek postupně odolal pokusům Appela, Kucharczyka, avšak na teč Daniela Hodka nad lapačku byl již ostravský gólman krátký. Sareza chtěla vyrovnat, ale Valušiak z úhlu nedokázal trefit prázdnou bránu. Dalším hráčem Sarezy, který se pokoušel o vyrovnání byl Hubáček, ten mířil pod břevno Maláčovy brány, puk však končí vysoko nad. V poslední minutě mohl navýšit skóre Näätänen s Moskalem, ale Štěpánek byl pozorný. Po druhé třetině byl stav 2:1 pro brněnskou Kometu.

První ránu třetí třetiny si připsal brněnský Černý, domácí gólman byl však pozorný. Za Sarezu kontroval Valušiak, ale také brankář hostí byl připraven. Sareza hrála přesilovou hru, když Sochorek vybídl Šebestu, jeho pokus mířil ke smůle pro Sarezu pouze do Maláčova břicha. Probíhala 46. minuta, když David Mikšan převzal na útočné modré čáře Lhotského přihrávku a samostatný nájezd na Štěpánka zakončil trefou mezi betony. Sareza se snažila o korigování stavu, ale Sochorkova střela ani dorážka Šebesty, ke korekci skóre nevedla. Na druhé straně jeli tři hosté na jediného domácího obránce, avšak R. Hruškovi přeskočil puk před prázdnou bránou hůl. Hra dostala spád Barus trefuje Štěpánkovu hruď. Na druhé straně se snažili zakončit Glas, Gelačák a Boháč, ale Maláč dokázal vždy zastavit puk před brankovou čarou. Rozhodnout mohl Kucharczyk, jeho pokus však zastavilo břevno. Nedáš dostaneš platilo i tentokrát. Sedmnáct sekund po Kucharczykově šanci se před Maláčem zjevil Lukáš Bokroš a překonal gólmana hostí, byť s tím nesouhlasil nikdo z fanoušků Brna za bránou ani samotní hráči. Rozhodčí ukázal do brány, Sareza tedy snížila na 2:3. Sareze na vyrovnání stačilo dalších dvanáct vteřin, Libor Gelačák dokázal svou střelou stav utkání vyrovnat. Brněnští si vyžádali oddechový čas ani ten však nedokázal uklidnit brněnské hráče. Martínek sestřelil loktem Ovšáka dlouho po odpískání a Sareza hrála přesilovku. V ní se do šance řítil Gelačák, chtěl - li dostat puk před bránu, musel po něm skočit, ale nedokázal jej zasáhnout, místo toho skončil v brankovišti, kde jej holí trestal hostující gólman. Sareza nehrála v přesilovkách moc dobře, a když nedokázala využít ani svou poslední přesilovku, vzali si slovo hosté. Appelovi ani Bartákovi se ale nepodařilo strhnout vedení na stranu hostů a tak následoval konec třetí třetiny. Jelikož na kostce nad ledem svítil stav 3:3 muselo se prodlužovat.

V prodloužení dokonala Sareza obrat. Ve druhé minutě prodloužení přihrál Šebesta Daliboru Sochorkovi, který propasíroval puk nad betonem a pod lapačkou do brány. Sareza si dvoubodovým ziskem zajistila účast v play – off, Kometa se přiblížila týmům před sebou pouze o bod, což slibuje napínavý souboje až do poslední chvíle. Sareza porazila Kometu v prodloužení 4:3

Petr Fabián (Sareza Ostrava): Naše hra byla hodně zodpovědná, moc líbivý hokej nepředvedlo dnes ani Brno. Přijeli urputně bránit, ale do toho ofenzivně hrát. Bylo hodně těžké proti tomu nalézt recept, pořád se mi to nezdálo. Vletěli na nás neskutečným způsobem, každou naši přesilovku nás hodně napadali. Říkal jsem si, že jim síly nemůžou vydržet a dokladem toho byla třetí třetina, ve které jsme byli jasně lepší, i když jsme dostali gól po chybě naší obrany. Ve třetí třetině nemělo Brno moc šancí, prakticky nás neuzavřeli, což bylo vidět i na tom, jaký led byl u nás a jaký u nich - u nás nebylo v podstatě vůbec nabrusleno. Rozhodlo, že naši to nevzdali za stavu 3:1, ve hře byla vůle zvítězit a odčinit Prostějov.

Rostislav Čada (Kometa Brno): Určitě jsme prohráli vyhrané utkání. Za stavu 3:1 jsme měli utkání ve vlastní moci a měli jsme to dotáhnout do vítězného konce. Hráli jsme dost nedisciplinovaně, udělali jsme moc zbytečných faulů, což nás potom stálo v závěru utkání hodně sil a to byl jeden z důvodů, proč jsme utkání prohráli. Dalšími byly individuální chyby a nedůslednosti před brankou a v obranné třetině. Pokud dostaneme jeden gól, tak v dalším střídání musí mužstvo hrát daleko agresivněji a zodpovědněji. Neměli jsme hned dostat další gól.