Sareza nadělila Havlíčkovu Brodu kanára

03.02.2007, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila ve 41. kole I. ligy soupeře z Vysočiny – Rebel Havlíčkův Brod. Do vedení se dostala při dvojnásobné přesile zásluhou Lukáše Klimka po necelých šesti minutách hry, krátce nato se do černého trefil Michal Holuša. Další zásahy přidali Petr Valušiak s Danielem Boháčem v prostřední tercii. A aby nebyla porušena posloupnost dvoubrankových třetin, přidali v té poslední zásahy Libor Gelačák a Lukáš Bokroš. Jakub Štěpánek navíc po pauze zaviněné zraněním vychytal čisté konto a pomohl domácím svým výkonem porazit Havlíčkův Brod vysoko 6:0.

- 41.kolo so 3.2.17:00
BK Havlíčkův Brod
6:0(2:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Klimek (Šebesta, Mocek D.), 11. Holuša (Klimek), 36. Valušiak (Hubáček, Mocek D.), 38. Boháč (Klimek, Mocek D.), 58. Gelačák (Holuša), 58. Bokroš (Badžo, Valušiak). Rozhodčí: Skoupý - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 18:12. Využití: 2:0. Diváci: 627. Střely na branku: 38:39. Průběh utkání: 6:0.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Mocek D., Palík, Holík, Tesařík, Vnenk, Mocek J., Kubala - Šebesta, Boháč, Klimek - Gelačák, Holuša, Hubáček - Valušiak, Badžo, Bokroš - Janečka, Glas, Mocek I.
BK Havlíčkův Brod: Neruda - Jelínek A., Kolář, Procházka, Šulc, Drtina, Pavlík, Krpálek - Ondráček, Třetina, Čermák - Kubeš, Havel, Jelínek P. - Borovanský, Kreuzer, Jonáš - Endál, Fábry, Malát - Němec

Jak se již pomalu stává nepsanou tradicí, obstarává první vrásky na čele hostujících gólmanů při prvním střídání Šebesta, o čemž se přesvědčil také havlíčkobrodský Neruda. V první třetině si hosté vybrali všechny brankové šance ve 4. minutě, kdy domácí rekonvalescent v kase Štěpánek nevěděl, kde mu hlava stojí – vše začalo Šulcovou bombou od modré čáry, následovaly několikanásobné dorážky vyraženého kotouče v podání snad všech aktérů na ledě v bílých dresech, především ta Čermákova si se změnou skóre málem potykala. Na řadu se dostalo dvojí vyhození kotouče ze hřiště hostujících borců a téměř dvouminutová přesila Sarezy pěti proti třem. Trvalo téměř minutu, než ostravský Lukáš Klimek nalezl recept na Nerudu, práci mu notně usnadnil Šebesta, jenž mu poslal kotouč na milimetr přesně. V 7. minutě se o rychlé navýšení ve skóre pokoušel Valušiak, jenže bekhendová střela neměla patřičnou razanci. Než časoměřič podruhé v utkání měnil stav utkání, prozkoušel Havel domácího Štěpánka rychlým výpadem a posléze Borovanský, který z nulového úhlu poslal puk do gólmanovy brusle a mnoho nechybělo, aby se ten nesvezl mezi tři tyče. Již zmíněná branka padla v 11. minutě při hře o jednoho muže méně na obou stranách, Michal Holuša nejdříve puk vybojoval, a přes Klimka se k němu dostal znovu a střelou „z prvé“ upravil na 2:0. Hosté ožili teprve po jedenácté odehrané minutě hry, Malát mířil těsně nad vystřelenou lapačku Štěpánka a Procházka zpoza kruhu málem prostřelil chumel hráčů, který sloužil jako dokonalá clona ve výhledu. Po první části vedla Sareza rozdílem dvou branek, přičemž sama neinkasovala.

V prostřední části sobotního utkání se roztrhl pytel s gólovými akcemi, hostující Ondráček poslal svou vizitku Štěpánkovi, stejně jako Havel po ukázkové kombinaci s Petrem Jelínkem, jenž našel svého kolegu zpoza kasy, či jako Kreuzer do útočné modré. O zábavu se v krátkém intermezzu postarala šarvátka Jiřího Mocka s Branislavem Fábrym. Neruda v bráně Rebelů si nemohl rozhodně na nedostatek práce stěžovat, měl jí asi více, než by si před utkáním představoval. Nejdříve se snažil Boháč nalézt mezi kruhy výhodnější pozici ke střele, přesto se puk ocitl až v ochranné síti, Šebesta před brankovištěm tečoval Davidem Mockem vyslaný touš mimo Nerudův prostor a Hubáček tvrdou ranou okusil tvrdost břicha brankáře. Bokroš se snažil zase o bekhend na hranici modrého půlkruhu, neuspěl stejně jako Vnenk pálící do ležícího strážce brány. Ve 36. minutě ujel hostující obraně v přesilovce Hubáček, před kasou přenechal Petru Valušiakovi a ten střelou doprostřed brány nechal rozsvítit numero tři na časomíře. Neuběhly ani dvě minuty a ostravský stadion bouřil nanovo, Klimek vybojoval na červené puk, periferně zahlédl najetého Daniela Boháče a ten se nemýlil. V samotném závěru vybojoval Šebesta kotouč zpod Nerudy, ke koncovce se již nedostal a když se neprosadil jak havlíčkobrodský Havel, tak Endál tečí Kolářovy střely, šli domácí do kabin s klidem ve tváři.

Hosté nastupovali do třetí dvacetiminutovky s vědomím, že ji začnou minutu a půl dlouhou hrou proti třem. Ihned se usadili v útočném pásmu a přesnou kombinací nepustili domácí z pásma, přesto se ke střele dostali pouze jedinkrát z hole Kreuzera ze středu kruhu po pravici Štěpánka. Neruda musel zasahovat až v minutě třiačtyřicáté, když se na výlet vydal Ovšák, jen narazil na bleskurychle sevřené betony. Ve 45. minutě si Rebelové opět zahráli hru se dvěma muži navrch, tentokráte co týče akcí úspěšnější, zvláště Drtinova jedovka a skákavá teč Petra Jelínka nenechala ostravského kasaře klidným. Vrátit se po zranění mezi tři tyče a přitom neinkasovat, to si jistě přeje každý gólman. Ten ostravský musel navíc odolávat drtivé palbě hostí při čtyřminutovém oslabení, které sám zavinil krvavým zraněním Kubeše: musel čelit Kolářově bombě stejně jako Čermákově, Ondráčkově či Fábryho pokusům ze všech míst kluziště. Za ukázkový semafor proti Ondráčkovi si zasloužil uznání a potlesk nejednoho diváka v hale. Při dalším oslabení musel opět odolávat pokusu Petra Jelínka, jenž se téměř na gólmana nalepil, ale lapačka včas položená k zemi byla proti. Nerudu po dlouhých minutách hibernace probudil unikající Boháč v oslabení a po srovnání počtu hráčů na ledě průbojný Klimek zkoušel vymyslet další nakonec nerealizovaný gól. S přibývajícím časem přibylo nervozity a diváci se dočkali další dialogu pěstí, Šulc vyzval Hubáčka a David Mocek Třetinu, výsledkem bylo dvanáct trestných minut. Pět minut před závěrečnou sirénou odmítl Gelačák po Janečkově pasu pátý zásah domácích a Valušiakovi k němu po Tesaříkově nahození nechybělo také mnoho. Ostravští se branek nakonec dočkali, Holuša dojel v rohu ledové plochy nahozený touš, křižně před bránou nalezl Libora Gelačáka a ten s chladnou hlavou skóroval. Uběhlo přesně sedmadvacet vteřin a Lukáš Bokroš po tandemu s Badžem upravil na „kanára“. Sareza Ostrava zaslouženě porazila Havlíčkův Brod jednoznačně 6:0, nebýt však výkonu gólmana Štěpánka, mohl být brankový náskok těsnější.

Petr Fabián (Sareza):Hráči přistoupili k zápasu poctivě a v prvních dvou třetinách se vyvarovali zbytečných faulů. Při hře 5 na 5 jsme byli jasně lepším týmem. Navíc jsme dali šest, pro oko diváka, krásných branek, což se jen tak nevidí. Jsem rád, že se Kuba Štěpánek vrátil na led po dlouhé pauze zaviněné zraněním, a že vychytal nulu, což je základ úspěchu.

Petr Novák (Havlíčkův Brod): Já musím soupeři poblahopřát, protože nás dnes ve všech situacích přehrál. Trenér vidí na každém utkání i světlé chvilky, ale na dnešním výkonu nenacházím nic pozitivního. Trochu tomu pomohl úvod. Aktéři utkání, ať již rozhodčí nebo naši hráči, by se měli zamyslet, jestli je správné hrát 5 na 3 takhle brzy. Ale soupeř byl lepší a zaslouženě zvítězil.