Sareza na třetí pokus porazila Duklu

14.01.2006, Lukáš Bajgar

Po dlouhé sérii venkovních zápasů a řadě porážek přivítala Sareza Ostrava na svém ledě Duklu Jihlava. Do vedení se ostravští hráči dostali zásluhou kapitána Pavla Šebesty, ale o své vedení během pěti minut přišli - to se trefil Daniel Hodek. Štěstí ale nakonec přálo Sareze a tečí Lukáše Bokroše z 50. minuty zůstaly všechny body právě na jejim ledě. Zajímavostí zápasu se stal poměr vyloučených, zatímco domácí odpykávali trest jen jednou, Jihlavanů sedělo šestkrát více.

- 39.kolo so 14.1.17:00
HC Dukla Jihlava
2:1(0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 26. Šebesta (Sochorek), 50. Bokroš (Oliverius) - 31. Hodek (Bakus, Rytnauer). Rozhodčí: Venglář - Barteček, Koliba. Vyloučení: 1:6. Bez využití. Diváci: 862. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 1:0, 2:1.
HC Sareza Ostrava: Čech - Holík, Pazdera, Augusta, Mocek, Ovšák, Vnenk - Šebesta, Sochorek, Heřman, Bokroš, Oliverius, Baranyk, Květoň, Holuša, Badžo, Chyba, Kapsa, Janečka
HC Dukla Jihlava: Suchan - Šmarda, Malena, Staněk, Duben, Dobrovolný, Kuchyňa, Lukačovič, Pospíšil, Rytnauer, Bakus, Hodek, Říha, Havel, Fiedler, Vaškovič, Dušátko, Hlouch, Polák, Altrichter, Lazorišák

Sareza Ostrava hostila ve 39. kole I. ligy Duklu Jihlava, se kterou v dosavadním průběhu ročníku nezískala ani bod. A zatímco se domácí trápí již čtyřzápasovou šňůrou bez bodu, vezou se hosté na jiné, vítězné vlně - poslední tři zápasy neztratili ani bod. Ostravští vlétli do utkání jako hladoví tygři, již v 17. sekundě musel poprvé jihlavský Suchan zasahovat proti Šebestově pokusu. Gólman hostí se notně překonával, leže na zádech pokryl Bokroše, a ve vlastním oslabení čelil Augustově dělovce zázračným zákrokem na hranici pádu a následného dopadu. Totéž oslabení přineslo jednu z mála jihlavských gólovek první třetiny – Bakus se s kamarádem Hodkem vydali na výlet a domácí brankář Čech taktak že zpracoval Bakusovu ránu. V 11. minutě byl opět na scéně Suchan, svým štírem zmátl unikajícího Chybu a nedal mu mnoho místa k zakončení. A naděje na branku Ostravy mařil kasař Dukly na výbornou i nadále; když bek Ovšák projel celým kluzištěm a vypálil, nechybělo mnoho a následný pokus Kapsy by do brány dopadl. A když to nešlo vrchem, ani bokem, chtěl Heřman propasírovat kotouč spodem, ale betony zacvakly přesně jako pověstné švýcarské hodinky. Když už se něco dělo i před ostravskou bránou, nechyběl tam velice aktivní Bakus, tentokráte musel vytáhnou Čech jedno ze svých es, aby vyrazil Bakusův moudře tečovaný puk po Rytnauerově pasu. V 18. minutě se štěstím kryl Suchan Heřmanovu střelu, načež se zmateně rozhlížel kam vlastně, ale do obrazu se dostal poté, co Heřman puk dorazil, ale v bráně skončil nejen on, ale i střelec. Závěr třetiny patřil Jihlavě. Nejprve Hlouch v pádu prověřil připravenost Čechovy lapačky, aby v posledních sekundách Duben vyslal Hodka do zteče, ten nalezl Bakuse, jenž nechal vyniknout ostravské jedničce zásahem lapačkou v pádu, ale kotouče se zmocnil opět Duben a jako zběsilý touhou otevřít účet zápasu dorážel, až jej přerušil sudí, který ztratil touš z dohledu. Po první části tedy bez branek.

I sedmnáctá sekunda druhé části přinesla zajímavý hokejový okamžik – domácí Sochorek zpoza brány nastřelil Rytnauera a odražený kotouč se nasměroval na Čecha, který, ač překvapen, kryl. Chvíli nato namazal Baranyk Bokrošovi, jenž promáchl a z následného protiútoku po pasu Hodka rozezvučel Bakus ostravskou tyč. Akce střídala akci, hrál se pěkný hokej a není divu, že v pětadvacáté minutě bylo na obou stranách více akcí, než mnohdy za celé utkání. Šebestova technická střela lízla Suchanovu lapačku a hostující Fiedler završil usazení svého týmu v útočném pásmu střelou z otočky. V čase 25.29 konečně přišlo to, co se tomuto zápasu slušelo – gól. Pavel Šebesta zpracoval Sochorkovu příhru, z předbrankoviště namířil mezi kruhy a z otočky švihem poslal Sarezu do jednobrankového vedení. Vést o dva góly v rychlém sledu odmítl Baranyk nevydařenou tečí zadovkou Oliveriovy střely. Na druhé straně Bakus nalezl Rytnauera a ten to zblízka napálil do břicha ostravského gólmana. Jedenatřicátá minuta přinesla divákům doslova a do písmene střelnici ostravských, ale když Suchan pochytal i poslední ránu z hole Pazdery, zmocnil se puku Bakus a nechal vyniknout Daniela Hodka, jenž své sólo zakončil vyrovnávací brankou po vydařeném blafáku. Náhle se jihlavským borcům rozproudila krev v žilách a Altrichtrova střela z úhlu mohla překvapit, nemluvě o skákavém kotouči z hole Hodka. A když ve 40. minutě odmítl Šebesta a následně Ovšák s nastřeleným břevnem poslat Ostravu do vedení, byl stav na stranách dal – má dáti stále vyrovnaný.

Poslední část přinesla o poznání opatrnější hokej. Ostrava si byla vědoma, že každá chyba ji může poslat do nesnází v boji o play-off, kdežto hostům stačilo vyčkávat. A tak není divu, že první gólem zavánějící akce přišla až po čtyřech minutách z hole ostravského štírka Heřmana. O minutu později nejdříve Holuša vybídl Květoně, aby se dostal k odraženému kotouči a po střele zaplnil Suchanovu lapačku gumovým předmětem. Ve 47. minutě si za bránu Čecha nabruslil Bakus a dlouhé vteřiny hledal spoluhráče, ale nikdo se nedokázal utrhnout a branka tak stále nepřicházela. Sudí ponechal bez povšimnutí konflikt Maleny se Šebestou, což vyvolalo bouřlivou diskusi mezi obecenstvem. Čechovo břicho lákalo kotouč jako magnet železo a snad i proto mířil Havel jen tam. Pět vteřin před padesátou minutou rozveselil Sarezu Lukáš Bokroš, který tečoval střelu Oliveria a Suchan lovil z brány podruhé. Ale v Zápise o utkání byl nakonec jako střelec uznán Jan Heřman. V 52. minutě při jediné přesilové hře hostí zaváhal na modré Malena a Sochorek se mohl vydat do sóla. To završil blafákem, ale Suchan byl pozorný a třetí branku ve své síti nepřipustil. Jihlava toužila srovnat, ale ani power-play v čase 59:44 jí nevyšla dle představ a musí se smířit s prohrou 2:1 na ostravském ledě.

Josef Halouzka (Sareza): „Měli jsme už nůž na krku, potřebovali jsme vyhrát. V první třetině jsme mohli rozhodnout, byli jsme o krůček lepší než Jihlava. Měli jsme daleko více šancí. Ve druhé třetině jsme měli za úkol udržet výsledek. Jsem rád, že se nám to podařilo a ve třetí třetině už jsme se nutili, když jsme se dostali do útočného pásma, ke střelbě. Bylo to vydřené vítězství.“

Milan Chalupa (Jihlava): „Dnes jsme odehráli nejhorší utkání v novém roce. Dnes nám to moc nelepilo. Měli jsme spoustu šancí, ale buď je pochytal gólman, nebo jsme je poslali mimo, nebo nám přeskočil puk hokejky. Přijeli jsme neprohrát a to se nepovedlo.“