Sareza kontra Rouen vítězně pro Ostravu

29.08.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila v úterním přípravném utkání francouzského mistra z Rouen a již v první třetině se dostala zásluhou Michala Holuši a Lukáše Bokroše do dvoubrankového vedení. A když se prosadil ve druhé části i Vladimír Svačina, zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto. Rouen ale nesložilo zbraně a dvěma trefami Sebastiena Thinela a Tristana Lemoina snížilo na rozdíl jediné brány, ale při závěrečné power-play se neprosadilo a podlehlo tak Sareze těsně 3:2.

- přát. út 29.8.17:00
Les Dragons de Rouen
3:2(2:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Holuša (Svačina, Boháč), 19. Bokroš (Gelačák, Badžo), 35. Svačina (Holuša, Dudáš) - 38. Thinel S. (Thinel M.A.), 48. Lemoine. Vyloučení: 9:5, navíc Boháč (SAR) 10 OT. Využití: 1:0. Diváci: 300. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
HC Sareza Ostrava: Holeš (Košárek) - Rimmel, Mocek, Holík, Vajda, Ovšák, Tesařík, Vnenk, Dudáš - Šebesta, Sochorek, Baranyk - Gelačák, Badžo, Bokroš - Boháč, Holuša, Svačina - Janečka, Pavlačka, Glas
Les Dragons de Rouen: Sopko (Macrez) - Salomaa, Carlsson, Bouchard, Veydarier, Doreille, Sedlak - Fontana, Lefebvre, Romand, Lemoine, Bini, Thinel M., Geffroy, Raux, Thinel S., Salminen, Tarantino

Sareza Ostrava hostila den po vítězství 4:1 nad rakouskou Viennou francouzského mistra loňského ročníku z malebného Rouen. Úvodní vteřiny byly velice opatrné z obou stran a první šance utkání se zrodila až ke konci první minuty, kdy po Sochorkově asistenci namířil Baranyk pouze do břicha slovenského brankáře ve službách hostí Sopka, ale Sareza ihned prokázala, že je momentálně lepším týmem. Ihned poté se velice agilní Gelačák prodral obrannou tvrzí Rouen, ale po stahovačce neměl přesnou mušku. Sareza svého soka čím dál tím víc převyšovala a následovaly brankové příležitosti Svačiny, Holuši či Šebesty. Během přesilové hry hostů se prvně zapotil také ostravský gólman Holeš, jenž čelil Salminenově teči po Bouchardově ráně od modré a téměř vzápětí další nebezpečné střely Sebastiena Thinela. Šancí, ač se tak úvod utkání nejevil, bylo rázem jako máku, především však hořelo před Sopkem. Ve 13. minutě Salomaa utekl obraně Ostravy, najel mezi kruhy a Holeše protáhl ránou do betonů. Kotouč se odrazil na hole domácích a po ose Boháč, Svačina, Michal Holuša posledně jmenovaný namířil Sopkovi nad betony a pod vyrážečku – 1:0. V 16. minutě se po kombinaci s Badžem dostává Bokroš do sóla, jehož vyústěním byla střela do gólmana. V poslední minutě se ve vlastním oslabení před Holešem nikým nehlídaný objevil Thinel, a jako při úvodní brance se Sareza dostala do kontrataku a Lukáš Bokroš stanovil závěrečný účet prvé části na 2:0.

Vstup do druhé třetiny vyzněl lépe pro hosty, kdy zaměstnali Holeše nebezpečnou ranou. Na druhé straně předvedl Dudáš jednu ze svých silných stránek - a to tvrdou ránu, za kterou by se nemusel stydět ani kulometčík ruské pěchoty. Ve 24. minutě Sebastien Thinel zpoza brány hledal své kolegy, ale je nenalezl a namísto toho se nedorozuměl Holeš s obránci a vznikla nepříjemná patálie se šťastným ostravským koncem. Minutu poté Baranyk hledá v akci 2 na 1 kapitána Šebestu, ale ten kotouč plachtící po brankové čáře minul. To zase Marc Andre Thinel příklepem od kruhu po levici ostravského brankáře mířil jen do Holeše. Ve 27. minutě nejprve Svačina neproměňuje 100% gólovou šanci, aby několik málo vteřin poté Glas zkoušel přelstit jako liška Sopka v bráně, ale skórování chybělo dostatečné nadzvednutí kotouče. Po polovině utkání Thinel opět unikl ostravské obraně, ale tísněn Ovšákem a Tesaříkem, kteří se narychlo navraceli, neuspěl. V čase 34:35 Vladimír Svačina při hře čtyř proti čtyřem najel do útočné třetiny a střelou mezi brusle stojícího brankáře Rouen navýšil na tříbrankové vedení. Ve 37. minutě Sochorek se zakončujícím Baranykem předvedli ukázkovou hru na jeden dotek, ale Sopkova lapačka byla včas na pravém místě. Nedáš – dostaneš, jak se často říká, platilo i nyní. Sebastien Thinel nechal obranu Sarezy za svými zády a nekompromisně zavěsil – 3:1. Minutu před druhou sirénou udivil Michal Holeš celou hokejovou veřejnost excelentním zákrokem, a i to nevystihuje jeho bravuru. Na Marca Andre Thinela civěla totiž při přesilové hře zcela odkrytá brána, o gólu nebylo pochyb, ale kde se vzal, tu se vzal Holeš a holí zabránil brance, za což si zasloužil bouřlivé ovace.

Poslední tercie se nemohla pyšnit tolika skvostnými akcemi jako dvě předchozí, přesto čtyři minuty po spuštění se na Sopka řítil Šebesta s Glasem, kapitán Ostravy ale místo příhry volil střelu do číhajícího brankáře. Dvě minuty nato Marc Andre Thinel přelstil ostravského kasaře, jenže proti zářezu na jeho holi byla dost silně proti horní tyč. V čase 47:04 na konečných 3:2 upravil Tristan Lemoine, jenž mohl vzápětí dokonce srovnat krok, ale Holeš vystavil ráznou stopku. Pakliže se v dalších minutách střílelo, tak téměř zásadně jen v přesilových hrách a zásadně obránci – Rimmel, Holík na dvakrát a ani Tesařík neměli dostatek štěstí. Posledním pokusem o vyrovnání skóre byla power-play hostí minutu a půl před dovršením šedesáté minuty. Ke střele, jež by měla vyloudit úsměv na tvářích Francouzů, se Draci z Rouen nedostali a nakonec mohli být rádi, že Šebesta mířil přes celé kluziště mimo. Sareza tak ve dvou dnech porazila dva elitní zahraniční celky – rakouskou Viennu 4:1 a francouzského mistra Rouen těsně 3:2.