Roli favorita potvrdili porubští dorostenci i v Brumově-Bylnici

13.01.2019, Gabriela Juříková

Zasněženou Moravou se projeli dorostenci Poruby k utkání 15. kola „Nadstavby skupiny S“ až k hranicím se Slovenskem. V Brumově-Bylnici, na specificky malém kluzišti, si dorostenci už v prvním dějství pod Moravcovým vedením vypracovali třígólový náskok, který v druhé třetině udrželi a ve třetí dvacetiminutovce navýšili brankový účet o další tři trefy. Na straně domácích se nula změnila ve druhé třetině, ale víckrát Drabčíka nepřekonali, byť měli i přesilovku pět na tři. RT TORAX potvrdil roli favorita a z Valašska si odvezl tři body za výhru 7:1.

Regionální liga dorostu - 15.kolo ne 13.1.11:30
HC Brumov - Bylnice
1:7(0:3, 1:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 26. Zvoníček (Sopek, Urban) – 13. Krz. Macias (Halata), 15. Boguaj, 18. Kac. Macias, 29. Sienkiewicz (Halata, Kac. Macias), 49. Kac. Macias, 57. Krz. Macias (Halata, Gelnar), 59. Ślusarczyk. Rozhodčí: Šudoma – Šimoník, Vaněk. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 55. Střely na branku: 14:51. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:7.
HC Brumov - Bylnice: Spot – Smolík, Divoš, Fojtík, Mudrák, Strnka, Ročák – Urban, Obadal, Šánek, Janíček, Slovák, Sopek, Janáček, Struhař, Vaněk, Zvoníček
HC RT TORAX Poruba: Drabčík – Gelnar, Pasek, Hlaváč, Michalčík, Kac. Macias, Borkovec, Elbl – Sienkiewicz, Halata, Krz. Macias – Bukovjan, Chovanec, Ślusarczyk – Hlavatý, Vehovský, Boguaj

Kacper Macias (POR) (2+1)
Krzysztof Macias (POR) (2+0)
Matěj Halata (POR) (0+3)

Pět hráčů na ledě nebo jen čtyři, to Porubě nevadilo, klidně i skórovala

První střelecký pozdrav vyslal Zvoníček, ale Drabčík měl betony v plné pohotovosti. Pohotovost si podvědomě musel držet i v prvním oslabení, jenže spoluhráči se na ledě chovali, jakoby ani neměli na ledě o hráče méně. Střely Ślusarczyka a Borkovce ale končily mimo tři tyče. V závěru první přesilovky se Brumov-Bylnice přeci jen usadil v útočné třetině. Střela obránce Strnky měla gólové parametry, jenže Poruba měla v bráně Drabčíka, který si na puk počkal na správném místě. Pokus Janíčka zblokoval Kacper Macias a v další šanci se Janíček netrefil z nečekané střely do prostoru brány. V desáté minutě dostala šanci početní výhody i Poruba a i ona střílela od modré, když využívala vyhraná vhazování. Josef Pasek servíroval puky na teč v předbrankovém prostoru Filipu Sienkiewiczi, ale i Spot měl svůj den a puky nacházel ve své výstroji. Při úniku Zvoníčka právě Sienkiewicz zatáhl za záchrannou brzdu, když se rychle vracel pomoct do obrany. Přesilovka byla pryč a při hře 4/4 se v útočné třetině usadili domácí, což pa využili i v půl minutové početní převaze. Ale gól stále nikdo na zimním stadionu neviděl. Stalo se tak až ve 13. minutě zásluhou kapitána Matěje Halaty, který namazal na první gól Krzysztofa Maciase. O dvě minuty později se do puku opřel Václav Boguaj a ten zaplul do brány u druhé tyče – 0:2. Na trestnou lavici se dostal Michalčík, ale to vůbec RT TORAX netrápilo. Ve čtyřech dokázal s přehledem útočit a díky pověstné tvrdé střele Kacpea Maciase získal vedení 3:0. V závěru přesilovky dostal Brumov soupeře do zámku a Drabčíka odstřeloval ze všech pozic, čímž zvýšil střeleckou produktivitu, ale manko nesnížil.

Vyrovnaná třetina jak gólově, tak herně, střelecky vévodil RT TORAX

Po výměně stran si opět sáhl na kotouč prvně hostující gólman, kdy Janíček trefil betony a jízdě kolem brány i dorážel. Puk zůstal před brankovou čarou. V šesté minutě to už ale nevyšlo! Jaroslav Zvoníček dopravil puk nahraný z rohu Sopkem přes brankoviště. Zvoníček pak okamžitě bez přípravy pálil a Drabčík už jen sledoval puk za svými zády. Tříbrankové vedení si ale RT TORAX vzal brzy zpět. Matěj Halata nabídl gólovou tečku Filipu Sienkiewiczi – 1:4. Snížení bylo na spadnutí ve 32. minutě, kdy se před porubskou brankou odehrával boj o území a snaze překonat hostující obranu. Před kapitánem Sopkem zela v jednu chvíli prázdná brána, ale prudce nahraný kotouč nedokázal včas a přesně dostat do prostoru brány. A navazující akce končily stejně neúspěšně. Ležícího Drabčíka se prostě nepodařilo přehodit. Domácí se posléze opět dostali ke slovu a Vincenc Drabčík odvracel střelbu Strnky a Obadala. Dramatizace nastala v posledních čtyřech minutách třetiny, kdy Chovanec netrefil prázdnou bránu a při hře 4/4 likvidoval Drabčík únik Janíčka. Jinak hru diktoval RT TORAX, což si zkomplikoval v úplném závěru druhého dějství. Brumov-Bylnice si necelou minutu přesilovky pět na tři přenesl do třetí třetiny.

Ubráněná porubská oslabení, kouzelník Spota a druhé trefy bratrů Maciasových

Obě oslabení dokázala Poruba ubránit a díky dobrému pohybu a už při běžném počtu hráčů dostala soupeře do tlaku. V páté minutě se ale dostal hostující celek do oslabení, v kterém mohl skórovat. Boguaj ale svůj únik nedokončil úspěšnou střelou. Puk si Spot schoval do výstroje. V pokračující přesilovce se do útočné třetiny dostal Sopek a Janíček, kteří střídavě prověřili pozornost Drabčíka. Ten vykryl i střelbu od modré v podání Smolíka. V porubské přesilovce se otevřela střelnice na druhé straně. Spota se inspiroval svým protějškem a puky odrážel nebo s přehledem chytal. Nakonec se gólově podruhé v utkání radoval Kacper Macias po uplynutí přesilovky tvrdou střelou od modré. Pak se dlouho hrálo plynule bez přerušení hry, které nastalo po faulu domácího obránce v rohu za Spotovou brankou. Hosté, favoriti utkání, soupeře nešetřili a protáčeli kotouč pásmem kol dokola, ale přesilovková trefa jim souzena nebyla. Spota v brankovišti doslova kouzlil. V jednom závaru před domácím gólmanem došlo k faulu a Brumov-Bylnice hrál 17 vteřin ve třech. A i když Porubští většinu vhazování vyhrávali, a tím mohli okamžitě pálit, stejně jako domácí v druhé třetině, tuto početní převahu nevyužili. Naprosto stejné se stalo i v klasické přesilovce, kdy sice Filip Hlaváč pálil od modré, ale na dorážku před brankou nikdo nebyl. Až v čase 56:59 po ose Gelnar – Halata – Krzysztof Macias skončil kotouč v brumovské brance a i pro mladšího z bratrů to byl druhý střelecký úspěch. Konečný výsledek stanovil houževnatý a po gólech hladový Jakub Ślusarczyk, kterému se v průběhu zápasu nedařilo trefovat volné prostory, až právě v čase 58:16 mohl být spokojen. Poruba, na hranicích se Slovenskem, v Brumově-Bylnici vyhrála 7:1 a pomalu se blíží k naplnění svého snu.

Ostatní zápasy 15. kola

Kroměřížvs.EHC Lions10:6
Znojmovs.Uherské Hradiště3:7
Frýdek-Místekvs.Vítkovice "B"3:5

Milan Pažítka (HC Brumov-Bylnice): Dostali jsme sedm gólů, ale ta hra byla odvislá od toho, že Poruba je silný soupeř. Chtěli jsme hrát otevřený hokej, abychom si zkusili, jaké to je hrát nahoru dolů. Nechtěli jsme se stáhnout do obrany, ale snažit se dát víc jak jeden gól. Za stavu 1:4 byl zápas pořád otevřený, jenže to nakonec dopadlo 1:7 a já můžu soupeři jen pogratulovat k výhře. Teď se už budeme připravovat na další utkání.

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Takové zápasy mám rád, protože jsou hodně nabité emocemi a kluci se i toto učí zvládat. A že těch emocí bylo…. Trochu nám zase utekly nějaké zbytečné fauly, ale to je někdy i díky vyhrocenému prostředí a díky malému hřišti, které v Brumově je. Hra je pak hodně rychlá. Ale kluci si na to velice rychle zvykli a nakonec jsme potvrdili roli favorita a zaslouženě jsme vyhráli.