RT TORAX neudržel dvoubrankové vedení a zvítězil až po nájezdech

23.09.2015, René Chyla

Repríza loňského semifinále nabídla oku diváka zpočátku velmi taktickou bitvu, kde ani jeden z týmů nechtěl chybovat a jako první inkasovat. Úvodní branku se podařilo vstřelit domácím v přesilovce. Inkasovaná branka Ostravany poměrně rozhodila a bylo jen štěstím, že neodcházeli porubští borci do šaten s vyšším mankem. Ve druhé třetině ale vstoupil na led naprosto jiný tým, který dokázal skóre překlopit na svou stranu. O dvoubrankové vedení, na kterém měl lví podíl David Sysala (1+1), přišla Poruba až v samotném závěru a po základní hrací době tak zápas vítěze nepoznal. RT TORAX sice drtivý dvouminutový tlak v nastaveném čase nezužitkoval, nájezdy ale ovládl a přiváží do Ostravy velmi cenné dva body.

2. liga - skupina Východ - 4.kolo st 23.9.17:30
4:5sn(1:0, 0:2, 3:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Zúbek (Tesařík, Vaněk), 47. Kolařík (Dvořák), 50. Slováček (Vávra, Vrba), 58. Zúbek (Vaněk, Kolařík) – 22. Ballner (Sedlář, Sysala), 29. Chaloupka (Kilnar), 42. Sysala (Ballner), 49. Zachar (Peslar), rozhodující nájezd Seidler. Rozhodčí: Kubičík – Bojda, Konvička. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 173. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Hryciow, Nedbálek, Vrba, Žák, Řezáč, Báchor, Žabčík – Zúbek, D. Vaněk, Kolařík – Slováček, Dvořák, Vávra – Jurík, Daněk, Ambruz – Finsterle, Ondráček, Hruška
HC RT TORAX Poruba 2011: Kubáň – Slavík, Peslar, Buček, Ovšák, Šindelář, Malý – Zachar, Stejskal (od 25. Vaněk), Kilnar, Chaloupka, Sedlář, Vrána, Seidler, Sysala, Ballner

Utkání tabulkových sousedů začalo lépe pro hostující Porubu, ta již v úvodní minutě zápasu vyslala na Petra Hromadu několik střel. Rychlý nástup ale rychle vystřídala vsetínská územní převaha. Do významnější pozice se dostal po chvíli na druhé straně Jan Kolařík, Andreas Kubáň střežící ostravskou bránu si ale s jeho pokusem a následnou dorážkou z bezprostřední blízkosti dokázal hravě poradit. První početní převahu mohli zužitkovat právě porubští hokejisté, zahrozit však dokázala pouze posila prostějovských Jestřábů Robin Malý od modré čáry. Petru Hromadovi v bráně zamotal hlavy také Aleš Kilnar, ten však svou dobrou příležitost nedokázal proměnit. To už se hrálo čtyři na čtyři. To Vsetín svou zkrácenou přesilovku využít dokázal.

Tesaříkovu střelu od modré čáry dokázal tečovat mezi kruhy ještě František Zúbek a kotouč sti to zamířil pod horní tyčku – 1:0. Srovnat otěže zápase mohl David Sysala a následně také Jakub Peslar, ani jeden však recept na brankáře, jenž si vyzkoušel v minulé sezóně také extraligu, nenašel. Petr Dvořák poté našel mezi kruhy Tomáše Vávru, ten ale do odkryté svatyně trestuhodně nedal. Valaši dělali problémy ostravské obraně i ve vlastním oslabení, když v něm dokázal uprchnout Lukáš Finsterle. Útočník Valachů ale domácí publikum druhým gólem nepotěšil. Mohlo tak přijít rychlé vystřízlivění od dvojice Jan Chaloupka – Jakub Peslar, jejich souhra ale první brankou Porubských neskončila. Ve výborné pozici se následně ocitl i vsetínský Petr Hruška, jeho prudké rány ale zastavil fantóm jménem Andreas Kubáň.

RT TORAX začal druhou třetinu větším náporem a hnal se za vyrovnáním. To přišlo mnohem dříve, než všichni očekávali. Marek Sedlář nahodil kotouč před brankoviště, kde jej za záda vsetínského brankáře dokázal tečovat David Ballner – 1:1. Vrátit jednobrankové vedení mohl domácím o pár desítek vteřin později David Jurík, Kubáň ale odolal. RT TORAX poté otočil utkání ve svůj prospěch velmi kuriózně. Kilnarův pokus z nulového úhlu přeskočil vsetínskou bránu, kotouč se následně po odrazu od horní tyčky dostal až před brankoviště, kde už stál zaparkovaný Jan Chaloupka, jenž poslal puk za zmateného Petra Hromadu – 1:2. Vsetínský zmar mohl umocnit Lukáš Vrána s Rostislavem Vaňkem, ti ale v rozhodující vhíli selhali. Pár sekund před druhou sirénou neuspěl ani osamocený před brankou Marek Sedlář.

Očekávaný drtivý tlak domácího výběru v třetí třetině nepřicházel a pro Vsetínské tak přišla ještě studenější sprcha. Ballnerovu střelu z mezikruží Hromada vyrazil, proti dorážce Davida Sysaly do odkryté branky byl již ale bezmocný – 1:3. Naději na dobrý výsledek mohlo vrátit domácím duo Petr Hruška – Filip Ondráček, druhý jmenovaný ale nabídku svého spoluhráče zpoza brány před brankoviště neproměnil. To nakonec ale domácí nemuselo vůbec mrzet, jelikož Petr Dvořák využil o hvíli později zaváhání porubské obrany, vyslal do samostatného úniku Jana Kolaříka, jehož střela zamířila přesně k levé tyči – 2:3. Radost domácím ale nevydržela dlouho. Jakub Peslar vyslal svou jedovatou pumelici přímo na Petra Hromadu, ještě před ním ale dokázal vložit do trajektorie střely svou hůl David Zachar, který vrátil Ostravanům dvoubrankové vedení – 2:4.

Za minutu ale domácí ochozy bouřily opět. Ondřej Slováček se prokličkoval až před Andrease Kubáně, kde dokázala ještě v pádu zasunout k levé tyči – 3:4. O pár vteřin později už dokonce mohli fanoušci slavit vyrovnání, to by ale Martinu Ambruzovi nesměl v přečíslení dva na jednoho přeskočit kotouč přes hokejku. Definitivní zářez domácích mohl učinit David Sysala, kterého vyslal do samostatného úniku Marek Sedlář, prvně jmenovaný ale neměl dostatečnou rychlost. Aleš Kilnar se poté nechal nesmyslně vyloučit v útočném pásmu, což se stalo Porubským osudným. Dvě a půl minuty před koncem totiž z prostoru mezi kruhy prostřelil Kubáně František Zúbek – 4:4. Valašský hokejový klub mohl brát i vítězství za tři body, když závar před hostujícím brankovištěm na poslední chvíli uhasili porubští obránci.

Rozhodnout na začátku prodloužení mohl Jan Kolařík, proti jeho střele se ale vytáhnul Andreas Kubáň. Lukáš Vrba se o necelou minutu později provinil ve vlastní třetině sevřením puku. To byla svěcená voda na porubský mlýn. Drtivý tlak Poruby, který trval celé dvě minuty ale rozuzlení zápasu nepřinesl. I Vsetín měl možnost dokonat obrat utkání v nastaveném čase, svou zkrácenou početní převahu ale nevyužil. V nájezdech byl jediným úspěšným střelcem Petr Seidler, který skóroval k pravé tyči a zpečetil cennou dvoubodovou výhru na horkém vsetínském ledě – 4:5.

Ostatní zápasy 4. kola II. ligy skupiny Východ

HC Moravské Budějovice 2005 vs. HC Lvi Břeclav5:4 pr.
VSK Technika Brno vs. SK Karviná3:1
HC Slezan Opava vs. HC Kopřivnice3:4 náj.
HK Nový Jičín vs. HC Bobři Valašské Meziříčí11:1
SHK Hodonín vs. HC Frýdek-Místek2:3

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): V zápase nám chyběl tlak do brány. Dokázali jsme se držet na puku, hodně jsme stříleli, ale nedokázali jsme zápas převalit na naši stranu. Ke konci zápasu jsme měli hodně šancí, ale brankář Poruby nás velmi dobře vychytal. Pomohli jsme však tím, že jsme málo chodili do brány, jak jsem již zmínil. Upřít snahu klukům nelze, hráli nadoraz, ale na hře před brankou musíme ještě zapracovat, jak na brankovišti soupeře, tak i před naším brankářem.

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že jsme byli o chlup lepším týmem. Zbytečně jsme si nechali utéct tři body za stavu 3:1, kdy jsme měli vyloženou šanci, ale neproměnili jsme. Domácí se o branku dotáhli, avšak znovu jsme odskočili na rozdíl dvou branek. Opět jsme však nedokázali skóre udržet a domácí po našich chybách srovnali. V prodloužení rozhodčí trochu kompenzoval vyloučení, ale nakonec jsme na penalty dokázali zvítězit, tam je to už však jen o štěstí. Jsme spokojeni, kluci hráli to, co jsme chtěli.