První zápas v Janowě vítězně s Martinem

31.08.2007, Lukáš Bajgar, Jan Škarpa

Sareza má za sebou první zápas turnaje v polském Janowě a připsala si vítěznou premiéru. V utkání se slovenským Martinem otevřel skóre utkání vítězným gólem zápasu Dalibor Sochorek, ve 40. minutě zvýšil Jiří Řípa na konečných 2:0. Celý zápas odchytal Radek Masný, který si tak připsal své první letošní čisté konto. Další utkání čeká Sarezu na turnaji v sobotu, kdy se střetne od 19 hodin s týmem Miskolci.

- přát. pá 31.8.16:00
MHC Martin
0:2(0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Sochorek (Janečka), 40. Řípa (Janečka, Najdek). Rozhodčí: . Vyloučení: 9:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 26:29. Průběh utkání: 0:0, 0:2.
MHC Martin: Dzubina – Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Themar, Vantroba, Simka, Ďatelinka – Törok, Beran, Říha – Važan, Koložváry, Podstavek – Markovič, Džerinš, Trokan – Tabáček, Mihalík, Mahdalík
HC Sareza Ostrava: Masný – Ovčačík, Vnenk, Rimmel, Palík, Ovšák, Holík – Šebesta, Boháč, Svačina – Gelačák, Najdek, Řípa – Janečka, Novák, Grygar – Pavelek, Sochorek, Bokroš - Dušek

Úvodní duel Poháru prezidenta Katovic obstarala česká prvoligová Sareza Ostrava se slovenským extraligistou z Martina. Zpočátku se šance na obou stranách střídaly jako na běžícím páse a nebylo znát rozdílu mezi celky. Na Najdkovu ránu v přesilové hře rychle odpověděl Markovič, jenž vyjel zpoza brány, ale Masného v ostravské kase nepřekonal. Dzubina v té slovenské zase musel kontrovat Janečkově samostatné akci po Novákově vybídnutí. Od osmé minuty zápasu převzal otěže více na svou stranu tým východního souseda, ale jak Ďatelinka střelou do lapačky, tak Frolík po individuální finese či dokonce Podstavek, jehož musel na poslední chvíli za cenu faulu zastavit Ovšák, na gólmana Sarezy nevyzráli. Snad největší martinskou příležitost skórovat odmítl v 15. minutě Koložváry – nabruslil si z rohu kluziště před bránu, položil si Masného na led, chvíli lepšil pozici, až nakonec zamířil mimo tři tyče. Na druhé straně zahořelo až kolem osmnácté minuty, nejdříve Svačina chtěl překvapit Dzubinu, a poté proti Vnenkově ráně od modré musel vymrštit svou lapačku Dzubina.

Druhá třetina přinesla už také i branky. Ostravský Gelačák několik málo sekund po hvizdu orazítkoval horní tyč, Ovčačík po kombinaci tří na dva oprášil brankářovy betony a pro změnu zazněla i ostravská klec poté, co Džerinš vypálil z pravého kruhu. První trefu do černého zaznamenal Dalibor Sochorek - na Dzubinu se vyřítila hned trojice v bílých dresech hrajících Ostravanů a po kombinaci neměl zmíněný střelec mnoho práce zavěsit – 0:1. O srovnání ve skóre se mohl tři minuty nato postarat Podstavek, musel by však svou krasojízdu mezi dle zápisu hostující obranou zakončit lépe než střelou do svého soka v bráně. Hra se na chvíli uklidnila a pozorná obrana obou týmů nepouštěla do chráněného prostoru příliš útočníků, a to i v době, kdy si Sareza vyzkoušela téměř minutu dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. A když už se i po Bokrošově neproměněné tutovce před Dzubinou zdálo, že se dvacetiminutovka v klidu dohraje, udeřil tři vteřiny před sirénou Jiří Řípa šikovnou tečí Janečkovy polostřely kolmo do brankoviště.

MHC Martin chtěl dvoubrankové manko rychle smazat v poslední části, ale hned v úvodu opět zazněla byť vnější Dzubinova tyč. To jakoby nastartovalo hosty k větší aktivitě a soupeři nedávali mnoho místa ke tvorbě hry. Ve 48. minutě hledal Markovič Trokana před bránou, druhý zmíněný touš nezpracoval dle svých představ, jenže to již ostravský brankář ležel s obráncem v bráně a Markovičova následná dorážka zamířila jen do změti dvou těl před brankovou čárou. Dalším okamžikem, kterému zatleskali diváci v hale, byl Masného semafor proti Vantrobově přesně mířené ráně od modré čáry. Poslední minuty patřily již víceméně Ostravě, ale jak Janeček, tak Boháč své šance nezužitkovali a Martin tak podlehl Sareze fotbalově 0:2. Samotný závěr utkání ještě obstarala potyčka martinského Říhy s ostravským Najdkem.